Sürekli Geç Kalmanın Nedeni Bulundu

0
1688

Arkadaşlarınızla buluşmanıza sürekli geç mi kalıyorsunuz? Peki ya derslerede mi geç kalıyorsunuz? Geç kalmak sizin bir özelliğiniz ise işte bunun bilimsel nedeni:

Bilim insanlarına göre kronik olarak geç kalmamızın nedeni trafik değil kişiliğimiz. Her insan zaman zaman geç kalır bunda anormal bir durum yoktur, ama sürekli olarak geç kalmak tam bir sanattır.

Sinirleri bozan bir sanat yada bilim insanlarının elde ettiği son bilgilere göre kişiliğimizin yan etkisi.

geç kalmak olmak
Bilim insanlarına göre kronik olarak geç kalmamızın nedeni trafik değil kişiliğimiz.

Peki bazı insanların sürekli olarak otobüsü, metrobüsü, metroyu, treni kaçırmasına, işe geç kalmasına yada arkadaşlarıyla buluşmalara geç kalmasına neden olan nedir? Ve neden düzeltmek bu kadar zordur?

Araştırmacılar on yıllardır bunun sebebini bulmaya çalışıyor, Sumathi Reddy’in The Wall Street Journal’a verdiği rapora göre bir kaç açıklama bulunabilmiş.

New York Üniversitesinden psikolog Justin Kruger, “Geç kalma durumunu çözmek için çeşitli engelleyici tedbirler ve cezalar mevcut, asıl paradoks ise bu cezalar ve sonuçlarına rağmen geç kalmaya devam ediyoruz.” diyor.

saat geç kalmak
İnsanlar zamanın akışını farklı hissederler

İnsanların geç kalmalarına neden olan en yaygın ve basit sebeplerden birisi de planlama hatası olarak bilinen bir işin ne kadar süreceğini tahmin edememek. Araştırmacıların elde ettiği verilere göre genellikle insanlar %40 oranında bir işin tamamlanabileceği süreyi hafife alıyor.

Diğer önemli bağlantıdan birisi de sürekli olarak geç kalan kişilerin genellikle aynı anda bir çok işi yapan insanlar olduğu düşünülüyor. San Diego Üniversitesinden Jeff Conte tarafından 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre, aynı anda bir çok işi yapan New York Şehri metro operatörlerinin ve diğer aynı anda bir çok işi yapan insanların işlerine genellikle geç kalıyor.

Bunun sebebi, çoklu görev yapabilen insanlar için ne yaptığına dair üstbiliş ve farkındalığa sahip olmanın güçlüğü.

Jeff Conte’ın 2001 yılında yaptığı bir başka araştırmaya göre geç kalmayla ilişkili olabilecek başka kişilik türleri de var. Hedefe odaklı A Tipi insanlar genellikle geç kalmazlar, ağır hareket eden hedefi çok önemsemeyen kişiler genellikle geç kalırlar.

Ama işin gerçeği şudur, A tipi ve B tipi insanlar zamanın akışını farklı hissederler. Önceki araştırmalara göre A tipi insanlarda bir dakikalık süreci 58 saniye olarak hissederler, B tipi insanlar ise bir dakikayı 77 saniyede geçtiğini hissederler.

Jeff Conte, “Yani 18 saniyelik fark zaman içinde ciddi farklar yaratır.” diyor.

geç kalmak
Yapılacak görevi zihninizde canlandırmak ne kadar süreceği hakkında daha gerçekçi fikirler verebilir.

Elbette bunu bilmek genellikle sorunu çözmeye yardımcı olmuyor. Ama bilim insanları zamanlamamızı iyileştirmek için bazı yöntemler geliştirmiş.

  • Genellikle bir görevin ne kadar süreceğini hafife alan insanların aktiviteyi çok detaylı adımlara ayırması bir görevin ne kadar süreceğini daha doğru hesaplamasına yardımcı olabilir.
  • 2012’de yapılan bir başka araştırmaya göre, yapılacak görevi zihninizde canlandırmak ne kadar süreceği hakkında daha gerçekçi fikirler verebilir.
  • Ayrıca sürekli olarak geç kalanların aynı anda iki yerde birden olamayacaklarının farkında olması gerekir.
  • Kişilik konusuna gelince bunu değiştirmek için yapabileceğimiz pek bir şey yok ama kişiliğimizin farkında olmak düzeltme yönünde ilk adımdır.
VIAsciencealert
KAYNAKfizikist
PAYLAŞ
Önceki İçerikKitap Okumayı Yaygınlaştıracak Proje Böyle Olur
Sonraki İçerikDahi Einstein’in Beyninde Bizde Olmayan Ne Var?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir