Uzun süre yönetince kimyaları değişiyor

0
107

Londra Üniversitesi’ne göre, uzun yıllar mutlak iktidara sahip olan liderler empati yoksunu oluyor, risk düşkünü hale geliyor. Tek kontrol mekanizması demokrasi!

Yıllarca devletin başında kalarak sınırsız iktidarın keyfini süren liderlerin otokrat yönetim tarzlarının ardında yatan neden hormonları olabilir. Londra Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Ian H. Robertson ABD’de yayımlanan Psychology Today dergisindeki köşesinde, uzun yıllar boyunca iktidarda kalmanın beyinde yarattığı etkileri açıkladı.

Testosteron seviyesi artıyor
Küçük oranda ve geçici olarak bile iktidar elde etmek testosteron seviyesini yükseltiyor; bu da beynin kimyasal mesaj taşıyıcısı görevini gören, kalp atışlarını hızlandıran ve kan basıncını yükselten dopamin kimyasalının artmasına neden oluyor. Orta seviyelerde salgılandığında dopamin bilişsel fonksiyonları güçlendiriyor, ancak dozu fazlalaştıkça insanları geçici olarak düşünmeden hareket ettiği, empati kuramadığı ve risklerin farkına varamadığı bir hale getirebiliyor. Uzun yıllar boyunca sınırsız bir iktidar söz konusu olduğunda ise kişinin nörolojisi ve psikolojisi onu daha umarsız ve risk düşkünü yapacak şekilde değişiyor.
Robertson’a göre, İran’ı sekiz yıldır yöneten Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın cesareti ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dünya liderlerini şoke eden konuşmalarının nedeni beyninde yaşanan değişim ile açıklanabilir. Libya’yı 42 yıl yönettikten sonra isyancılar tarafından öldürülen Muammer Kaddafi sonu gelmeyen iktidarı nedeniyle narsizim, acımasızlık ve yanlış hükümler vermesine neden olan psikolojik değişimler yaşıyordu.

Hitler örneği
Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’in İkinci Dünya Savaşı’nda Doğu Cephesi’nde aldığı felaketle sonuçlanan askeri kararları da mutlak iktidarın beyni değiştiren etkilerinden kaynaklanıyor olabilir. Demokrasinin özgür basın, bağımsız yargı, adil seçimler gibi ürünleri ise iktidarın liderlerin beyinlerinde yarattığı etkiyi frenliyor.

Tanrı görevlendirdi inancı
Devlet liderlerinin beynini tıpkı mutlak iktidar gibi değiştiren diğer bir etken de görevin Tanrı tarafından verildiğine inanmak. İktidarın ego üzerinde yarattığı etki, liderleri kolayca kararları ya da başarılarının ardında doğaüstü güçlerin olduğuna inandırıyor. Örneğin, Haziran 2003’te dönemin ABD başkanı George W. Bush, Filistin Başbakanı Ebu Mazen’e Irak’ı işgal etmesini Tanrı’nın istediğini söylemişti. Bush’un Irak İşgali’ndeki müttefiki İngiltere eski başbakanı Tony Blair de “Tanrı’nın kötülükle savaşmasını istediğini” düşünüyordu.

Kaynak: Milliyet

PAYLAŞ
Önceki İçerikUnutkanlık Demansın Belirtisi Olabilir
Sonraki İçerikKorkuyu yok etmek artık mümkün
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir