Ünlülerin Sağlık Tavsiyelerini Neden Kabul Ediyoruz

0
157

İşte nedeni…

Araştırmacılar, birçok kişinin doktorlardan ziyade, yanlış, hatta zararlı olsa bile neden ünlülerin sağlık önerilerine uymayı tercih ettiği sorusuna yanıt aradı. Kanadalı araştırmacılar, konuyla ilgili ekonomi, pazarlama, psikoloji ve sosyoloji alanlarında yapılan birçok çalışmayı inceledi.

[pull_quote_center]Araştırmacılar, “insanların psikolojik olarak sürüyü takip etmeye programlandığını” ve kararlarının diğer kişilerin eylemlerine dayalı olduğunu belirtti.[/pull_quote_center]

ünlü tavsiyeleriBireyin sahip olduğu olumlu bir özelliğinden dolayı onunla ilgili pozitif genel bir düşünceye varılması anlamına gelen “halo etkisiyle” de ünlülerin güvenilir bulunduğu sonucuna varıldı.

Halkın, daha güvenilir olsalar bile başkalarını gözardı ederek, beğendikleri ünlülerin “ayak izlerini” takip etmeyi daha kolay bulduğunu belirten araştırmacılar, ayrıca ünlülerle aynı ürünü kullanmanın ve tavsiyelerini dinlemenin sosyal statüyü artıracağının sanıldığını vurguladı.

KAYNAKHabertürk
PAYLAŞ
Önceki İçerikBu Hastalıklardan Utanıyoruz ve Kaygı Duyuyoruz
Sonraki İçerikBu Düşünce Düşmanları Hayat Akışını Bozuyor
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir