Yabancı Dil Öğrenemiyorsan Bu Önerileri Oku

0
1893

Yabancı dil öğrenmek çoğu insan için sıkıntı. İşte bu sıkıntıyı yaşayanlara uzmanından önemli bilgiler. Yabancı dil öğrenmenin en kolay yolları.

“Anlıyorum ama konuşamıyorum”culardan mısınız yoksa hiç bilmeyip ” bi ara öğrenmem lazım ” diyen ve sürekli erteleyerek yabancı dil öğrenmeye hiç başlamayanlardan mı? Newcastle Üniversitesi’nden Prof. Vivian Cook’ “Bir dili öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerekir. Bir dili sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz” diyor. İşte bir dilbilimciden yabancı dil öğrenmenin ipuçları…

Yabancı dil öğrenmek isteyenler için öneriler

Newcastle Üniversitesi Uygulamalı Dil Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vivian Cook, yabancı dil öğrenilmesinde kısa yolların olmadığını belirterek, ”Bir dili öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerekir. Bir dili sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz” dedi.

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Türk girişimcilerce kurulan Uluslararası Burç Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Yabancı Dil Sempozyumu’na katılan Vivian Cook, yabancı dil öğrenilmesi konusunda mülakat verdi.

Yabancı dil öğrenmenin kısa bir yolunun olmadığını ve zamana ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Cook, ”Bir ayda İngilizce öğreten” kitap, CD ve diğer malzemelerin işe yaramadığını söyledi.

Kişilerin kendilerini geliştirmek için kitap, televizyon, müzik, film ve diğer materyalleri kullanmaları konusunda serbest olduklarını, fakat bir dili öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerektiğini vurgulayan Cook, şu önerilerde bulundu:

”Yabancı ülkede otobüsle seyahati herkese tavsiye ediyorum. Otobüse bindiğiniz zaman, etrafınızdaki herkes yabancı dilde konuşuyor. Eğer ineceğiniz durağı ya da başka bir şey soracaksanız yabancı dil kullanmanız gerekiyor. Bir dili zaten bu şekilde sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz.”

Yabancı dil eğitiminin kişinin amaçlarına ve hedeflerine göre değiştiğini belirten Cook, İngilizce dilini sonradan öğrenen bir kişinin, anadili İngilizce olan bir kişiden daha iyi konuşabileceğini söyledi.

Cook, sözlerine şöyle devam etti: ”Anadili İngilizce olanlar bile uzmanlık alanları mühendislik olan yabancılar kadar teknik terim bilmiyor. O yüzden, yabancı dili ne kadar öğreneceği kişinin kendi hedefleri ile alakalı. Tabii ki bir kişinin her alanda uzman olmasını bekleyemeyiz, o yüzden bir alan belirlemeliyiz. Sadece internet kullanmak için İngilizce öğrenmek isteyebilirsiniz ya da yeni insanlarla tanışmak için. İsteğiniz neyse ona göre bir program uygularsınız. Kısaca, İngilizce’yi sonradan öğrenenler belli bir alanda uzmanlaşırsa o alanda anadili İngilizce olan birisinden daha iyi İngilizce konuşabilirler.”

”Dizilerden öğrenilen dili kullanırken dikkat”

Dizilerin ve diğer televizyon programlarının bu dönemde insanlar üzerinde büyük etkisi olduğuna da işaret eden Cook, bu durumdan pek memnun olmadığını söyledi.

Dizilerden ve diğer televizyon programlarından bir dili yanlış öğrenme ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Cook, kelimeleri yanlış duyabilme ihtimalinin ve dizilerde kullanılan ”argo” kelimelerin tam olarak başka bir dile çevirilememesinin sorun oluşturduğunu düşündüğünü açıkladı.

”Diziler ve diğer televizyon programları, size bir dil hakkında belli bir izlemde bulunmanıza yardımcı olabilir” diyen Cook, fakat bu tür durumlarda dili yanlış öğrenme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Cook, ”Dizilerde daha çok argo kelimeler kullanılıyor, fakat siz, o dili öğrenirken televizyonda duyduğunuz kelimenin argo olduğunu bilmiyorsunuz. Bunu yanlış bir yerde kullanarak gülünç duruma düşebilirsiniz” dedi.

”Dünyanın en zor dilleri Çince ve Japonca”

Prof. Dr. Cook, ”Dünyanın en zor dilleri” sorusu üzerine, alfabesi farklı olan dillerin öğrenilmesinin zor olduğunu söyledi.

”İngilizce konuşan Amerikalılar için öğrenmesi en zor olan diller genelde alfabesi farklı olan dillerdir” diyen Cook, şunları kaydetti:

”Alfabetik bir yazıya sahip olan bir dil kolayca öğrenilebilir. Fakat Çince, Japonca, Arapça, Rusça gibi dilleri öğrenmek çok daha zor, özellikle Çince ve Japonca’yı. Bir keresinde bir deney yapmıştık, ’120 saat içerisinde en çok hangi dil öğrenilebilir’ diye. 120 saatte bir kişi, en çok İtalyanca öğrenmişti. En kötüsü de Çince ve Japonca’ydı. Deneye katılanlar Çince ve Japonca çok az şeyler öğrenmişti.”

Kaynak: milliyet

PAYLAŞ
Önceki İçerikKendi Tipini Değil Öğrenme Tipini Tanı
Sonraki İçerikBiyolojik Ritminiz Performansınızı Nasıl Etkiliyor?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir