Tenten kitapları sakıncalı

0
115

Çizgi-roman kahramanı Tenten’in kitapları, Afrikalılara, Araplara ve Türklere karşı ırkçı ve önyargılı” içerikler sunduğu gerekçesiyle, İsveç’in en büyük kütüphanelerinden başkent Stockholm’deki kütüphanede raflardan kaldırılıyor.

İsveç’in en yüksek tirajlı gazetesi Dengens Nyheter’in haberine göre, Stockholm’deki kütüphanenin Sanat Yönetmeni Behrang Miri’nin, gençlik ve çocuk kitapları bölümünde görevli personel ile yaptığı toplantı sonucunda alınan karar uyarınca, kütüphanedeki Tenten kitaplarının raflardan kaldırılmasına karar verildi.

Miri, Tenten kitapları raftan kaldırma kararının doğru olduğunu savunurken, kitaplar Afrika ülkeleri, Araplar ve Türkler ile ilgili gerçeği yansıtmayan birçok resim ve bilgi bulunduğunu, bunların çocuklar ve gençler arasında asılsız korku ve fobi oluşturacak nitelikte olduğunu bildirdi.

Tenten kitaplarında Afrika ve Arap ülkeleri ile ilgili bilgilerin “tam olarak sömürgeci ülkelerin gözüyle” verilmeye çalışıldığını kaydeden Miri, şunları kaydetti:

“Afrikalılar aptal birer topluluk olarak tanıtılırken, Araplar uçan halılar üstünde gösteriliyor. Türkler ise sadece nargile içen bir millet olarak tanıtılıyor. Yani kitaplar bu bölge topluluklarını doğru bir şekilde tanıtmıyor. İsveçli gençlere, çocuklara doğru örnekler sunmuyor. Asılsız bir şekilde, bu bölge insanları için korku ve fobi oluşmasına neden oluyor. Ayrıca bu kitaplar ırkçı ve önyargılar ile dolu bilgiler içeriyor.”

Miri, İsveç’te Afrika’nın birçok ülkesinden gelen ve burada yaşayan topluluk bulunduğuna da dikkat çekerek, “Bizler onların gerçek kültürleri hakkındaki gerçekleri çok az biliyoruz” diye konuştu
.

PAYLAŞ
Önceki İçerikOrta yaştaki erkekler daha çok intihar ediyor
Sonraki İçerik“Oyun” deyip geçmeyin
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir