Sınavdan Önce Beklentiler Sorunu

0

İnsan hayatı beklentilerle doludur. Bizim beklentilerimiz, bizden beklenenler, çevremizden beklediklerimiz, gelecekten beklediklerimiz gibi. Bizim beklentilerimiz ve bizden beklenenler davranışlarımız üzerinde de oldukça etkilidir.

Tarih sınavı, ÖSS sınavı, LGS sınavı gibi bir çok sınavda da beklentiler vardır. Bu beklentiler hayatımızda gelgitlere neden olur. Üzerimizde baskı oluşturup kaygı meydana getirebilir. Yada bizi motive edebilir.

1. Aile İçi Beklentiler:

“Bak Ali’ye matematikten 5 aldı. ”, “Beyza’yı görüyor musun ne kadar çok ders çalışıyor.” Bu sözleri babanızdan çoğunlukla da annenizden çok sık duymuşsunuzdur. Aileniz size böyle “kıyaslamalı örnekler” ile yaklaşıyorsa bunun nedeni sizden duygusal beklentilerinin ve aile şerefinin yüksek olmasıdır. “Kıyaslamalı örnekler” size sınav öncesi baskı oluşturuyordur. Böyle bir durumla kaşı karşıyaysanız şunu sakın unutmayın siz Ali’den de Beyza’dan da daha verimli çalışıyorsanız ve buna inanıyorsanız siz bu sınavları mutlaka atlatırsınız.

2. Okul İçi Beklentiler:

Okulda öğretmeniniz, müdür yardımcılarınız herkesin sizden beklentileri vardır. O da başarılı olmanızdır. Siz ne kadar başarılı olursanız okulda o oranda başarılı olacaktır.bu durum üzerinizde baskı oluşturabilir.

3. Çevresel Beklentiler:

Etrafınızda olan insanlara bakın. Sizin okulda ve daha sonra da hayatta başarılı olmanızı isteyen ne kadar çok kişi vardır. Arkadaşınız, dedeniz, amcanız ve de içinde büyüyüp yetiştiğiniz devletin sizden beklentileri vardır. Bu beklentiler üzerinizde baskı oluşturabilir.

4. Kendinizden Beklentileriniz:

Hiç kendinize “Ben kendimden ne bekliyorum?” diye sordunuz mu?Büyük bir ihtimalle sizlerin kendinizden beklentileriniz olmamıştır ama herkesten beklentileriniz olmuştur. Oysa, doğru beklenti “insanın her şeyi kendisinden, kendi gücünden, kendi çalışmasından beklemesidir.” Eğer siz kendinizden ne bekleyeceğini bilen, kendi kendini motive edebilen, kendini çağa ayak uydurarak geliştirebilen bir kişiyseniz başarı size daha yakın olacaktır.

Sizi Olumsuz Etkileyen Beklentiler Karşısında Ne Yapmalısınız?

1. Annenizle, babanızla, arkadaşınızla bu durumun sizi ne yönde etkilediğini konuşun.
2. Kendinizden neler beklediğinizi, amacınızın ne olduğunu bir kağıda yazın. Odanızda görebileceğiniz bir yere asın.
3. Eğer siz planlı, programlı ve amaca yönelik olarak verimli çalışıyorsanız başarıyı mutlaka yakalayacaksınız. Bunu da asla aklınızdan çıkarmayın.

Yazar: Ahmet YILDIZ
Kaynak: www.kisiselbasari.com

Sorularınız İçin: iletisim@ahmetyildiz.com

İlgini Çekebilir:   Her Çocuk Geleceği İçin Fedakarlık Yapılmaya Değer