Yabancı Dili Nasıl Öğrendiler?

0

Yabancı Dili Nasıl Öğrendiler? Rehberlik Yabancı Dil    Ben lisan öğrenmek için AFS isimli burs ile 1981’de Amerika’ya gittim. Burada ciddi bir dil eğitimi sırasında –belki kültürümüzün utangaçlığı ile- teoriyi öğrensem de pratiğe bir türlü geçemedim.

Bir gün kaldığımız okulun banyosunda sabah erken bir saatte yüzümü yıkadım ve saatimi aynanın yanında unuttum. Muslukların başından ayrılışımdan 3 dakika sonra başımdan aşağı kaynar sular indi! Babamın bana yola çıkarken hediye ettiği kendi saatini aynanın önünde unuttuğumu anladım.

Banyoya büyük bir hızla döndüm ama saat gitmişti. Artık bende İngilizce konuşuyordum. Hemde büyük bir hızla. Saatimi bulacağım diye, herkesle İngilizce konuştum. Anladılar mı pek bilmiyorum! Birkaç dakika sonra, hocalardan birinin saati bulduğu ve sakladığı müjdesini aldım. Artık hem saatimi bulmuştum, hem de İngilizce konuşuyordum.

O günden sonra hiç çekinmedim. Yanlış yapmanın, yeni öğrendiğimiz bir dili kullanarak yeni insanlarla kaynaşabilmemizdeki avantajını hep büyük bir nimet olarak algıladım. Adnan AKDEMİR

AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı ***

İngilizce öğrenmeye 11 yaşında (sene 1969) annemin bana temel dilbilgisi ve temel kelimeleri öğretmesi ile başladım. İlkokulu bitirdikten sonra babamın görevi icabı yurt dışına tayini ile Yeni Zelanda’da bir devlet ortaokulu’na başladım. İlk üç ayda konuşulanları rahatlıkla anlamaya ve 5 ay içinde akıcı bir şekilde konuşmaya başladım. Benim için en önemli öğrenme unsurları:

— Düzenli olarak dilbilgisi ve kelime çalışması yapmak ve tekrarlamak,
— İngilizce TV kanallarını bolca seyretmek,
— İngilizcenin kullanıldığı ortam içinde bulunmak,
— İngilizce hikaye kitabı okumak,
— Anlamadığım kelimeleri sözlükten bakmak oldu. Yabancı bir dili öğrenmek, o dile hakim olmanın sadece ilk adımı ve başlangıcıdır. İngilizce gibi çok zengin olan bir dil, ancak sürekli olarak okundukça, konuştukça ve dinledikçe gelişir. İstanbul’da İngiliz Erkek Lisesi, Amerika’da Clark Üniversitesi ve Londra’da çalışma hayatımda İngilizcemi geliştirmeye devam ettim.

İlgini Çekebilir:   Yeteneklerinizi Test Edin

Hata yapmaktan korkmadan lisanı kullanmanın ve yapılan hataları zaman içinde düzeltmenin gelişim sürecinin önemli bir parçası olduğuna inanıyorum. Bir dili ancak kafanızda yaşadıkça daha iyiye doğru götürebilirsiniz. Yaşamda amacımızda zaten bu olmalıdır. Dil öğrenmenin sonu yoktur. Öğrenmek ise bir bireyin gelişiminin en önemli unsurudur.

Ali MİDİLLİLİ GYIAD Eski Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı

İspanya’ya, Real Sociedad takımına transfer olma konusu çıktığında hemen İspanyolca öğreten bir kitap aldım ve kitaptan çalışmaya başladım. Kelimelerle başladım, boş zamanlarımda çalıştım. İspanya’ya gitmeden 3 ay kadar önce evimde başlamış oldum. 6-7 ay oldu ve İspanyolcam insanları anlayacak kadar. Bana yetiyor şu anda. Yazı değil de, daha çok konuşmamı ilerlettim.

Benim için işin en zor tarafı daha önce hiç yabancı dil bilmememdi. İspanyolca’yı sürekli dinliyorum arasından kelimeleri seçmeye çalışıyorum. Yabancı dil öğrenmek isteyenlere bol bol çalışmalarını öneriyorum, dil öğrenmek zor bir şey değil.

Nihat Kahveci – Futbolcu ***

Kura ile girdiğim devlet okulunda Almanca görmüştüm ama hiçbir zaman bu dile ısınmadım. En kaliteli Almanca aksanının bile mümkünse almayayım. İngilizce’yi kendim öğrenmek istedim.4-5 laboratuvar bitirdim, bol bol kitap okudum. Kasetleri dileyerek çalıştım. Yani hem okuyarak hem dinleyerek İngilizce’yi çalıştım. Beynimi boşaltmama yardımcı oluyordu, çevrem şaşırıyordu. Kendi alanım dışında beni rehabilite eden eğlendiren bir uğraş oldu.

Yurtdışı ilişkilerinden dolayı yabancı müzik adamlarıyla çalıştığımda da dilimi geliştirme fırsatım oldu. Londra’ya gidip gelmelerimde pratik yapma fırsatı buldum. Durmadan BBc gibi TV kanallarını açık bırakarak kulak dolgunluğu oluştururum. Son derece sistematik gramer İngilizce’sine sahibim. Hiç hocasız tek başıma yaptım. Evde kendi kendime öğrenmemden dolayı kitap İngilizce’sine sahip olduğumu söylüyorlar fazla düzgün bir İngilizcem oluverdi.

İlgini Çekebilir:   Kader Sayınız Hangisi Biliyormusunuz ?

Okuma ve yazma yönüm çok güçlü fakat okumam konuşmamdan daha iyi. Fazla asil konuşuyorum bazılarına özenti gibi geliyor. Ama dil en çok konuşmak ile gelişir. Ben de sokak dili denilen günlük İngilizce’yi şimdi pratik yaparak öğrenmek istiyorum. Sezen Aksu

Kaynak: Ece Vahapoğlu – Yabancı Dil Öğrenme Yolları / ALFA Yayınları