12-18 Yaş Arası İnternet Bağımlısı

  bagimlilik

  ‘Ama bilgisayarı yasaklamayın…’

  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı’ raporu, çocuk ve gençler arasında internet kullanımının bağımlılık haline geldiğini gözler önüne seriyor.

  Özellikle ortaokul ve lise çağındaki 12-18 yaş grubunun büyük risk altında olduğunu belirten Emniyet’e göre, sosyal becerileri gelişmemiş, yüz yüze görüşmelerde güçlük çeken, fiziksel görünüşünden memnun olmayan ve ilişkilerde kendine güvenmeyen bireylerde internet bağımlılığı daha belirgin. Emniyet, bağımlılıkla mücadelede ailelerin desteğinin çok önemli olduğunu vurguluyor. Ayrıca çocuklara, internet ve bilgisayar başında vakit harcarken neleri kaçırdıklarının anlatılması gerektiğini belirtiyor.

  Çalışmada, bir kişinin internet bağımlısı olup olmadığının nasıl belirlenebileceği ile ilgili belirtiler şöyle sıralanıyor: “İnternet bağımlısı bir kişi bilgisayar ve internet kullanımı ile ilgili etkinliklerden zevk alır. Kullanma esnasında mutlu olur ve kendinden bir rahatlama duygusu yaşanır. İnternet ve bilgisayar kullanılmadığı zamanlarda ise söz konusu bireylerde keyifsizlik, kaygı ve uyku bozukluğu gibi rahatsızlıklar baş gösterir. Ayrıca bu kişiler sosyal, ailevî ve iş çevresindeki kişilere yeteri kadar vakit ayıramaz. Kişisel ilişki, başarı ve maddî konularda risk almazlar. Günlük yaşamın büyük bölümünü de bilgisayar başında geçirirler. Bilgisayar ve internet kullanmadıkları zamanlarda çalışma hayatlarında zorluk ve performanslarında düşme yaşanır. Tatillerde ise dizüstü (laptop) kullanma, bilgisayarı gün boyu açık tutma. Elektronik postalar kontrol edilmediğinde huzursuzluk hissetme.”

  Bağımlılık nasıl tespit edilir?

  Raporda, internet kullanıcılarının bağımlı olup olmadığının belirlenmesi için de kullanıcılara şu sorular yöneltiliyor: “İnternete her gün mutlaka giriyor musunuz? İnternette git gide fazla geçiriyor musunuz? Bilgisayar kullanma zamanınızda bir azalma olduğunda bir sıkıntı yaşıyor musunuz? Başka insanlar sizin bilgisayar başında çok zaman geçirmenizden şikâyetçi mi? İşinizi, sevdiklerinizi ve daha önce zevk aldığınız şeyleri internette olmak için ihmal ediyor musunuz? Ailenize ya da sevdiklerinize internette geçirdiğiniz zaman ve yaptıklarınız ile ilgili yalan söylüyor musunuz?”

  Bilgisayarı yasaklamayın!

  Emniyet, aileleri de bilgisayar ve internet bağımlılığı konusunda uyarıyor: “Bilgisayarın ve internetin çocuğunuzun arkadaş çevresi ve sağlılığını etkileyip etkilemediğini sorgulayın. Çocuklarınıza bilgisayar ve internet kullanımını kesinlikle yasaklamayın. Ancak kullanırken yakınlarında olun. Girip çıktığı siteleri yakından takip edin. Bilgisayarı çocuğunuzun odasına değil, ortak kullanım alanına kurun. Kendi alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Çocuğunuzun örnek alabileceği bir kişi misiniz? Onlarla etkin iletişim kurun ve kaliteli vakit geçirin. Bağımlılık noktasında bazı endişeleriniz varsa uzmanlardan destek alın.

  ZAMAN

  afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d?s=130&d=identicon&r=g
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Mutlu olmak kimin sorumluluğu olmalı

  Mutlu olmayı ve hissetmeyi hepimiz isteriz. Peki, bu arzumuzu gerçekleştirmekte neden...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Yeni Eklenenler

  Kitap Önerisi: Stresli Bir Dünyada MUTLU ÇOCUK Yetiştirmek

  Güçlü Hafıza, Güçlü Beyin, Üşenme Erteleme Vazgeçme ve Sevdim...

  PORSCHE Nasıl Başardı? Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü…

  PORSCHE Nasıl Başardı?Bir araba devinin örnek alınacak öyküsü… Ferdinand Porsche...

  Nasıl Öğrendiğimiz Ortaya Çıktı

  Kümülatif kültürün yalnızca insana özgü olduğu biliniyor. Ancak son...
  BEYİN VE HAFIZA

  İletişimde kalın!

  75,231BeğenenlerBeğen
  186,164TakipçilerTakip Et
  281TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et