Yasemin Yalçın Mihrap Yerinde Dizisini ve Başarısını Anlattı

0

Yasemin Yalçın, şimdilerde Mihrap Yerinde isimli mahalle dizisiyle ekranda. Gerçek hayatta hayli sessiz sakin biri olduğunu söyleyen Yalçın, oynadığı rollerden doğan ‘komik olma’ baskısından rahatsız.

Yeni diziniz ‘Mihrap Yerinde’ tam bir mahalle dizisi. Oysa komedi son zamanlarda sit-com’a kaymış durumda. Başlarken tereddüt etmediniz mi tutmaz diye?

Sit-com’da başarılı işler yapılıyor dünyada, evet. Uyarlamalar da oluyor ama bizim kültürümüze yabancı kaçtığını düşünüyorum. Ben mahalle kültürünü çok seviyorum bir de. O duygumu hiç kaybetmedim. Duygulanıyorum büyüdüğüm sokağın yakınlarından geçerken. Annem vefat ettiği için çok da giremiyorum gerçi. Ama o tarz bir mahallede yaşamak isterim hâlâ.

Nasıl bir karakter Mihrap?

Aslında bana çok benziyor. Çok sevdim o yüzden. Çok güçlü bir kadın, ama yeri geldiğinde çocuksu benim gibi. Ailesi sevdiği adam olan Sado’ya (Zafer Algöz) değil, zengin bir ailenin çocuğuna veriyor Mihrap’ı. Sonra kocası iflas edip kayıplara karışınca eski mahallesine yani ‘yerine’ dönüyor Mihrap. Kadir Çöpdemir de üçkağıtçı kardeşim Maksut rolünde. Sonrası olaylar, olaylar…

Sizin mahalleye dönelim madem. Malatyalıymışsınız, orada mı geçti çocukluğunuz?

Hayır, İstanbul doğumluyum ben. Çocukluğum Çapa-Şehremini tarafında geçti. 12 Eylül öncesinde olaylı zamanlar yaşadık, baktım burada okuyamayacağız, ailem de öyle istedi lise eğitimimi orada alıp döndüm.

Tek eğlencesi yanlış isim yazmak olan bir nüfus memuru olacakmışsınız, babanıza kalsa…

Evet, az kalmıştı (Gülüyor). Babam Çemberlitaş’ın 37 yıllık muhtarıydı, ölene kadar yaptı. Aynı zamanda İstanbul’un ilk fotoğrafçılarındandır. Memuriyet işini uygun görmüştü bana çevresinden dolayı. Beni zorla sınava soktu.

Sonuç?

Soruların hiçbirine cevap vermedim, bilerek tabii. Bana göre bir iş olmadığını biliyordum çünkü.

Mihrap Yerinde Dizisi Galeri
İlgini Çekebilir:   Etkili Sunum İçin Dikkat Edilecekler