Yabancı Biri Sizin Hakkınızda Ne Kadar Bilgi Toplayabilir?

0

Bilişim ve internet dünyasında artık hiçbir şey eskisi kadar gizli kalmıyor. Rus fotoğrafçı Egor Tsvetkov bu konuya kafa yoruyor. Yabancıların hakkınızda ne kadar rahat bilgi toplayabileceğini gözler önüne süren bir çalışma yapıyor.

İsminiz, çalıştığınız yer, okuduğunuz okul, arkadaşlarınız ve aileniz, hobileriniz… Sosyal ağ hesaplarınızda tüm bu bilgilere ulaşılabiliyor. Ancak hiç tahmin etmediğiniz bir konu daha mevcut; sosyal ağlara koyduğunuz onlarca fotoğraf da aramalara, yüz tanıma sistemlerine açık ve ‘büyük veri’nin bir parçasısınız!Yabancı Biri Sizin Hakkınızda Ne Kadar Bilgi Toplayabilir? İlginç Bilgi / Başarı İnteraktif  insan tanıma insan

Rus fotoğrafçı Egor Tsvetkov, yabancıların hakkınızda ne kadar rahat bilgi toplayabileceğini gözler önüne süren, dikkat çekici bir çalışma yaptı.

Metroda çektiği 100 fotoğrafı kullanıp, FindFace isimli bir yüz tanıma uygulaması ile hepsini internette tarattı. Rusya’nın en popüler sosyal ağı olan VKontakte sisteminde yer alan 55 milyon kullanıcıyı tarayan yazılım, bazı fotoğraflar gerçekten de birbirine çok benzemese de, büyük bir başarı oranı ile insanların yüzde 70’ini bulabildi!

Tsvetkov projesi için; “Bizi bekleyen geleceğin açık bir göstergesi” diyor…

İşte Rus fotoğrafçının proje kapsamında fotoğrafını çektiği bazı insanlar ve ulaştığı sonuçlar!

İlgini Çekebilir:   İnsan ömrü nasıl geçer