Twitter insan psikolojisini ortaya çıkarıyor!

0

Twitter insan psikolojisini ortaya çıkarıyor! Psikoloji Psikoloji Yazıları  üniversite Twitter öğrenci insanlar   Popüler mikro-blog sitesi Twitter kullanıcılarının attıkları mesajların, sabahları erken saatlerde pozitif ve neşeli olduğu, gün içinde giderek karamsarlaştığı belirlendi.

Cornell Üniversitesi’nde 2,5 milyon Twitter kullanıcısının yarım milyarı aşkın Twitter mesajını inceledi! İşte Ayrıntılar!

Twitter insan psikolojisini ortaya çıkarıyor!

Twitter’da yazılan mesajlar ruh halinizi ortaya koyuyor.

New York’daki Cornell Üniversitesi’nde 2,5 milyon Twitter kullanıcısının yarım milyarı aşkın Twitter mesajını gözden geçiren araştırmacılar insanların yazdıklarının bir gün boyunca ve mevsimlere göre nasıl değiştiğini incelediler.

SABAH SAATLERİNDE OLUMLU YAZIM MESAİ SAATLERİNDE OLUMSUZLAŞIYOR

İçerik analizi yapan bir bilgisayar programı yardımıyla gerçekleştirilen araştırmanın bulguları, sabah saatlerinde kullanılan olumlu dilin, günün ilerleyen bölümlerinde, özellikle çalışma saatlerinde, daha olumsuz ve karamsar hale dönüştüğünü ortaya koyuyor.

Twitter’daki olumlu mesajların, günün iki bölümünde, sabah ve gece saatlerinde zirveye çıktığı saptanmış. Sonuçlarda fazla şaşırtıcı olmayan bir diğer bulgu da, insanların Cumartesi ve Pazar günleri, hafta içi günlere kıyasla daha keyifli Tweet’ler atması. 

Bununla birlikte araştırmacılar, günlük ruh hali değişiminin sadece işyerinde geçirilen stresli saatlerle açıklanamayacağını, zira hafta sonlarında da insan ruhunda iniş çıkışların benzer bir grafik izlediğinisöylüyorlar.

Cornell Üniversitesi sosyologları, bunu uykunun olumlu, tazeleyici etkisine ve sirkadian ritmi olarak adlandırılan, vücudun doğal davranışsal döngüsüne bağlıyor.

Günün aydınlık olduğu saatlerin de Tweet’lerdeki ruh halini değiştirdiği gözleniyor.

Şimdiye dek bilim adamlarının insanların ruh hallerindeki değişimleri incelemesi zordu. Bu son çalışmayı yapan araştırmacılar, geleneksel laboratuvar testlerinin, üniversite öğrencilerinin kendi ruh halleri konusunda verdikleri kişisel bilgilerle sınırlı kaldığına işaret ediyorlar.

TWİTTER RUH HALİNİ ANINDA ORTAYA KOYUYOR

2008 Şubat’ından 2010 Ocak’ına dek, 84 ülkeden atılan Tweet’leri inceleyen Cornell Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, Twitter’ın anında ruh değişimini yansıttığını belirtiyor.

İlgini Çekebilir:   Mr.Bean Sınava Girerse Orada Neler Yaşanır?

Dahageniş vefarklı insan grupları üzerinde araştırma yapabilmek isteyen bilim adamları giderek daha fazla sosyal paylaşımsitelerindeki yansımalara eğiliyor.

Kaynak: turuncutime