Takım elbise bir resmiyet ve prestij gösterisi. İş dünyasının olmazsa olmazı. Peki takım elbise giymek size kazandırdıklarının yanında neler kaybettiriyor. İşte takım elbisenin 15 somut zararı.

[dropcap type=”1″]1.[/dropcap] Takım elbise için içeriden gömlek giymemiz gerekir. Gömleğin kolları ve yakası sıkı sıkıya düğmelendiği için vücudun kan dolaşımını olumsuz etkiler.

[dropcap type=”1″]2. [/dropcap]Kravatın takılmasıyla birlikte şah damarı (Carotis Arter) denen atar damarlar üzerine baskı yoğunlaşır ve beyne giden kanda azalma olur.

[dropcap type=”1″]3.[/dropcap]Takım elbise pantolonu kemersiz giyilemez. Pantolon düşmesin diye sıkılan kemer, kasık bölgesinden geçen (Femoral Arter) atar damarlara ikinci baskıyı uygular ve vücudun kan dolaşım dengesini iyice bozar.

[dropcap type=”1″]4. [/dropcap]Takım elbise için üretilmiş, yürüdükçe işkence yapan salon ayakkabıları ayağı sıkı sıkıya kavradığı ve damarları sıkıştırdığı için vücudun en önemli organı olan ayakların dengesini bozar.

[dropcap type=”1″]5.[/dropcap]Gömlek düğmeleriyle bileklerden, kemer ile belden, kravatla ile boyundan ve ayakkabı ile ayaktan boğarcasına sıkılan bedenin aerodinamik yapısı bozulur ve havalandırma sistemi devre dışı kalır.

[dropcap type=”1″]6.[/dropcap]Havalandırma sistemi bozulan beden kimi zaman aşırı terleme, kimi zaman su kaybı ve kan dolaşımın sağlıklı olmamasından dolayı baş dönmesi ve yorgunluk hissedilir.

[dropcap type=”1″]7.[/dropcap]Kravat başlı başına yaşam konforunu bozan, tüm bedenin fonksiyonunu etkileyen bir boğma aracıdır. Dünyada hiçbir milleti boynunu kalın bir iple boğmaya kalkmamıştır. Sadece Batı medeniyeti akıl edebilmiştir bunu.

[dropcap type=”1″]8.[/dropcap]Kışın neyse de, yazın lacivert ceket, gömlek ve kravat giyilmesi tam anlamıyla işkenceye dönüşür. Aşırı ter ve rahatsız edici boğulma duygusu yüzünden yaşam sevinci düşer, enerji kaybolur insan hayatından bezer.

[dropcap type=”1″]9.[/dropcap]Takım elbise ile rahat oturamazsınız. Kırışacak diye sürekli dik durmak, bir yere yaslanmamak ve sandalye benzeri şeylerde oturmak zorundasınız. Yere bağdaş kurup oturdunuz mu kravat daha çok boğar, pantolonun ütüsü giyilmeyecek şekilde perişan olur.

[dropcap type=”1″]10.[/dropcap]Takım elbiseyle namaz kılarsanız pantolonda diz izi olur. O yüzden ya pantolonu çıkartacaksınız, ya namazı kazaya bırakacaksınız ya da diz tutmuş pantolonla dolaşacaksınız (ki şakirtlerin çoğu sonuncusunu tercih eder).

[dropcap type=”1″]11.[/dropcap]Takım elbisenin taşınması zordur, sürekli elbiselikle yolculuk yapmak zorundasınız. Bavula konuldu mu takım elbise giyilemeyecek kadar kırışır o derece hassastır.

[dropcap type=”1″]12.[/dropcap]Takım elbisenin her zaman ütü ihtiyacı vardır. Bu yüzden gömlek ve pantolon ütülemekten dolayı hanımlar illallah etmişlerdir ve erkekler her zaman minnet borcu ödemek zorunda kalmıştır.

[dropcap type=”1″]13.[/dropcap]Takım elbise alımı, bakımı, koruması ve temizlenmesi her zaman pahalıdır. Kuru temizlemeye ödenen paralarla bir yılda bir takım elbise parası birikir.

[dropcap type=”1″]14.[/dropcap]Takım elbisede karizmayı çizdirme riski çok yüksektir. Farkında olmadan kravat kayabilir çok kötü görüntü verirsiniz. Koltuk altınızdan ter izi çıkabilir rezil olursunuz. Kol boyu uzun kalır mesleki kariyeriniz yerle bir olur (İSKİ Genel Müdürü).

[dropcap type=”1″]15.[/dropcap] Takım elbise giydiniz mi statü olarak yüksek biri sanırlar. Az bahşiş verdiniz diye arkanızdan küfür edilir, ucuz yerde yemek yerseniz dedikodunuz yapılır.

Daha sayfalarca takım elbisenin zararlarını yazabilirim. Yerimiz sınırlı, o yüzden burada bitiriyorum. Sanırım takım elbiseye karşı bir özgürlük hareketi başlatacak kadar konunun önemini anlatabildim.

VIAAli NUR KUTLU
PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklar, Beyne ve Ruha İyi Gelen Bu Oyunlar Oynanır
Sonraki İçerikHayatın Kontrolü ve Mutluluk Kimin Elinde?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir