10 yaşında cocuk krize pizzalı çözüm üretti

0

- 182820120405092552991 - 10 yaşında cocuk krize pizzalı çözüm ürettiBorç krizi nedeniyle iflasın eşiğinde dolaşan Yunan ekonomisini kurtarmak için kafa yoranlar arasına 10 yaşındaki Hollandalı öğrenci Jurre Hermans da katıldı.

Yunan ekonomisinin düştüğü duruma çok üzüldüğünü belirten küçük Hollandalı, Yunanistan’a çözüm arayan dünyanın en büyük ekonomi yarışmalarından Wolfson Economics Prize’a katıldı

Bu yılki yarışma, bir ülkenin Euro Bölgesi’nden ayrılması durumunda ekonomik ilerlemenin nasıl sağlanacağına cevap arıyor.

Perakende devi Next Plc ile tanınan Wolfson ailesince düzenlenen yarışmanın ödülü 250 bin pound. Wolfson Economics Prize, Nobel’den sonraki en büyük ekonomi ödülü.

Paralar pizzaya çevrilecek

Yarışmaya katılan 425 kişi arasında en dikkat çeken kişi ise 10 yaşındaki Hollandalı öğrenci Jurre Hermans. Getirdiği çözümle hayal dünyasının büyüklüğünü gösteren Hermans, jüriye yazdığı mektuba bir de çizim ekledi. Hermans’ın kendi ağzından çözüm önerisi şöyle:

“Tüm Yunanlılar elindeki euro’yu bankaya getirir. Bu paralar bir ‘döviz makinesi’ne konulur. Bu makine ekteki çizimde yer alıyor. Çizimde mutsuz bir Yunanlı da gözüküyor. Yunanlı makineden eski parası olan drahmi’yi alır.

Banka topladığı euro’ları Yunan hükümetine verir. Hükümet bu euro’lardan bir pizza yapar. Borcunu bu pizzadan ödemeye başlar. Alacaklılara pizzadan dilimler verilir.

Drahmi’nin değeri düşük olduğu için elindeki euro’yu bankaya vermeyen Yunanlılar da çıkabilir. Eğer bir Yunanlı euro’sunu saklar veya Hollanda gibi bir başka ülkeye getirirse, saklamaya çalıştığı kadar euro ceza yer.

Böylece herkes euro’sunu vermek zorunda kalır. Umarım bu fikir işinize yarar. Eğer Yunanistan borcunu ödeyebilirse, euro’ya geri dönebilir.”

Mektubunda Jurre Hermans, boş vakitlerinde 5 arkadaşıyla sokakta oynadığını anlattı. Jüri, Hermans’e 100 euro’luk özel bir ödül verme kararı aldı.

İlgini Çekebilir:   Para Hayatı Satın Alamaz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.