Zamanı Kontrol Et, Stresi Yen..

0
373

Zaman Yönetimi İle Stresi Azaltmak Mümkün!

Stres çoğumuz için çok tanıdık olmasına rağmen bununla nasıl baş edeceğimizi bilemiyoruz. Zaman yönetimi stresi azaltmada nasıl etkili bir yol olabilir?

Stresi çoğunlukla, bazı olaylara verdiğimiz tepki olarak tanımlayabiliriz. Ancak stres aynı zamanda, zamanı nasıl değerlendirdiğimize bağlı olarak da ortaya çıkar.

Bazen yetersiz ve gereksiz bürokrasi ve kırtasiye, rastgele hazırlanmış bir program, kontrol edilemeyen bölümler yüzünden zamanın su gibi akıp geçtiği ve her şeyin kontrolden çıktığı duygusunu yaşarız.

Bu kaygı, olayların olduğundan çok daha tehdit edici algılanmasına neden olur ve hem fiziksel hem duygusal olarak elimizin kolumuzun bağlanmasına yol acar.

Böyle sürekli tetikte olma durumu enerjimizi tüketir. Daha uzun süreler harcayarak daha az şey yaparız. Düzensizlik ve stres aslında birbirini körükleyen etmenlerdir.

Düzenlilik işe yarar

Çalıştığınız ortam, neresi olursa olsun aradıklarınızı kolay bulmanız zamanı iyi kullanmanıza yardımcı olur. Bu da gereksiz stres yaşamanızı önler.

Planlama güven yaratır

İş planı çıkarmak yol haritası gibidir. Ulaşacağınız yere kendinizden emin, kolay ve daha az stres yaşayarak ulaşmanızı sağlar. Yoksa hedefe giderken kaybolabiliriniz.

Sorumlulukları paylaştırabileceğinizi unutmayın

Başkalarına da iş paylaştırmak yükünüzü hafifletecektir. Böylece hem zamandan kazanacaksınız hem de gereksiz iş yükünden.

Zaman cetvelleri yararlıdır

Yapacağınız işi belirli zamanlara bölerseniz hem iş takibi kolaylaşır hem de yaptığınız işin takibi. Ancak unutulmamalıdır ki zaman cetvellerine uyulmaması da stres yaratır. O nedenle zaman cetveli hazırlarken mümkün olduğunca esnek ve sizin performansınıza göre ayarlanmalıdır.

Etkinlik ve amaçlarınızı bağdaştırın

Amacı olmayan iş ve etkinlikler motivasyonu ve dolayısı ile sürdürebilirliği etkiler. Bu iş yapılması gereken bir iş ise belirli bir zaman sonra stres yaratmaya başlar.

Kaynak: Şahin,N.(1998). Stresle Başa Çıkma. Tük Psikologlar Derneği Yayınları. Ankara.

PAYLAŞ
Önceki İçerikPaid To Write College Essays
Sonraki İçerikErken Ergenlik Nedir? Nasıl Etkiliyor?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir