Sine Terapi İle Kendinizi Yenileyin

0

Umut Işığım Filmi İle Kendinizi Yenileyin

[blockquote style=”2″]UMUT IŞIĞI FİLMİ HAKKINDA

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. yaşadığı ciddi bir travma sonrası patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür.

Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky’yi bu sayede geri kazanmaktır. Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır.

Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır… Uyarlama senaryosunu ve yönetmenliğini David O. Russell’ın üstlendiği film dram ve komedinin iç içe geçtiği bir film. Dünya prömiyerini 2012 Toronto Film Festivali’nde yapan film, gösterildiği her festivalde seyirci ve eleştirmenlerden yüksek not alan favori bir yapım.[/blockquote]

Umut ışığım filmini izlemediyseniz. Öncelikle filmi izlemenizi tavsiye ederim. İçerik film hakkında bilgi içermektedir.

eğer yazının devamını okumak istemiyorsanız ultra özet : Kendi ulaşalabilir hedeflerinizi oluşturun fakat asla sadece tek noktaya bakmayın.

Umut ışığım filmini sinemadan sonra bir kez de DVD ortamında izleme fırsatını buldum. Filme ve oyunculukları ile Brandley Cooper, Jennifer Lawrence (ve tabi ki Robert De Niro) bir kez daha mest oldum. Film aynı zamanda kendinizi yenileyebilmeniz için de size öğretiler ve durumlar yaşatıyor:

1) Hedefleriniz Sizi Yaşatır, Onlara Sahip Çıkın!

Pat (Brandley Cooper) yaşadığı travmatik olay sonrasında tekrar ayakta kalabilmek için kendisine koyduğu hedefe sıkı sıkıya bağlı kalmış ve bu hedef doğrultusunda kendisini kontrol altına alabilmek, yenilemek ve mücadele etmek için çalışmış, kendini geliştirmeye odaklanmıştır. Hayatta her insan kendisini boşlukta hissedebileceği anlar ve derin üzüntüler yaşayacağı olaylar ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda sizi yukarıya doğru çekecek ( ve aşağı düşmenizi de önleyecek) hedefleriniz olmalıdır. Bu hedefler sizi içinde olduğunuz durumdan ileriye doğru götürecek motivasyon ile birlikte gelirler.

2)  Dikkatsizlik Körlüğüne Dikkat Edin!

Hedeflerin olması güzeldir fakat hedeflere doğru gitmeye çalışırken gerçekleşen diğer olaylara karşı kör olmayın. Etrafınıza karşı dikkatiniz arttıkça yeni başarılar, yeni fırsatlar ve yeni mutluluklara karşı daha ulaşılabilir olursunuz. Pat eski karısına o kadar fazla odaklanmıştı ki Tifanny ( Jennifer Lawrence)’nin  kendisine karşı olan ilgisini fark edememişti.

3) Kendi limitlerinizi bilin. Hayatınızın mutluluklarını görün.

Büyük finalde dans yarışmasında rakipler yüksek puan alırken Pat ve Tifanny sadece 5 puan almışlardı. Fakat zaten hedefleri de bu profesyonel yarışmada 5 puanı alabilmekti. Onlar hedeflerinize ulaşmanın mutluluğunu yaşarken diğerlerinin buna hiç anlam verememesi de bundan dolayıdır. Kendi ulaşmak istediğiniz limitlerinizi oluşturun ve gerçekçi olun. Bu limitlerin ya da hedeflerin saçma, komik belki de gerçek dışı olduğunu söyleyenlere kulak asmayın.Onlar sizin hedefleriniz ve siz onlara ulaşabileceğinizi biliyorsunuz. Onları gerçekleştirin.

Kaynak: Gökhan Gökalan (http://blog.gokhangokalan.com/)

İlgini Çekebilir:   Ellerinin Hamuruyla Başardılar