Bu yıl düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında Ukraynayı bir Tatar Türkü olan Jamala (Cemile) temsil etti.

Jamala şarkısında yaklaşık 200 bin Kırımlı Tatarın 18 Mayıs 1944 yılında Ruslar tarafından vatanlarından zorla sürgün edilişini anlattı.

“1944” isimli Şarkının nakaratında Jamala 1 çocuğu kaçağında 5 çocuğu ile yurdundan sürülen büyük annesinin ağıtını seslendirdi. Türk olduğu için şarkının nakarat kısmı Türkçedir..

eurovision_4923
Jamala (Cemile) 544 puan ile Eurovision birincisi oldu

Eurovision’da Ukrayna 534 puan olarak 1. oldu

Şarkıcı Jamala, “1944” isimli şarkısının büyük annesinin kucağında beş çocuğuyla 18 Mayıs 1944’te, Kırım’dan Orta Asya’ya sürgün edilişinin hikayesinden esinlenerek hazırladığını açıklamıştı.

Jamala’nın “1944” isimli şarkısının nakarat kısmında, Kırım Türkçesi ile “Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım” ifadeleri yer alıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Josef Stalin’in emriyle Sovyet hükmeti, Almanlarla işbirliği yaptıkları suçlamasıyla Kırımlı Tatarlar hakkında sürgün kararı almıştı. 18 Mayıs 1944 yılında başlayan sürgünle yaklaşık 200 bin Kırımlı Tatar, Özbekistan, Kazakistan ve Sovyetler Birliği’nin diğer bölgelerine sürgün edilmişti.

Eurovision
Jamala (Cemile) camlı performansı oldukça beğenildi

İŞTE ŞARKININ SÖZLERİ

Sözlerinin bir kısmı İngilizce olan şarkı şu dizelerle başlıyor:

“Yabancılar evlerinize girdiler

Hepinizi öldürdüler

Sonra da biz suçsuzuz dediler

Aklınız nerede?

İnsanlık ağlıyor

Kendinizi Tanrı zannediyorsunuz ama

Unutmayın herkes bir gün ölür”

Şarkının Türkçe nakaratı ise şöyle:

“Yaşlığıma toyalmadım

Men bu yerde yaşalmadım”

PAYLAŞ
Önceki İçerikBaşarı ve Başarısızlığa Verilen Tepkilerin Çocuklara Etkisi
Sonraki İçerikHayatı Hissedin, Onu Yaşayın
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir