Sınavdan Önce Sınav Cesareti (Korkusu Yerine)

0

Öğretmeniniz, arkadaşınız ve en önemlisi siz kendiniz sürekli size sınav korkusundan bahsetmişsinizdir. Sınav korkusu yerine sınav cesaretinden beklide hiç bahsedilmemiştir. Oysa tüm korkularda olduğu gibi sınav korkusunu aşmanın en önemli yolu sınav cesaretidir.

Cesaret çoğumuzun zannettiği gibi bir duygu aşaması değildir. Cesaret bilinçli bir davranıştır. Cesur insan tehlikeyi görür, onu aşması gerektiğini bilir ve bunun için gerekli önlemi alır.

“Sınav Cesareti” İçin Gerekli Bilinçli Davranışlar:

1. Sizden önce bir çok öğrenci bu sınavlara girdi. Başarılı olanlar olduğu gibi başarısız olanlar da oldu. Başarılı olan kişiler; sınava girmenin hayatı için önemli olduğuna, verdiği kararların doğru olduğunu, elinden gelen her şeyi yapan ve yaptığını bilenlerdir.

2. sınav korkusundan o kadar çok bahsedilmekteki öğrenci heyecan yüzünden heyecanlanmakta ve kaygı duymaktadır. Başarı için heyecan şarttır. Ancak fazla heyecan fayda değil zarar getirir.

3. Sınavdan önce beklentiler sorunu öğrencinin üzerinde büyük bir baskı oluşturur. En çok baskıya, kaygıya yol açan beklenti “aile beklentileridir.” Bu beklentileri organize edin.

4. Sınav ile ilgili en kötü sonuç “sınavı kazanamamaktır.” Sınav sonrasında karşınıza çıkacak bunun gibi durumları mutlaka değerlendirin. Böylece sürpriz yaşamazsınız. Hazırlıklı olursunuz.

5. uzun vadeli hedeflerinizi planlayın. Geleceğinizi planlayın. Böylece kısa vadeli hedeflere ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Yazar: Ahmet YILDIZ
Kaynak: www.kisiselbasari.com

Sorularınız İçin: iletisim@ahmetyildiz.com

İlgini Çekebilir:   En iyi öğrenci kenti yine Paris!