Salı, Kasım 19, 2019
  • Başarı Video
  • İş Dünyası

5 adımda bir iş kurmak ve onu başarıyla sürdürmek

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - 5 adımda bir iş kurmak ve onu başarıyla sürdürmek
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

- borsada yukselis 12 para borsa 300x200 - 5 adımda bir iş kurmak ve onu başarıyla sürdürmek  - borsada yukselis 12 para borsa 300x200 - 5 adımda bir iş kurmak ve onu başarıyla sürdürmekÇoğu zaman bana kariyerim boyunca başarılı işler kurmamın sırrı ya da tutarlı bir cevabını bulup bulmadığım sorulur. Ben de başarılı Virgin girişimlerini ve biz bir şeyleri tam yapmadığımızda nelerin yolunda gitmediği konusunda ayırıcı noktalar üzerinde düşünerek biraz zaman geçirdim.

Geçen 40 yılın üstüne kafa yorarak 5 “sır” buldum.

1. Yaptığınız şeyden keyif alın.
İş kurmak çok fazla çalışma gerektirdiğinden ve çok zaman alacağından, bu sürede yaptığınız şeyden keyif alsanız iyi olur. Virgin’i Batı Londra’da bir bodrum katında kurduğumda, bir imparatorluk kurma amacında değildim. Amacım faturaları öderken keyifle yapabileceğim bir iş yaratmaktı.

Büyük plan ya da strateji yoktu. İsmin kendisi bile ayaküstü bulundu. Bir gece ben ve arkadaşlarım bir şeyler içip muhabbet ederken hepimiz iş dünyasında yeni olduğumuz için grubumuza “Virgin” /bakir/bakire) demeye karar verdik. Bu isim öyle kaldı.

Benim için iş kurmak tamamen gurur duyacağım bir şey yapmak, yetenekli insanları bir araya getirmek ve diğer insanların hayatında gerçekten fark yaratacak bir şey yaratmaktır.

İş adamı ya da iş kadını, sanatçıdan çok da farklı değildir. Yeni kurduğunuz iş boş bir tuvaldir ve onu doldurmak zorundasınızdır. İyi bir sanatçı nasıl her detayı tuvaline işlerse, siz de bir iş insanı olarak başarılı olmak için işinizi kurarken en küçük şeyleri bile doğru yapmak zorundasınızdır. Ancak bir sanat eserinin aksine, iş hiç bir zaman bitmez, sürekli gelişir.

Eğer iş insanı diğer insanların hayatına gerçek bir değişiklik getirmek isterse ve bunu başarırsa, faturalarını ödeyebilecek ve büyümeye hazır başarılı bir iş sahibi olacaktır.

2. Kendini gösteren bir şey yaratın.
Bir ürününüz, servisiniz ya da markanız olabilir ama modern dünyada bir şirket kurmak ve ayakta kalabilmek kolay değildir. Aslında bugün bir iz bırakabilmek için gerçekten farklı bir şeyler yapmanız gerekir.

Son 20 yılın en başarılı işlerine bakın. Örneğin Microsoft, Google ve Apple daha önce hiç yapılmamış bir şey yaparak ve yenilik getirmeye devam ederek sektörü kökünden değiştirdiler. Şu anda baskın güçlerin arasında yer alıyorlar.

3. Çalışanlarınızın gurur duyabileceği bir şey yaratın.
Takımınızdaki insanlar en büyük servetinizdir.

4. İyi bir lider olun.
Lider olarak çok iyi bir dinleyici olmalısınız. Ne istediğinizi iyi bilmelisiniz ancak hiç fikir alışverişi yapmadan diğerlerine görüşlerinizi zorla kabul ettirmeye çalışmanın bir anlamı yok. İyi fikir ve tavsiyeler kimsenin tekelinde değildir.

Odanızdan çıkın, insanları gözlemleyin, onları dinleyin ve onlar hakkında bilgi edinin. Bir lider olarak insanları övme konusunda da çok başarılı olmalısınız. Hiç bir zaman herkesin önünde bir çalışanı eleştirmeyin veya öfkeye kapılmayın ve güzel yapılan bir iş için iş arkadaşlarınızı yüceltmeyi ihmal etmeyin.

İnsanlar övüldükçe gelişme gösterir. Çoğu zaman neyi yanlış yaptıklarının söylenmesine ihtiyaçları yoktur, çünkü çoğu zaman zaten biliyorlardır. Eğer biri işi götüremiyorsa, onu otomatik olarak işten atmayın. Bir şirket tam anlamıyla bir aile olmalıdır. Şirkette onlara daha iyi uyan bir iş var mı diye bakın. Çoğu zaman her türlü karaktere uygun iş bulabildiğinizi fark edeceksiniz.

5. Görünür olun.
İyi bir lider masanın arkasına saklanmaz. Hiç bir zaman ofiste çalışmadım, her zaman evden çalıştım. Ancak sık sık dışarı çıktım ve insanlarla bir araya geldim. Her zaman seyahat ediyorum ama yanımda mutlaka yolda aklıma gelen soruları, endişeleri veya iyi fikirleri yazmak için bir defter taşıyorum.

Eğer Virgin Atlantic uçağındaysam, dışarı çıkıp personelin hepsiyle ve yolcuların çoğuyla tanışıyorum. Bir grup Virgin Atlantic kabin görevlisiyle karşılaştığımda, en az 10 öneri ya da fikrim oluyor. Eğer onları yazmazsam, ertesi gün sadece bir tanesini hatırlayabilirim. Bu nedenle uçaktaki bütün müşterilerin ellerini sıkar, birinin bir tavsiyesi ya da sorunu olup olmadığına bakarım. Aldığım geri dönüşleri tek tek isimleri ve e-posta adresleriyle birlikte yazarım ve ertesi gün onları cevapladığımdan emin olurum.

Tabii ki, aynı anlayışa sahip işletme müdürlerini işe aldığımızdan da emin olmaya çalışırım. Böylece küçük bir aile şirketi nasıl müşterilerine sorumlu ve arkadaşça yaklaşıyorsa biz de büyük şirket grupları olarak aynı şekilde faaliyet gösterebiliriz.

En başından iş kuruyorsanız, ilk yıllar için anahtar kelime “hayatta kalmak”tır. Hayatta kalmak zordur. İlk başta dünyayı kurtarmak konusunda üzülmek için enerjiniz ya da zamanınız yoktur. Faturaları ödeyebileceğinizden emin olmak için savaşmak zorundasınızdır. Gerçek anlamda tüm odağınız hayatta kalmak olmalıdır.

Doğal olarak, eğer hayatta kalamazsanız, sadece birçok işin battığını ve en iyi derslerin başarısızlıklardan öğrenildiğini hatırlayın. Hemen cesaretiniz kırılmasın! Ayağa kalkın ve yeniden deneyin!

Richard Branson

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - 5 adımda bir iş kurmak ve onu başarıyla sürdürmek

Yeni İçerikler

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var...

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı, Türk eğitim sisteminin, şaklabanlık ve...

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan...

Kişisel Sınırlar ve İletişim

Ugur, çocukları uyutmaya giden karısının çantasının içindeki telefonuna gizlice bakıyordu ki tam o sırada karısı salona girdi ve yine büyük bir kavga koptu.Yıldız’ın kayınvalidesi...

Gençlik Dönemi

Kişi fırtınalarla başa çıkmak için bu dönemde rehbere ihtiyaç duyuyor. Sık değişen sınav sistemi ile birlikte kendisinde ve ailesinde artan kaygılar gençlerin kişilik gelişim sürecini...
- Advertisement -- 2019 08 13 14 13 13 - 5 adımda bir iş kurmak ve onu başarıyla sürdürmek