Tercihleri Doğrumu Yaparız?

0
93

Saygın bir firmada yönetim, soracakları soruyu en uygun cevaplayan kişiyi işe almış. Bu soruda doğru veya yanlıs cevap diye birşey yok, sadece her ferdin nasıl cevap verdiği önemli..

Karanlık yağmurlu bir gece, yağmur yağıyor, fırtına var, gök gürlüyor ve siz sabaha karşı 2 saatlerinde yalnız ve ıssız bir yolda araba kullanıyorsunuz. Araba iki kişilik. Biraz ilerde otobüs durağında 3 kişi bekliyor.

Birincisi bir doktor, sizi daha önce geçirdiğiniz kalp krizinden kurtarmış.

İkinci kişi, çok yaşlı ve hasta nerdeyse ölmek üzere olan birisi.

Üçüncüsü, hayatınızın rüyası, her zaman tanışmak için can attığınız birisi.

Hava gittikçe kötüleşiyor ve arabanızda sadece bir kişiye yer var.

Soru şu; Böyle bir durumda ne yapardınız?

Soruyu iyice düsünün ve en iyi cevabı verin.

Görüşmecilerden bazılarının cevabı şöyle olmuş:

A. Hasta adamı en yakın hastaneye götürürdüm

B. Doktor daha önce hayatımı kurtardığına göre onu alırdım

C. Manen düşünürsem tabii ki hasta adamı alırdım fakat kendi gelecegim ve hayatım için,
her zaman tanismak istedigim hayatımın ruyasını yanıma alırdım.

Burada doğru veya yanlıs cevap diye birşey yok sadece herbir kişinin durumu algılayışı ve ele alışı var Bu görüşmede cevapların %90´ı “yaşlı adamı alırdım” olmuş. Olmuş ama sadece bir kişiyi işe almışlar.
O kişinin cevabı da şöyleymiş:

Arabadan inip anahtarı doktora veririm, doktor benim hayatımı kurtardığı gibi yaşlı kisiyi de hastaneye yetiştirip iyleştirebilir, böylece bende hayatımın insanıyla otobüs durağında baş başa kalıp onu tanıma fırsatı elde edebilirim.

İnsanoğlu tabii olarak bencildir, bütün verilen diger cevaplarda kimse arabasını vermeyi akıl edememiş. Burada yanlış olan birşey yok, sadece düşüncelerimizin bazen ne kadar kalıplaşmış olduğunu ve böylelikle kararlarımızı yanlış yönde etkilediklerini görebiliriz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikEski Aşkları Özlediniz mi?
Sonraki İçerikGençlik İksiri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir