Çocuğunuzu Okuduğu Kitaptan Tanıyabilirsiniz

  Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık,  Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Ergen Klinik Psikoloğu Aynur Sayım, seçilen  kitabın çocuğun ruh halinin yansıması olduğunu belirtti.

  Sayım, yaptığı yazılı açıklamada, her yıl Kasım ayının ikinci haftasının  “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” olarak kutlandığını hatırlatarak, kitapların  kişinin, özellikle de çocukların gelişiminde önemli bir yere sahip olduğunu  anlattı.

  Her yaşta farklı beceriler kazanan, farklı düşünen ve davranan çocuğun,  bu yaşlarda anlaşılmaya ihtiyaç duyduğunu, burada ebeveynlere önemli görevler  düştüğünü, anlaşılma ihtiyacına cevap bulamayan çocuğun farklı arayışlara  yönelebildiğini aktaran Sayım, her gelişim döneminin özelliğini bilmenin ve  çocuğun o dönemdeki ihtiyaçlarını anlamanın önemli olduğuna dikkati çekti.

  Aynur Sayım, çocuğun materyal seçiminde ebeveynin sorumlu olduğuna işaret  ederek, kitapların çocuk gelişiminde önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Sayım,  “Çocuk, masal kahramanını model alabiliyor. Çocuk, anne ve babasını model aldığı  gibi bir masal kahramanını ya da bir sanatçıyı da model alabilir. Kitabın  içindeki figürler, mesajlar, çocuğun öğrenmesinde önemli öğelerdir. Özellikle  eğitici değer taşıyan hikaye ve masallar çocuğun gelişimini olumlu yönde  destekler. Ayrıca aile ile çocuk arasındaki iletişimi de güçlendirir” ifadesini  kullandı

  “KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞINI KAZANDIRIRKEN ÇATIŞMAYA GİRMEYİN”

  Ailenin, kitap okuma alışkanlığını kazandırırken, çocuğa yaklaşım  tarzının önem taşıdığını anlatan Sayım, çocukla bu konuda kesinlikte çatışmaya  girilmemesi gerektiğine dikkati çekti.

  Sayım, çatışmaya girilmeden özendirici davranılması gerektiğini  vurgulayarak, “Model olması önemli. Gelişim dönemlerini göz önüne alarak seçim  yapmak önem taşıyor ama kitapların her zaman da eğitici anlamda seçilmesi  gerekmiyor. Çocuğa seçim yaptırmak da onların karar verme yetilerini  geliştiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

  Çocuğun seçtiği kitabın ruh halini yansıttığını bildiren Sayım, çocuğun  hep aynı kitabı ya da türünü okumak istemesinin bir sorunun ya da takıntılı ruh  halinin ipuçlarını verebildiğini anlattı.

  Aynur Sayım, kitap okumayı sevmeyen çocukların bir kısmında dikkat  eksikliği gibi psikiyatrik sorunların da gözlemlendiğini kaydederek, “Endişeli  çocuklar korku içerikli kitaplardan ve filmlerden uzak duruyor ya da aşırı tepki  gösterebiliyor. Şiddet içeren öyküler, olumsuz öğeler daha çok depresyonun  işareti olabiliyor. İçine kapanık çocuklar ise karamsar ve kendileriyle  özdeşleşen hikayelerden hoşlanabiliyor. Çocukların kitap seçimleri, bazen onların  ihtiyaçlarını ifade ettiği gibi, ruh hallerini de ele verebiliyor” bilgisini  verdi.

  E-psikiyatri

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Mutluluk Şans mı, Kader mi?

  Çocukluğumuzdan itibaren davranışlarımızın hangi sonuçlar oluşturacağı ve bu sonuçların hangilerinin bizim...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,644BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  251TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et