Verimli bir yarıyıl tatili için

0

Verimli bir yarıyıl tatili için Okulda Başarı Rehberlik  okul öğrenci çocuk anne baba   Yarı yıl tatiline girmeye hazırlanan çocuklarına hem zaman ayırmak hem de onların verimli ve eğlenceli bir tatil geçirmesini sağlamak kaygısı taşıyan ebeveynlere öneriler… Yarı yıl tatili nasıl planlanmalı?

Yarı yıl tatiline girmeye hazırlanan çocuklarına hem zaman ayırmak hem de onların verimli ve eğlenceli bir tatil geçirmesini sağlamak kaygısı taşıyan ebeveynlere Ayna Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Uzman Psikolojik Danışmanı Nur Karaman altın önerilerde bulundu.

Karaman, “Önce geride bırakılan eğitim-öğretim dönemini değerlendirin ardından tatili nasıl değerlendirebileceğini planlayın. Çocuğunuzun ne yapmak istediğini öğrendikten sonra aileceyapabileceğiniz aktivitelere yönelin” dedi.

Öğrenciler ’yarı yıl tatili’ için gün sayarken ebeveynleri de ‘tatil programı’ yapma telaşı sardı. Özellikle çalışan ebeveynlerde tüm günü programlanmış çocuklarının tatilde ne yapacakları konusu kaygı unsuru haline gelirken uzmanlar, ebeveynleri bu konuda rahatlatacak önerilerde bulundu.

Özellikle çalışan ebeveynlere, çocuklarının zamanlarını hem verimli hem de eğlenceli bir şekilde geçirebilmesi için çeşitli seçenekler sunan uzmanlara göre, iyi bir organizasyonla çocuğunuza hayatının en güzel günlerini yaşatabilirsiniz.

Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi Uzman Psikolojik Danışmanı Nur Karaman, yarı yıl tatilinin bir tarafıyla rutinde yapılan işlere, okulda yapılan aktivitelere, derslere, ödevlere, projelere ara verme, dinlenme dönemiyken, bir tarafıyla da yeni bir döneme hazırlık süreci olduğuna dikkat çekerek, “Öncelikle çocuklarınızla geride kalan eğitim-öğretim dönemini değerlendirin, biraz düşünerek kendini tanımasını, neleri başarabildiğini, hangi derslerde, hangi konularda zorlandığını birlikte konuşun ve bunlarla nasıl baş edebileceğine yönelik fikir alışverişinde bulunun. Çocuğunuzun başarılarını kutlayın, zorlandığı durumları nasılkolaylaştırabileceğiyle ilgili ise birlikte eylem planı yapın. Değerlendirmenizi yaptıktan sonra okuldönemini geride bırakın ve tatili nasıl değerlendirebileceğinizi planlamaya başlayın” dedi.

Çocuğunuzun ne yapmak istediğini öğrenin!

Çocukların yarı yıl tatilinin ardından yeni eğitim-öğretim dönemine hazır olabilmesinin tatilininasıl geçirdiğiyle yakından ilgili olduğunu vurgulayan Karaman, “Çocuğunuzun tatil döneminderahatlayabilmesi ve eğlenebilmesi önemlidir. Bu yüzden çocuğunuz için planladığınız birçok şey olsa da öncelikle çocuğunuzun ne yapmak istediğini, özlediklerini öğrenmenizde fayda var. Bu nedenle, tatili ailece konuşarak planlamak çok kıymetlidir. Böylece ailenin tüm üyelerinin eğlenebileceği bir tatil geçirme fırsatı yaratabilirsiniz” diye konuştu.

Ailece birlikte yapabileceğiniz faaliyetlere zaman ayırın

İlgini Çekebilir:   Konsantrasyon ve Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir?

Karaman, ebeveynlerin çocuklarına öncelikle, “Tatilde neler yapmak istersin”, “Uzun zamandır,okul döneminde yapmak isteyip de yapamadığın bir şey var mı? Varsa nedir?”, “Şu an neye ihtiyacın var?”, “Özlediğin ve görmek istediğin biri var mı?”, “Yapmayı özlediğin bir etkinlik var mı?” sorularını sorması tavsiyesinde bulunarak, bunları konuştuktan sonra ebeveynlere şu önerilerde bulundu:

• Çocuğunuzla bir kitabevine giderek, istediği bir kitabı alabilirsiniz. Bunu bitirdiği zaman yeni kitaplar da alabilirsiniz.
• Televizyonu kapatarak, birbirinizin gözlerine bakarak konuşabilirsiniz. Herhangi bir konuda sohbet edebilirsiniz.
• Yıllardır çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarda ayıklayabilir, çok beğendiklerinizi de baskıya verebilirsiniz.
• Bilgisayarlardan uzaklaşıp fotoğraf albümlerinizi gözden geçirebilir, bunlarla ve bunların çekildiği dönemlerle ilgili konuşabilirsiniz.
• Hiç gitmediğiniz bir müzeye gidebilir, daha önce gitmediğiniz tarihi bir yeri ziyaret edebilirsiniz.
• Vizyondaki çocuk filmlerine ya da tiyatrolardaki çocuk oyunlarına ailece gidebilirsiniz.
• Havanın güzel olduğu günlerde ailece yürüyüş yapabilir, parka gidebilir, çocuğunuza da gönlünce oynama fırsatı verebilirsiniz.
• Gazete, kitap okurken, ailece kahvaltı yaparken, yemek yerken, sohbet ederken, arka fonda sevdiğiniz tarzda müzik dinleyebilir, istediğiniz yerlerde müziğin sesini açıp hep birlikte şarkı söyleyebilirsiniz.
• Çocuğunuz bir müzik aleti çalıyorsa, öğrendiklerini paylaşmak için resitaller düzenleyebilir. Ailece oturup onu dinleyebilir, kuvvetlice alkışlayabilir, sonra da onu öpebilirsiniz.
• Kar yağan günlerde, çocuğunuzla kartopu oynayabilirsiniz.
• Çocuğunuzla futbol, basketbol gibi sporları yapabilir ya da Tabu, Scrabble gibi ailece oynanan oyunlarla eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.
• Eve misafir davet edebilir, yemek, kek gibi hazırlıkları çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz.
• Çocuğunuz tatilde iken siz çalışıyorsanız çocuğunuzu birkaç günlüğüne işyerinize götürebilir, orada neler yaptığınızı görmesini, sizinle aynı atmosferde gün geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Uzman Psikolojik Danışman Nur Karaman, seçeneklerin artırılabileceğini ama önemli olanın çocuğunuzun yoğun, yorucu bir döneminden ardından bol bol dinlenmesi, eğlenmesi ve olabildiğince sizinle vakit geçirmesi olduğunu belirterek, “Her çocuğun dinlenme ve eğlenme biçimi, ihtiyacı farklıdır. En önemlisi bu kısacık, iki haftalık dönemde, hem sizin dahil olabileceğiniz hem de çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun olan bir tatil planlayabilmektir” diye konuştu.

İlgini Çekebilir:   Anne Baba ve Eğitimcilerin okuması gereken yazı

Kaynak: Haber7