Yabancı Dil Öğreniminde Uzun Vadeli Planlar

0

Yabancı dil öğrenme amacıyla yapılacak planları ülkemizdeki “5 yıllık kalkınma planları´na “benzetirim. ” Allah’tan” mı yoksa “ Ne yazık ! “ mı diyeceğim 20-25 yıllık kalkınma planlarımızın olmayışı dil öğrenmek isteyenler için motive edici olmalı…!

Yurtdışı eğitim danışmanlığı yaparken bunca yıldır hiç yabancı dil bilmeyen, hiçbir ön bilgisi olmayan, örneğin “0” İngilizce ile yurt dışında İngilizce öğrenmek isteyenleri yurtdışına göndermekten hep kaçınmışımdır. Neden kaçındığımı şöyle örnekleyebilirim.

Kendinizi hiçbir şekilde ifade edecek yabancı diliniz yok ve bu durumda Londra Heathrow havaalanına iniyorsunuz. Hadi uçakta tanıştığınız Türkler aracılığı ile “others” kuyruğunda sıra size geldiğinde , görevlinin size bir şeyler sorduğunu görüp, anlamadığınızı ve o sıkıntılı ortamda giderek daha da sıkıldığınızı düşünün. Sıkıntınıza terleme, kızarma da eşlik ederse, vay halinize…! Öte yandan görevli de nihayet bir tercüman çağırır ve neyse ki ülkeye ayak basarsınız da, nereden , hangi yolu takip ederek, kalacağınız yere hangi vasıta ile gideceğiniz gibi ayrıntılar ve anlayamadığınız binlerce yabancı ses sizi travmaya sokabilir.

İşte tam yukarıda açıkladığım travmatik olması nedeni ile birincil ama ikincil olarak da maliyeti gereksiz arttırmamak adına yurtdışında dil eğitimi almadan önce kendinizi ifade edebilecek kadar dil bilmenizde çok fayda var . Yaşanmışlıklar da bugüne kadar bu tezimi doğrulamaya devam ediyor. Tabii burada genellemelerden söz ediyorum. Kişisel farklılıklardan doğan başarı öyküleri elbette vardır. Ancak lise yıllarında haftada 4-6 saat, verimsiz bir yöntemle İngilizce öğrenmeye çalışmış/çalışmamış ve Üniversite yıllarında kendi derslerine ağırlık verip, son yıllarda yabancı dil bilme zorunluluğunu farkeden gençler için öğrenmeyi beş yıla yayın yorumunu yaparım.

- plan yapma zamani e1419167889173 - Yabancı Dil Öğreniminde Uzun Vadeli Planlar
Yabancı dil öğrenme amacıyla yapılacak planları ülkemizdeki “5 yıllık kalkınma planları´na “benzetirim.

Yani öncelikle yabancı dil öğrenmeye üniversite birinci sınıftan itibaren ağırlık verilmelidir. . Her şeyden önce burada kişinin kendini az da olsa ifade edecek düzeyde bir yabancı dil düzeyine sahip olmasının planını yapması gereklidir derim. Yurtdışında yaşam ve eğitim giderleri çok yüksek olunca ve maddi imkanı kısıtlı olan kişiler içn en iyi yol bence 6ay – 2 yıl süresince yurtiçinde bir yabancı dil kursuna katılmak olmalı. Burada edinilecek temel bilgiler yurtdışında daha az zaman geçirmenize neden olacaktır en azından dil eğitimi için fazladan bir süreye ihtiyaç duymayacaksınız.

İlgini Çekebilir:   İşte Büyüklerin İşe Alım Maratonları…

Kurs eğitiminden sonra yurtdışına 2- 3 aylık bir kurs programına bile katılsanız, 1 yıl yurtdışında kursa katılmanıza göre daha düşük bir maliyete yabancı dil donanımına ulaşmış olacaksınız. Öğrenmek istediğiniz yabancı dili kendi ülkesinde , yerel insanlarla pratik yapma ve donanımlı dil eğitimcileri tarafından eğitim alabilme ayrıcalığı tartışılamaz. Yaşayarak öğrenme en doğru öğrenme sürecidir.

Sonraki yaz tatillerinizde hem sosyal sorumluluğunuzu geliştirecek hem de dil pratiği ile yurtdışı deneyiminizi artıracak gençlik kampları gibi benzeri programlarda yer almanız yabancı dil öğreniminizi ve kariyerinizi doğru planlamanıza yol açar. Bazı kişiler ders / sınıf ortamında öğrenmeyi kendileri için verimli bulmazlar. Onlar yaşayarak öğrenmeyi tercih ederler baştan itibaren. Tabii tüm zorluklara göğüs gerecek cesaretleri de vardır. Yukarıdaki önerilerim bu tür gençler için değil tahmin edersiniz. Aslında en doğrusu çok iyi bir ihtiyaç analizi ile kendi kişilik özelliklerinize uyacak en doğru planı uygulamaya koymak.

İşte bu tür planlama zamanlarında en gerekli kişiler ise Yurtdışı Eğitim Danışmanları oluyor. Yetkin, donanımlı ve deneyimli bir danışman size ufkunuzun açılacağı inanılmaz seçenekler sunabilirler. Özellikle bir süredir yabancı dil kurslarına katılıyor iseniz, yada bildiğiniz dile eğitim nedeniyle ara verdiyseniz bu yaz yurtdışında dil okuluna giderek öğrendiğiniz dili pekiştirmek için geç kalmamalısınız.

Bu yaz için sadece 1 aylık zamanınız varsa yurtdışındaki dil okulları, Eylül ayından itibaren başlayan promosyonlar uyguluyorlar. Eğitim takviminiz engel değilse hiç olmazsa indirimli programlardan yararlanmayı unutmayın. Yaz döneminde kısa ya da uzun süre bir program düşünüyor iseniz, artık vize kuyrukları yoğunlaşmaya, derslik ve konaklama kontenjanları dolmaya başladı .

Bu yaz yurtdışı planları için daha hızlı hareket edin derim. Tabii size en uygun danışmanı seçerek.