Yüksek Lisans Zamanı Geldi Mi?

0
229

Bazıları akademik kariyer için , bazıları ise mesleğine katkıda bulunacak bir lisanüstü eğitimi almayı düşünür. Geleceğiniz için doğru bir kariyer planlaması şart. Peki bu konuda daha isabetli bir karar vermek için neler yapmalı?

Ne zaman yüksek lisans yapmalıyım?

Hiç lisansüstü eğitim için okula geri dönmeyi düşündünüz mü? Eğer düşündüyseniz, bir lisansüstü programına başlamanın en iyi zamanı nedir biliyor musunuz? Bu lisansüstü diplomasinin sizin kariyer hedeflerinize nasıl bir katkı sağlayacağını net bir biçimde biliyor musunuz?

Etkinlik Fabrikam‘ın Kurucusu Ceren Çubukçu anlatıyor…

Eğer bu soruların cevaplarından emin değilseniz, bir yüksek lisans derecesinin size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için yazının geri kalanına bir göz atın.

Bir yüksek lisans derecesine sahip olmak size hem zamana hem de paraya mal olacağı için bu karar hakkında dikkatli olmanız ve sizin için doğru zamanı iyi seçmeniz gerekli. Karar vermeden önce, kariyer hedeflerinizi iyi bilmelisiniz. Bu diplomayı daha fazla maaş ya da bir terfi için mi istiyorsunuz? [quote_box_right]Araştırmalar yüksek lisans derecesi ile çalışanların lisans derecesi ile çalışanlara kıyasla yüzde 10- 20 arası daha fazla kazandığını gösteriyor olsa da, belki mevcut pozisyonunuzda kalıp diğer çalışma arkadaşlarınız arasında öne çıkarak da, bir veya iki yıl içinde bu maaş zammını alabilirsiniz.[/quote_box_right] Bu yüzden bu kararı çok iyi tartıp bilinçli bir şekilde vermeniz gerekir. Fakat eğer bu yüksek lisans derecesiyle diğer çalışma arkadaşlarınız arasında öne çıkıp, bir yönetici seviyesine terfi edeceğinizi düşünüyorsanız, hiç düşünmeyin ve hemen bir yüksek lisans programına başlayın. Ayrıca kariyerinizi tamamen değiştirmeyi planlıyorsanız da, bir yüksek lisans derecesi sizin için faydalı olabilir. Belki işletme mezunusunuz ama bilgi sistemleri / teknolojileri alanında çalışmak istiyorsunuz. Bu durumda, BT alanında yüksek lisans yapmak kesinlikle bir BT uzmanı olarak kariyer hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek lisans şart mı?

Yüksek lisans derecesi alırken dikkate almanız gereken başka bir etken ise zamanlama. Bazı meslekler, mesela bir öğretim görevlisi olmak ya da bir Ar-Ge görevlisi olmak, yüksek lisans derecesi gerektirir. Bu mesleklerden birinde bir kariyer planlıyorsanız, lisansınızı tamamladıktan hemen sonra yüksek lisansa başlamanız gereklidir. [quote_box_right]Eğer bir mühendis ya da finans uzmanıysanız birkaç yıl bekleyip ilk olarak biraz iş deneyimi edinmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca, eğer birkaç yıl iş deneyiminiz varsa, daha iyi bir okula kabul edilebilirsiniz hatta belki de yurt dışındaki bir okuldan burs bile alabilirsiniz. [/quote_box_right]Ayrıca, eğer lisansüstü derecenize başlamadan önce birkaç yıl çalışırsanız, hem kariyer hedeflerinizi daha iyi belirleyebilirsiniz hem de mali açıdan daha güçlü olabilirsiniz.Son olarak, eğer yaratıcılık gerektiren bir meslek yapıyorsanız, mesela bir tasarımcı gibi, bu konuda bir üniversite profesörü olmak istemediğiniz sürece, yüksek lisans derecesine sahip olmanın sizin için çok da yararı olmayabilir. Nedeni ise birçok kişinin tasarımcılara tavsiye üzerine veya onun portföyündeki tasarımlara bakarak iş vermesidir. Bu nedenle yaratıcılık gerektiren alanlarda çalışan profesyonellerin daha fazla müşteri bularak tecrübe kazanması onlar için daha faydalı olabilir.

 

VIACeren Çubukçu
PAYLAŞ
Önceki İçerikKızılderililerden Kulaklara Küpe İbretlik Sözler
Sonraki İçerikTeknolojinin Devleri Çocuklarına Nasıl Eğitim Veriyor?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir