Sosyal Medyanın Donkişotları

0
315

Sosyal medya kontrol edilemez bir biçimde büyümeye devam ediyor. Messenger’la başlayan bu furya facebook, twitter, instagram ve bunların yan uygulamalarıyla genişledi. Bu uygulamalar artık herkes tarafından ulaşılır bir hale geldi. Bu platformların telefonlara yüklenen uygulamalarıyla birlikte her insanın rahatça ulaşabileceği bir hal aldı. [quote_center]Çocuk, genç, yetişkin herkes rahatça bu uygulamalara ulaşabiliyor.
işte bu kontrolsüz büyüme bazı sorunları da beraberinde getirdi. Bunlardan bir tanesi bir kişilik bozukluğu olarak tanımlayabileceğimiz “sosyal medya kahramanlığı”. Nedir “sosyal medya kahramanlığı”?[/quote_center]

insanlar gerçek isimleriyle ya da takma adlarla sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunuyorlar. Bu paylaşımlara gelen beğeniler, retweetler, fav.lar kişilerde özgüven patlamasına yol açıyor. Yazdığı sözün 100 beğeni alması gençler için çok önemli artık. “Bekara karı boşamak kolay.” diye bir atasözümüz vardır. İşte kişiler de sosyal medya hesaplarından gündemdeki olayları rahatlıkla yorumlayabiliyorlar. [pull_quote_center]Ülkedeki siyasiler hakkında, sanatçılar hakkında istediklerini yazabiliyorlar. Nefretlerini istedikleri gibi ifade edebiliyorlar. Gerçek yaşamda söyleyemediklerini sosyal medyada paylaşıyorlar.[/pull_quote_center] Gerçek yaşamda dile getirdiği takdirde çevrenin tepkisiyle karşılaşabileceği sözleri sosyal medyada paylaşarak bir çok insana ulaşıp onların beğenisini kazanabiliyor. Özellikle kin ve nefret söylemleri sosyal medyada bazı kişiler tarafından övülerek ön plana çıkarılıyor.

Görüldüğü üzere sosyal medya kontrolsüz bir platform. işte bu kontrolsüzlük kişilere sınırsız özgürlükler verebiliyor. Kişi yaptığı paylaşımlar ile aldığı beğenilerle kendi değerli görüyor. Sosyal medya özgüveni oluşuyor insanlarda. Belki de gerçeklikten çok uzak bu özgüveni balon özgüven olarak adlandırabiliriz. Bu balon özgüven gerçek yaşamda kişileri hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun sonucunda kişi gerçek yaşamdan kendisini soyutlayarak sosyal medyaya yoğunlaşabiliyor. Bunun sonucunda sahte bir kimlik oluşuyor. Toplumla sorunu olan fakat sosyal medya toplumuyla çok iyi anlaşan kişilerin sayısının artmasının da sebebi budur.

[quote_box_center]Sosyal medyadaki beğeniler, retweetler, fav.lar kişileri kahraman yapabiliyor. işte “sosyal medya kahramanlığı” bu şekilde oluşmaya başlıyor. Yukarıda anlattığım şeyler bu kahramanlığı destekliyor. [/quote_box_center]Bu kahramanlık sahte bir kahramanlıktır. Kişileri ikili kişilik bozukluğuna itebilir. Özellikle sosyal medyadaki popülerliği ile gerçek yaşamdaki popülerliği farklı olan kişilerde sosyal medya özgüveni kişiyi benlik sorununa itebilir.

İnsanların sosyal medya özgüvenine dikkat etmeleri gerekiyor. Kişiler sosyal medyadaki beğenilerine değil arkadaş ortamındaki statülerine dikkat etmelidirler. Gerçek olan kişiliklerini fark etmeleri çok önemlidir. Sosyal medya özgüveni ile gerçek özgüven birbirinden ayrılmalıdır. Kişi gerçekte ne olduğunu bilmeli sosyal medyaya kendini fazla kaptırmamalıdır.

PAYLAŞ
Önceki İçerik30 günde hayatınızı değiştirmenin yolları!
Sonraki İçerikYaratıcı İnsanlarda Hangi Davranışlar Görülüyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir