Uyku Acıyı Artırıyor

0

Uyku Acıyı Artırıyor uyku

Kötü bir gün geçirenlere genellikle “iyi bir uyku uyumaları” önerilir. Ancak uyku acıyı artırıyor.

Ama sinir sistemini inceleyen bilim adamları uykunun, acı veren deneyimlerin etkinliğini artırdığını ortaya çıkardı. Bilim adamlarına göre bunun sebebi insanların yüzyıllar boyunca evrim geçirirken karşılaştıkları tehlikeleri “soy hafızalarına” atmaları. İnsanoğlu  tehlikelerden, atalarından edindikleri bu hafızanın yarattığı içgüdüler sayesinde korundu.

106 erkek ve kadına bilgisayar ekranında fotoğraflar gösterildi. Bu fotoğraflardan bazıları şiddet, savaş, trafik kazası gibi negatif duygular yaratan fotoğraflar ve diğerleri ise nötr fotoğraflardı.

İnsanlar duygularını 1 ile 9 arasında puanlandırdı. 12 saat sonra insanlara tekrar aynılarıyla birlikte yeni fotoğraflar da gösterildi ve tekrar duygularını puanlandırmaları istendi.

12 saatlik süreç içerisinde uyandıktan sonra tekrar fotoğraflara bakanlar ilk görüşlerine göre daha çok üzüldüklerini, uyumayanlar ise daha az etkilendiklerini söyleyerek düşük puan verdiler.

Araştırmayı yapan Dr. Rebecca Spencer sonuçları şöyle değerlendirdi; “burada gördüğümüz uyumanın sadece hafızamızı korumakla kalmadığı aynı zamanda uyku öncesi yaşadıklarımıza beynimizin verdiği duygusal cevapları da anlamış bulunuyoruz.”

 BBC