Yeni Teknoloji Girişimcileri Başarısızlıktan Yılmıyor

0

Yeni Teknoloji Girişimcileri Başarısızlıktan Yılmıyor Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim Yazıları  teknoloji başarılı

Her girişimci yaptığı işin, patlama yaparak popüler olmasını ister. Fakat bazen ilk denemeler umulan başarıyı göstermez. Ama bu girişimciler yılmıyor.

Bradford Shellhammer, eşcinsel erkekler için bir tanışma sitesi ve sosyal ağ olarak düşündüğü Fabulis’in fiyaskoyla sonuçlandığı anı çok iyi hatırlıyor. Bir buçuk yıl kadar önce o ve ortağı Jason Goldberg, İngiltere’deki kullanıcıları için bir parti verme umuduyla Londra’ya uçmuşlar. Shellhammer, “Kimse gelmedi!” diye hatırlıyor. “Korkunçtu”. Shel lhammer ve Goldberg, çalışanlarının yarıdan fazlasını işten çıkarmış, yazılımı çöpe atmış ve yeni bir şey denemeye karar vermişler. Altı ay sonra yüksek gelirli kesime hitap eden Fab.com adlı e-ticaret sitesiyle döndüler.

Onlar, başarısızlığa uğrayan bir girişime, bambaşka bir yön vererek tekrar bir deneme yapanlara bir örnek. Bu tür denemeler için kullanılan ve yeni girişimler sözlüğünde onlarca yıldır yer alan “pivot” terimi, internetin yükselişiyle birlikte artık giderek daha çok gündeme geliyor.

Çünkü yeni bir teknoloji şirketine yön değiştirtmek hiç kolay olmasa bile birçok yatırımcı, girişimcilere para akıtmaya devam etmek istiyor. Andreessen Horowitz adlı risk sermaye şirketinin kurucusu Ben Horowitz, “Fikirler bir şişenin içindeki şimşek gibidir. Yeterince küçük olan bir şirket ilk denemede o şimşeği yakalayamazsa, tekrar denemesi hiç mantıksız değil. Pivot’un anlamı, bu denemenin hızlı ve erken yapılması” diyor.

Yeni şirketlerin bir fikri bırakıp yenisini denemesi artık çok daha kolay, çünkü bir uygulamayı geliştirip bir web sitesi işletmenin maliyeti gittikçe düşüyor. Ancak riskler tamamen ortadan kalkmış değil. Çoğu yatırımcı, bahislerini fikirlere değil insanlara oynadığını söyler ve girişimciler sorunları çözmeye uğraşırken beklemeye razıdır. Fakat yeni bir fikir akıllarına yatmadığı takdirde desteklerini çekmeleri hiç de şaşırtıcı olmaz. San Francisco’daki Kapor Capital’in ortağı olan öncü yazılımcılardan Mitch Kapor onlardan biri.

İlgini Çekebilir:   Ben Öğrenciyken - Hasan Kaçan

Cep telefonuyla taranabilen barkod çıkartmaları yapan StickyBits şirketinin kurucuları, artan nakit rezervleriyle sosyal bir müzik hizmeti geliştirmek istediklerini söylemişler ama o kabul etmemiş. Kapor, “Teklif portföyümüzün kapsamı dışındaydı. Müzik veya eğlence sektöründeki çalışmalarla ilgilenmiyoruz. O yüzden de, ‘Tamam, o zaman kalan nakdimizi geri alalım’ dedik” diye konuşuyor.

Turntable.fm adıyla çıkan o müzik hizmeti yazın büyük bir hit oldu ve bir milyon kullanıcı, 7 milyon dolar da fazladan risk sermayesi çekti. Kapor, desteklememe kararlarının doğruluğu konusunda emin olmadığını itiraf ediyor. Yeni bir deneme olan Fab.com da şimdilik başarılı görünüyor. Şirket daha ilk gününde 175 bin yeni kullanıcı buldu ve 60 bin dolar satış gerçekleştirdi. İnternetteki en büyük başarı hikâyelerinden bazıları aslında birer pivot sonucu oluştu. Örneğin, fotoğraf hizmeti Flickr bir çevrimiçi oyunun özelliklerinden biri olarak doğdu.

Başka pivotlar da yolda olabilir, çünkü müstakbel bir Groupon veya Facebook’u kaçırmamaya kararlı olan yatırımcılar fikirlerinin işlerliğini henüz ispatlamamış şirketlere yine de para akıtıyor. Pennsylvania Üniversitesi’nden İnternet Ticareti Profesörü Kartik Hosanagar, Si l ikon Vadisi’nin Hollywood’a göre başarısızlığı çok daha kolay kabullendiğini belirterek, “Silikon Vadisi’nde başarısızlığı bağrına basabilen bir kültür var” diyor.

Newyork Tımes