Şükredin Hayatınızın Nasıl Değiştiğini Görün

0
405

Sahip olduklarınızı şöyle bir gözden geçirip en son ne zaman şükrettiniz? Hep daha iyisi için kendimizi paralarken, ister yürüyebilmek isterse sevdiğimiz çikolataları yiyebilmek olsun, elimizdekilerin kıymetini pek de bilmiyor ve sürekli bir şeylerden yakınıp duruyoruz. Bu yüzden de hep bir doyumsuzluk, hep bir hoşnutsuzluk, doğal olarak da mutsuzluk içindeyiz. Oysaki, en zor zamanlarımızda sırtımızı dayadığımız bir dost, soframızda bize eşlik eden bir çift göz, hatta zaman zaman şikâyet ettiğimiz sokak gürültüsü ve daha nice şeyin aslında bize sunulmuş birer nimet olduğunu fark edebilirsek ne tek çare gibi sarıldığımız antidepresanlara ne de kendimizi boş yere mutsuz etmeye gerek kalır.şükretmek-metiniçi

“İyi hisset, iyi yaşa” diyerek yola çıkarak şükretmenin gücünüze güç katıp, hayatınızı tepeden tırnağa değiştirecek faydalarını sizler için sıraladık.

Mutluluğunuzu artırır

Sahip olduklarınızın her an farkında olmak mutluluğunuzu taçlandırabilir. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yer alan bir araştırmaya göre günlük egzersiz yapmak ve şükran duyduğunuz şeyleri sıralamak hayata karşı daha olumlu bir yaklaşım ve mutluluk hissi veriyor. Sürekli şikâyet etmek ve homurtularla karşılaştırıldığında, şükretmenin avantajları daha da belirginleşiyor.

İlişkilerinizi kuvvetlendirir

Personal Relationships dergisinde yer alan bir çalışmaya göre, partnerinizin yaptığı küçük inceliklerden minnet duymak ilişkinizi daha da kuvvetlendirebilir. Partnerizi değiştirmeye çalışıp, sürekli olumsuz yönlerine odaklanmaktansa, size yaptığı küçük incelikleri göz önünde tutmak; ilişkiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip.

Şükretmek kalbinize iyi gelir

Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yer verilen bir çalışma, şükretmenin ve pozitif duyguların kalp hızı değişikliği ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalarında ani ölüm olasılığını azaltmada ve yüksek tansiyon tedavisinde de şükretmenin faydaları mevcut.şükretmek

Hayata karşı yeni bir bakış açısı kazandırır

Bardağa dolu tarafından değil de boş tarafından bakmaya ve sanki hayatımızda hiç güzel bir şey yokmuş gibi hep kötü şeylere odaklanmaya meyilliyiz. Bu yüzden en basit olumsuzlukta depresyona girmeye hazırız. Ancak, su içmek ya da yemek yemek gibi şükretmeyi de hayatınızın bir olmazsa olmazı haline getirmeniz hayata karşı daha olumlu bakmanızı sağlar.

Hayatın gelgitlerinden kurtarır

Şükretmeyi alışkanlık edinerek, başınıza çok kötü şeyler geldiğinde dahi şükredecek bir şeyler bulursunuz; çünkü hayatta güzel şeyler kadar kötü şeylerin de yer aldığını ve tüm bunların sizi şekillendirip güçlendirecek birer deneyim olduğu öngörüsünü kazanmışsınızdır. Böylece, dış dünyada neler meydana gelirse gelsin huzur içinde olursunuz.şükret

Benliğinizin sınırlı dünyasından sizi çekip çıkarır

Kendinizi keşfetmenizi sağlayan diğer yöntemlerde olduğu gibi farkındalığınız artar. Sizi sınırlayan benliğiniz ve fani dünyadan daha da uçsuz bucaksız bir şeyin parçası olduğunuzu hissedersiniz zamanla. Şükrederek kendinizi dünyanın merkezine koymaktan vazgeçer ve evrendeki yerinizi fark edersiniz.

Öyleyse; şükrettiğiniz şeyleri kısa kısa not ederek, “şükür” sözcüğünü her an kalbinizden geçirerek ve iç huzurunuzu besleyerek kendinizce şükretmenin yollarını geliştirin.

KAYNAKuplifers
PAYLAŞ
Önceki İçerikÜzüntüsüz Yaşama Sanatı İçin 8 Özel Armağan
Sonraki İçerikÇalışkan Çocuk İle Üstün Yetenekli Çocuk Arasındaki Farklar
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir