Uyku Beyin Hücrelerin Üretimini Artırıyor

1
137

Uykunun beyne bir yararı daha keşfedildi

Bilimadamları uyku ihtiyacımıza ilişkin yeni bir neden keşfettiklerine inanıyor: Uyku bir beyin hücresi tipini yeniliyor.

Uyku, beynimizin devresini koruyan ve miyelin olarak bilinen bir yalıtım malzemesini yapan hücrelerin üretimini artırıyor.

Wisconsin Üniversitesi’nden Dr Chiara Cirelli ve meslektaşları fareler uyurken miyelin yapma hücreleri olan olgunlaşmamış oligodendrositin üretim hızının iki katına çıktığını buldu.

Buna en çok uykunun rüya aşamasında rastlanıyor ve genlerden kaynaklandığı belirtiliyor.

Buna karşılık, fareler uyanık kalmak zorunda kaldığında hücre ölümü ve stresle ilgili genler harekete geçiyor.

Çalışma, Journal of Neuroscience’da yayınlandı.

Wisconsin ekibi, bugüne kadar sadece farelerden elde edilen bulgular, uykunun beyin onarım ve büyümesinin yanısıra MS hastalığındaki rolü hakkında yeni fikirlerin gündeme gelmesini sağlayabilir.

Neden uyumak gerektiği, yüzyıllardır bilimadamlarını şaşkına çeviren bir soru oldu.

Dinlenmiş hissetmek ve aklımızın iyi çalışması için uyku gerektiği açık.

Ama uyku sırasında devreye giren biyolojik süreçler, nispeten yakın zamanlarda ortaya çıktı.

Büyüme ve hücre onarımı

Araştırmacılar bulguların uyku kaybının, miyeline zarar veren bir hastalık olan Multipl Skleroz yani MS’in bazı belirtilerini kötüleştirebileceğine işaret ettiğini söylüyor.

MS, vücudun bağışıklık sistemi beyin ve omurilikteki sinirlerin miyelin kaplamasına saldırıyor ve bu kaplamayı yok ediyor.

Dr Cirelli’nin ekibi, özellikle ergenlik döneminde, uyku eksikliği olup olmadığını test ilgilenen , beyin için uzun vadeli sonuçları olabilir.

ABD Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü de sinir sisteminin düzgün çalışması için uykunun gerekli göründüğünü belirtiyor.

Derin uyku sırasında çocuk ve genç erişkinlerde büyüme hormonu salgılanıyor.

Derin uyku sırasında çoğu vücut hücresinin üretimi artıyor ve proteinlerin parçalanma düzeyi düşüyor.

Kaynak: BBC

PAYLAŞ
Önceki İçerikKadınlar Arasında Mobbing Daha Yüksek
Sonraki İçerikNejat Uygur’un Başarı Hikayesi
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir