Ünlülerin Sağlık Tavsiyelerini Neden Kabul Ediyoruz

0

İşte nedeni…

Araştırmacılar, birçok kişinin doktorlardan ziyade, yanlış, hatta zararlı olsa bile neden ünlülerin sağlık önerilerine uymayı tercih ettiği sorusuna yanıt aradı. Kanadalı araştırmacılar, konuyla ilgili ekonomi, pazarlama, psikoloji ve sosyoloji alanlarında yapılan birçok çalışmayı inceledi.

[pull_quote_center]Araştırmacılar, “insanların psikolojik olarak sürüyü takip etmeye programlandığını” ve kararlarının diğer kişilerin eylemlerine dayalı olduğunu belirtti.[/pull_quote_center]

Ünlülerin Sağlık Tavsiyelerini Neden Kabul Ediyoruz Bilimsel Araştırma Psikoloji  ünlülerin sağlık tavsiyleri sağlık psikolojisi sağlık önerileri   Bireyin sahip olduğu olumlu bir özelliğinden dolayı onunla ilgili pozitif genel bir düşünceye varılması anlamına gelen “halo etkisiyle” de ünlülerin güvenilir bulunduğu sonucuna varıldı.

Halkın, daha güvenilir olsalar bile başkalarını gözardı ederek, beğendikleri ünlülerin “ayak izlerini” takip etmeyi daha kolay bulduğunu belirten araştırmacılar, ayrıca ünlülerle aynı ürünü kullanmanın ve tavsiyelerini dinlemenin sosyal statüyü artıracağının sanıldığını vurguladı.

İlgini Çekebilir:   İnsanlar Korku Filmi İzlemeyi Neden Sever?