“Şans, Hazırlanmış Akıllara İyilik Yapar” Louis Pasteur

0

- 19 - “Şans, Hazırlanmış Akıllara İyilik Yapar” Louis PasteurBaşarı nasıl elde edilir? Başarı tesadüf müdür? Başarılı insanların bildiği, başarısız insanların bilmediği şey nedir? Hepimiz merak ederiz bu sorularıncevaplarını. Herkesin hayallerinde olan başarı, herkesin hayatında olmaz. Peki ama neden?

“Nereye gittiğini bilen insana yol vermek için dünya kenara çekilir.” der David Star JORDAN. Bu cümle aslında başarının ilk basamağı olan hedef belirlemenin en veciz ifadesidir. Evet, “Ne yapmak istiyorum? Nereye gidiyorum? Hedefe neyi koydum?” sorularınacevap verebilirsek, hayatımızda yaşadığımız her şeyin bir anlamı olacaktır. Aynı zamanda bucevaplar, zaman zaman karşılaştığımız zorlukları ve çektiğimiz sıkıntıları ümitsizlik ve yenilgi olarak değil, amaca giden yolda birer gelişmefırsatı olarak görmemizi sağlayacaktır.Okul hayatının ilk yıllarında kendisinde “zeka geriliği” olduğu düşünülen Edison, bu düşünceden yıllar sonra tarihe damga vuracak birçalışmaya imza atmış ve hayatımızı son derece kolaylaştıran bir buluş yapmıştır. Bu dahi insan, amacına ulaşmak için bir rivayete göre tam 3000 deney yapmıştır. 30,40,50,100 değil…tam 3000 deneme.. Ve her başarısız deneyin sonunda kullandığı şu ifade oldukça manidardır:

- akil - “Şans, Hazırlanmış Akıllara İyilik Yapar” Louis PasteurLambayı yakamamanın bir yolunu daha buldum.” Ne ümitsizlik, ne yenilgi.. Israrlı ve kararlı bir şekilde hedefe kilitlenme.. Peki ya biz? 3000 kez deneyemeyebiliriz belki ama bu kadar sabırla ve kararlılıkla kilitlendiğimiz bir hedefimiz var mı? Bu hayatı niçin yaşıyoruz? Sabahın erken saatlerinde kalkıp niçinokula geliyoruz? Hayatımızdaki buncasınav, bunca telaş ve zahmet ne için? Bunlara cevap bulabilmişsek, başarı yolunda ilk adımı attık demektir.

İkinci adım belirlediğimiz hedefe nasıl gidileceğinin doğru planını yapabilmektir. Günümüzde çok konuşulan “Etkili Zaman Yönetimi” doğru bir plan için çok önemlidir. Çoğumuz yapacaklarımız için zaman bulamadığımızdan, işlerimizi yetiştiremediğimizden yakınırız. Acaba sahip olduğumuz zamanı iyi değerlendiremiyor olabilir miyiz? Bir Çin atasözünde olduğu gibi, kuyu derin değil de ipimiz kısa olabilir mi? Evet, başarısızlıklarımıza, yapamadıklarımıza dışarıdan sebepler bulmak en kolay yoldur. Bazen gerçekten elimizde olmayan sebepler olabilir ama çoğu zaman işaret parmağımız uzaktaki suçluyu gösterirken diğer üç parmağımızın kendimizi gösterdiğini fark etmeyiz. Bu konuda Harry Truman’ın şu sözüne kulak vermek lazım: “Başarılı insanların hayat hikayelerini okuduğumda, ilk zaferi kendilerine karşı kazandıklarını gördüm.” İşte bu sebeple, sahip olduğumuz zamanı, amacımıza yönelik olarak planlayabilmeli, önceliklerimizi belirleyip mutlaka onlara gerekli zamanı ayırmada kararlı olmalıyız. Zamanın bizi yönetmesine müsaade etmeden biz onu yönetebilmeliyiz. Peki bu nasıl olacak? İşte uzmanlardan birkaç öneri:

– Önceliklerinizi belirleyin. Günlük ya da haftalık olarak neleri bitirebileceğinizi gerçekçi olarak planlayın - akilx - “Şans, Hazırlanmış Akıllara İyilik Yapar” Louis Pasteurve en önemlilerinden başlayın.

– Planlarınız içinde aksamalar olması ihtimaline azıcık pay bırakın.

– Kesinlikle başkalarını tatmin etmek

için planınızın aksamasına her zaman müsaade etmeyin. Unutmayın, “hayır diyebilmek” önemli bir beceridir.

– Zor işlere öncelik verin. Enerjiniz yerindeyken onları bitirmeye çalışın. Sizin için günün en verimli saatini belirleyin. Test çözme, konu tekrarı gibi işlerinizi verimli saatlerde yapmaya çalışın.

– Çok önemli gerekçeleriniz olmadıkça işlerinizi ertelemeyin.

“Bugün çok yorgunum, yarın daha fazla soru çözer açığı kapatırım.” diye düşünmeyin. Unutmayın, “Ertelemek, pişmanlığın en yakın arkadaşıdır.”

Hedef belirledik, planımızı yaptık, zamanı yönetmeyi de öğrendik. Peki geriye ne kaldı? İrademizi kontrol edebilmek.. Evet, belirlediğimiz hedefe de yaptığımız plana da sadık kalmak için güçlü bir irade gerekir. Büyük bir aşkla yola çıkıp daha üçüncü gün yorgun düşer, vazgeçer, ertelersek irademiz yeterince güçlü değil demektir. Hep rastlarız bu örneklere. Diyete başlanır, ertesi gün bırakılır. Spora başlanır, bir hafta bile sürmez. Test çözmek için soru sayıları, hedefler belirlenir. Yarısı bile çözülmez. Bu olumsuz örnekleri yaşamak istemiyorsak irademizi kuvvetlendirmek için mücadele etmeliyiz. Her amaca ulaştığınızda, kararınızda başarılı olduğunuzda kendinizi ödüllendirin. En başta da söylediğimiz gibi, zorlukları, bırakmak için bir engel değil “gelişme fırsatı” olarak görmeye çalışın. Pes etmeye her meylettiğinizde hedefinizi düşünüp kendinizi motive edin. Vazgeçemediğiniz bazı alışkanlıklarınızı, başarı yolunda feda etmekten kaçınmayın. Unutmayın, “Yarınlar, rahatlarına kıyanlarındır.”(Peyami Safa)

İlgini Çekebilir:   Liselere girişte okul sınavları etkili olacak

Ve son söz: Dikkat edin, kazananlar “Çok zor ama mümkün.” derken, kaybedenler “Mümkün ama çok zor.” derler. Kazananlar beynini çalıştırırken kaybedenler daha çok çenesini çalıştırırlar. Kazananlar arasında olmak istiyorsanız işinizi şansa bırakmayın. Çünkü şans, herkese değil hazırlanmış akıllara iyilik yapar. Yani, şans gelip kapınızı çaldığında hazır olmalısınız ki onunla birlikte çıkabilesiniz.

Hepinize iyi şanslar diliyorum. Pardon, hepinize güçlü iradeler ve bol motivasyonlu, başarı dolu günler diliyorum..

Filiz GÜLTEKİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.