Yönetimde Esas ; PRENSİPLER

0

Yönetimde Esas ; PRENSİPLER İş Dünyası Yönetim / Liderlik  annem   Prensip sahibi olun. Onları yaşatın. Onları yetiştirin. Onları koruyun. Çalışma arkadaşlarınız her zaman aynı fikirde olmasalar bile güçlü prensipleri olan bir patron isterler. Güçlü prensipler bir patron için denizcinin pusulası gibidir. Bu patron yeni çalışma arkadaşlarıyla kişisel bir toplantı yaptı ve şirkete kendisini tanıttı. En önemli sorumluluklarından birini vurguladı.

12 yeni çalışanın tanışma günüydü. Tesadüfen hepsi de parlak genç kadınlardı. Her zaman yaptığı gibi, ofise erken geldi. Binanın girişi temiz olmadığından bir süpürge aldı ve girişi temizledi. Her zaman olduğu gibi modaya uygun özel dikim elbisesini ve el yapımı gömleğini giymişti. O şirketin lideriydi ve şirketi sektörün öncüsüydü. Onun işteki be sosyal hayattaki büyük başarısı sevgiyle andığı, ona ilham veren bir cümleye olan değişmez sadakatinde yatıyordu.

Her zaman yaptığı gibi yeni takım arkadaşlarını ona ve diğer çalışanlara rehberlik eden temel prensiple tanıştırdı. “Günaydın hanımlar. Hoş geldiniz. Bu şirket şimdi sizin şirketiniz tarafından kariyerinize başlamak veya kariyerinize devam etmek için seçildiğiniz için memnunum. Hepiniz kadın olduğunuz için buranın bir kadın şirketi olduğundan dolayı, sevinçliyim.Bu şirketin asıl kurucusu ben değilim.Gerçek kurucu basit bir terzi kadındır.Tüm hayatı boyunca terzilik yapmıştır.İş hayatına atılmak istiyordum,fakat başlayacak param yoktu. Terzi kadın bana bunun tohumunu atmam için biraz para verdiğinde ‘fakat senin hiç paran kalmadı’ demişti.Kadın ailesinden kalan küçük evini ipotek ettirdi ve bana sekiz bin beş yüz dolar verdi.Para çok önemliydi,fakat parayla beraber gelen öğüt hayatım boyunca sahip olduğum bir prensipti,umarım sizler içinde öyle olur.” “Terzi kadın bana şöyle dedi: ’Legrande (yalnızca beni annem böyle çağırır), gururla, disiplinle ve iş arkadaşlarına saygı göstererek çok çalış.’ Şirketin asıl kurucusu annemdir. Herkese iyi şanslar.” O gece uzun bir iş gününden sonra bir sonraki güne hazırlandı. Terzi kadının oğlu yeni yıkanmış el yapımı gömleğini çıkarttı ve kırışıklıkları ütüledi. Ütülemek kusursuzluğu, gururu ve alçakgönüllülüğü bir araya getiriyordu.Ütü yapmak ona annesinden kalan bir hediyeydi. Büyük patron geçmişini hatırlar ve o yolda ona kimlerin yardı ettiğini unutmaz. Başarınızın tek başına kazanılmadığını asla unutmayın.

İlgini Çekebilir:   Bir hamsi pişirdi hayatı değişti

Kaynak: Jeffry J. Fox’un “Büyük Patron Olmaya Giden Yol” isimli kitabından alınmıştır.