Strese karşı en doğal tedaviler

0
169
Herkes zaman zaman bunalıma girer. Önemli bir karar verirken ya da bir problemle karşılaşınca insanlar sık sık kendilerini endişeli, sinirli ya da tedirgin hisseder.

Fakat anksiyete bozukluğu (kaygı bozukluğu), panik atak, post travmatik stres bozukluğu, fobiler ve obsesif kompülsif bozukluklar kişinin normal hayatını sürdürmesini etkileyebilir.

Foxnews’te yar alan habere göre, anksiyete bozukluğunun belirtileri arasında panik, korku, huzursuzluk, kabuslar, sürekli el yıkama gibi obsesif davranışlar, travmatik geçmişe yönelik deneyimler, kontrol edilemeyen tekrarlayıcı düşünceler, uykusuzluk, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, kas tutulması bulunur. Anksiyete bozukluğu olan birçok insan tedavi için yan etkilerinden dolayı ilaç kullanmak istemez. Bu yan etkiler arasında da daha fazla anksiyete, depresyon, sindirim bozukluğu, uyku problemleri ve asabiyet yer alır. Bu nedenle işte size daha güvenli ve sağlıklı yaklaşım:

Kava meyvesi: Güney Pasifik’te anksiyeteyi hafifletmek için tedavi olarak kullanılıyor. İnsanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalarda, kava meyvesinin herhangi bir yan etkisi olmaksızın Valium, Xanax gibi “Benzodiazepin” sınıfı ilaçlarla aynı performansı gösterdiği tespit edildi.

2001 yılında, Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli doktorlar kava özü üzerinde 2 çalışma yürüttü. İlk çalışma kavanının karaciğer için güvenli olduğunu gösterdi. Diğer çalışma da kava özünün hiçbir yan etkisi olmaksızın anksiyete tedavisinde benzodiazepin sınıfı ilaçlar kadar etkili olduğunu gösterdi.

Kavayı kullanmanın en iyi yolu kapsül veya tablet şeklinde satılan konsantre hale getirilmiş özüdür. Sıvı olarak meyvenin özü de mevcut ve çok hızlı etki gösterir.

Çarkıfelek bitkisi: Sinirleri yatıştırmada etkili olan çarkıfelek bitkisi taze ya da kurutulmuş olarak bulunur. Koruyucu antioksidan olan bitki çeşitli antioksidanların yanı sıra yağ asitleri, sakız, şeker, uçucu yağ içerir. Bitkide bulunan quersetin en güçlü koruyucu antioksidan içerir. Bu bileşen antioksidan, anti-inflamatuar, anti-kanser özelliklere sahip. The British Herbal Compendium” isimli kuruluş, çarkıfelek bitkisinin uyku bozukluğu, acelecilik, sinirsel stres ve anksiyete için kullanıldığını işaret eder. Kapsül ya da tablet halinde eczanelerde satılan çarkıfelek bitkisinin sıvı olarak özü de var.

Limon balsam: Milattan önce 300 yıllarının başlarında olduğu gibi, limon balsamının faydası biliniyordu. Eski Yunan’da ve Roma ilaçlarında limon balzamı zehirli ısırıkların ve sokmaları tedavi etmek için kullanılıyordu. Orta Çağ’da ise limon balsamı stres ve anksiye ile uyku bozukluğunu yatıştırmada kullanıldı.

Kaynak: Zaman

PAYLAŞ
Önceki İçerikÜnlü Filozoflar ve Felsefi Görüşleri
Sonraki İçerikÇok işi aynı anda yapmak yaratıcılığı öldürüyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir