Zihin Okumanın Olumsuz Etkileri

0
160

Zihin okuma da bir düşünce bozukluğu biçimidir. Evrendeki her bireyin size benzediği varsayımına dayanır. Bu, kolayca düşe­bileceğiniz bir yanılgıdır, çünkü temelinde yansıtma yatar. Başka bir deyişle, insan yapısı ve deneyimlerinin aynı olduğu inancından hareketle, başkalarının da sizin gibi duyumsadıklarını düşünürsü­nüz.

Zihin okuma özgüveniniz için öldürücüdür, çünkü herkesin ken­dinizle ilgili olumsuz düşüncelerinizi paylaştığına inanma eğiliminde olursunuz. Aklınızdan şöyle düşünceler geçebilir: “Onu sıkıyorum. Sıkıcı biri olduğumu gizlemeye çalıştığımı anlıyor,” “Geç kaldığım için öfkelendi. Bu yüzden sessiz.” “Kusur bulmak için sürekli beni izliyor, beni işten atmak istiyor.”

Zihin okuma, ilişkilerinizde trajik sonuçlar verebilecek yanlış hesaplara yol açar. Elektrikçi Harry, eşi Marie kendisine öfkeli ol­duğu için evde asık yüzle dolaşıyor sanırdı. Bu yüzden, kendisi de az konuşur, içe dönük davranırdı. Gerçekte ise Marie adet sancıları, acil yapılması gereken işleri ve parasal sorunları varken asık yüzlü oluyordu. Harry’nin içe dönük hali Marie’nin bu durumunu açık­lamasını güçleştiriyordu. Onun içe dönüklüğünü ilgisizlik olarak yorumlayıp susuyordu. Harry’nin başlangıçta zihin okuması gerçek bir iletişim olanağını böylece ortadan kaldırmıştı.

Zihin okurken görüşünüz size doğruymuş gibi gelir ve böylece, gerçekten de doğruymuş gibi davranmayı sürdürürsünüz. Kuşkuya yer yoktur, bu yüzden yorumlarınızın doğruluğunu karşınızdaki kişi ile konuşarak araştırmazsınız. Zihin okuduğunuzu farketmek için, size bu varsayımı neden yaptığınız sorulduğunda verdiğiniz yanıtlara dikkat edin. “İçimden bir his öyle dedi,” “Biliyorum işte,” “Fark edebiliyorum,” “Seziyorum,” “Ben böyle şeyleri anlarım,” gibi yanıtlar veriyorsanız bilin ki, zihin okuyorsunuz.’ Bu tür açıklamalar, gerçek kanıtlara sahip olmadan sonuçlara vardığınızı gösterir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAnne Babalar Çocuğunuz Daha Zeki Olabilir?
Sonraki İçerikSporun Psikolojik Faydaları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir