Yazı ve karakter

0
187

İnsan, yaşam sürecinin her anında ve her yerde kişiliğinden izler bırakır. Kişiliğinden bir ipucu bırakmayan ne bir söz ne de bir hareket düşünülemez. Sinirli bir insanın davranışlarıyla, sakin yaradılışlı birinin davranışlarının birbirine benzemesi mümkün değildir. Hiddetli, neşeli, sakin kişilerin tepkileri arasında belirgin ayrılıklar olması da son derece doğaldır.

Şairlerin şiirlerinde, ressamların tablolarında, bestecilerin eserlerinde kişiliklerinden yansımalar görülür. Daha da ileri gidilerek bu paralellik beklenir ve aranır. Bu açıdan bakıldığında yazı , bireyden yansıyan biçimdir. Öğrenilmiş bir teknik de olsa, uygulanış biçimiyle kendisinden bir izdir. Bireyin kendidir. Ona özgüdür, onun damgasını taşır, onu vurgular. Parmak izi gibi kesindir, kişiyi belirler. Şahsiyet gibi tektir,bireyden bireye değişir.

Grafoloji, bugün el yazısına bakarak, yazan kişinin karakterini çözümlemeyi amaçlayan, bilimselliği kanıtlanmış bir metottur. Eriştiği sonuçlar insanı şaşırtacak kadar parlak ve olumludur.

Grafolojiden; işçi seçimiyle endüstride, hastalıkların teşhisiyle tıpta, suçluların belirlenmesiyle adli alanda, mesleğe yönlendirmeyle eğitimde, rehberlik ve diğer benzeri uygulamalarla sosyal yapının her düzeyinde yararlanılmaktadır.

Grafoloji aracılığıyla pek çok kişi gerçek yeteneğinin olduğu iş alanına yönelmiş, pek çok psişik hastalığın teşhisi grafolojiyle destek görmüş, birçok uygunsuz evlenme önlenmiş, pek çok işveren gereksindiği işçileri en yüksek verimi sağlayabileceği kişilerden seçme imkanını bulabilmiştir. Yazıya göre karakter grupları: Grafologlar, insanları yazılarına göre dört karakter grubuna ayırmışlardır.Birinci gruptakiler aşırı hareketlidir, tepkileri ani ve aşırıdır. Bu grupta yer alanların yazılarının son harfleri kalemin o noktada fazlaca durması nedeniyle noktalanmışçasına biter. Harfleri belirgin olarak köşeli, sert ve oldukça dolgundur. Özellikle ”t”ler haç görünümü taşır. Dikey çizgiler kararlı ve düzgündür.Baş harfler dik ve doğru, sonlar genellikle kısadır.Yazıda taşkın bir enerji göze çarpar.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDuygusal Zekânızı Ölçün
Sonraki İçerikTemel Dürtünüz Ne?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir