Sizin Pencereniz Nereye Açıyor?

0
173

Sizin Pencereniz Nereye Açıyor?

Pencereler vardır dağlara bakar.

Dağların yüksekliği kadar yükselir bakışlar. Dağların ardı gibi ulaşılmazlara da sahiptir dağların bu tarafındakiler gibi engelleri beraber aşacak dava arkadaşlarına da.

Pencereler vardır denize bakar.

Açınca deniz vurur yüzünüze kapatınca sessiz bir mavilik dolar evin içine. Deniz kadar derindir bakışlarınız deniz kadar dalgalı olmasa bile hayatınız.

Pencereler vardır nehirlere derelere şelalelere bakar.

Berraklıktır duvarınıza asılı tablo. Huzur veren şırıltıdır çalıp duran müzik. Aynı nehirde iki kere yıkanamamak gibi aynı nehri iki kere seyredemezsiniz. Giden su damlacıkları hayatınızdan da saniyeler götürür; eşsiz bir manzara seyrettirirken.

Pencereler vardır uçsuz bucaksız ovalara bakar.

Yürüseniz saatler sonra ulaşabileceğiniz noktadır evinizin içinde bakakaldığınız. Gökyüzünün yeryüzüyle birleştiği o müthiş fotoğraf yer ile gök arasındaki konumunuzu belirler: Ne kadar arzîsiniz ya da ne kadar semavî…

Pencereler vardır kaldırımlara bakar.

Gördüğünüz; insan ayakkabıları kedi patileri araba lastikleridir. İşittiğiniz; ayak sesleri otomobil gürültüleri sokak kavgalarıdır. “Kaldırım manzaralı eviniz var mı?” diye sormazsınız asla bir emlakçıya. Tercihiniz değil mecburiyetinizdir kaldırımlar; ama ufkunuzu geliştirmek başka dünyalara pencereler açmak elinizdedir.

Pencereler vardır karşı apartmana bakar.

Sokaktan geçen arabalar oyun oynayan çocuklar ve balkonda çay içen komşulardır; evinizden dış dünyaya açılan. Komşunuzun da sizden farkı yoktur; onun için de siz bir manzarasınızdır penceresini açtığında. Siz ve komşunuz karşılıklı iki ayna gibidir; ama bu aynadan sonsuz görüntüler çıkmaz.

Pencereler vardır hayata bakar.

Hayattan ne anlıyorsa insan o kadar geniş o kadar ferah o kadar huzur vericidir; penceresinden evine sızan. Hayatı bir hapishane gibi görüyorsa ayak seslerinden ayakkabı görüntülerinden ve araba lastiklerinden başka bir şey görmez ruhunun penceresi olan gözlerini açtığında.

Pencereler vardır insanın kendisine bakar.

Ne kadar derinse duruşu ne kadar özgürse ruhu ne kadar güzel görebiliyorsa; o kadar geniş o kadar uçsuz bucaksız o kadar güzeldir manzarası. Yüzeyselse ancak karşı apartmandaki insanı görüp durur penceresini her açtığında.

Pencereler vardır açılmaz; sadece seyredersiniz.

Koklayamazsınız işitemezsiniz elinizi uzatıp dokunuyor gibi hissedemezsiniz.

Peki, sizin pencereniz nereye açıyor?

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikMesai Sonrası Yorgunluğu Yenmenin 5 Yolu
Sonraki İçerikAile Psikolojisi ve Anne Baba Eğitimi Seminer Sunuları / Slaytları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir