Bazı şeyleri söylemesi kolay fakat yapması çok zordur. Hepimiz zaman zaman öneriler duyarız. Bu önerileride duymuş olabilirsiniz. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamındaki ortak sınavlara hazırlanan 8’inci sınıf öğrencileri için de geri sayım başladı. Öğrenciler iyi bir liseye girmek için merkezi ortak sınavlara hazırlıklarını hızlandırırken, kaygı ve stres seviyesi de arttı. İşte öğrencilerin bildiği, fakat uymakta zorlandığı 10 rahatlama yöntemi.

1 Sınava gerçekten hazırlandığına emin ol

çalış -  al   - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıKendini sınava hazır hissedebilirsin. Fakat gerçekten hazır olup olmadığın konusunda kendini kandırma. Hazır olduğunu düşündüğün sınavlardan sıklıkla düşük not alıyorsan, muhtemelen doğru çalışmıyorsun demektir. Peki, hazır olduğumuzu ne zaman bileyeceğiz? Mesela kendine küçük mini sınavlar yapabilir, sınavda ne sorulabileceğini tahmin edebilirsin. Bu yöntem öğretmenlerin okulda yaptığı yazılılar için de kullanılabilir. Kendine acımasızca soru sormaktan çekinme. Cevabını versen bile doğru olup olmadığını mutlaka kontrol et.

2 Sınavdan önce iyi bir uyku çek

uyku - uyku - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıSabah erken saatlerde sınavın varsa ve sen gece geç saatlere kadar çalıştıysan, sabah kendini iyi hissetmeyebilirsin. Sınava girdiğinde zihin yorgunluğun sürdüğü için ‘ben dün gece ne çalışmıştım’ diye kendine sorabilirsin. Uyku kilit önemde.

3 Sabah ne giyeceğine, kalem ve silgine kadar her şeyi hazırla

giysi - giysi - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıSabah uyandığında sınav stresi hiç vakit kaybetmeden omuzlarına binebilir. Stres beklenmedik hatalara neden olabilir. Gece uyumadan önce her şey hazır olursa, sabah bir şeyleri unutma ihtimalin ortadan kalkar. Tabii bu hiç unutmayacağın anlamına gelmiyor.

4 Okula yürü

yürü - y r  - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıEvin okula yakınsa yürüyerek gitmek rahatlamanı sağlayacak. Bu sayede zihnin sınav stresinden daha kolay sıyrılabilir. Sınav üzerine sürekli düşünmek daha başarılı olmanı sağlamaz.

5 Sınav salonuna biraz erken git

salona erken git - salona erken git - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıEğer oraya erken gidersen, sana en uygun sandalyeyi seçebilir, hazırlıklarını yapabilirsin. Fakat çok da erken gitmemekte fayda var. Yoksa sınav başlayıncaya kadar stres daha da artacak ve kendini kötü hissedeceksin.

6 Nefes al

nefes - nefes - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıDoğru nefes almak çok önemli. Sınavdan önce burundan derin ve yavaş bir nefes al ve ağızdan 3-4 saniye boyunca ver. Eğer sınav esnasında paniklersen, bunu tekrar tekrar yap.

7 Bunun sadece bir sınav olduğunu hatırla

sınav olduğunu hatırla - s nav oldu unu hat rla - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıSınavlar önemli. Gelecek döneme dersin kalabilir, okulun bir dönem daha uzayabilir. Fakat sınav sadece sınavdır. İleride bugünleri hatırladığında zaman zaman yaptığın aşırı streslere güleceksin.

8 Sinirlerini kontrol et

sinirlerini kontrol et - sinirlerini kontrol et - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları
Sınavda en büyük tehlike sınav üzerine düşünmek. Bu nedenle sınav hakkında değil, sorular üzerine düşünmeye çalış. Zaman zaman nerden geldiği belli olmayan “Ben bu sınavda başarılı olamayacağım” düşüncesini aklından uzaklaştır. Başarılı olamayacağını düşünürsen, öyle olur.

9 Bilemediğin soruyu geç

bilmeidğin soruyu geç - bilmeid in soruyu ge  - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıHepimiz bunu söylemenin yapmaktan çok daha kolay olduğunu biliriz. Karşımıza bilemediğimiz bir soru çıktığında bu soru üzerinde fazla vakit kaybetmemek gerekiyor. Aklımız o soruda kalabilir ve kötü hissedebiliriz. Fakat o soruyu geride bırakmazsak gelecek sorular da tehlikeye girecek.

10 Sınıftaki tek kişi senmişsin gibi davran

Odadaki tek kişi senmişsin gibi davran - Odadaki tek ki i senmi sin gibi davran - 10 Adımda Merkezi Sınav Stresinden Kurtulmanın YollarıSınav başladığında çevrendekiler hızlı bir şekilde soruları çözmeye başlayabilir. Bırak başlasınlar, hızlı cevaplamak doğru cevaplamak anlamına gelmiyor. Sen soru üzerine birkaç dakika düşün. Kendini olabildiğince çevreden soyutlamaya çalış. Gözlemci öğretmen etrafta dolaşarak dikkatini dağıtıyorsa sakinliğini koru.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.