ABD´de Eğitim – Fulbright

0

- abd 4 300x207 - ABD´de Eğitim – FulbrightABD’de eğitimi Fulbright’a sorduk

Türkiye’de 1949’dan bu yana faaliyet gösteren Fulbright Eğitim Komisyonu, ABD’de eğitimle ilgili en deneyimli ve yetkili kaynaklardan biri. Fulbright İstanbul Ofisi Müdürü Süreyya Ersoy’a, Fulbright bursu ile ABD’de eğitim ve yaşam koşullarını sorduk.

Fulbright ne zaman kuruldu, faaliyetleri neler?

Fulbright Eğitim Komisyonu Türkiye’de 1949 senesinden bu yana faaliyet gösteriyor. Türkiye ve Amerika arasında o sene imzalanan bir anlaşmanın ardından TBMM tarafından çıkarılan bir yasa çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Amacı Türkiye ve Amerika arasında eğitim mübadelesini yürütmek. Bütçesi Türk ve Amerikan hükümetleri tarafından ortak karşılanıyor.

Burs için başvuru şartları neler?

Fulbright bursları yüksek lisans ya da doktora seviyesindeki öğrencilere veriliyor. Yüksek lisans burslarına başvurabilmesi için öğrencinin üniversite mezunu olması veya muracaat esnasında üniversite son sınıf öğrencisi olması gerekiyor. Ayrıca lisans ortalamalarının 4 üzerinden 3’ün üzerinde olması, öğrencinin iyi derecede İngilizce bilmesi, TOEFL ve GRE sınavlarından iyi skorlar elde etmeleri burs başvurularında avantaj sağlar. Fulbright bursları ile ilgili ayrıntılı bilgi www.fulbright.org.tr sitesinden elde edilebilir. Genel olarak bakıldığında ABD’de dil eğitimi mi yoksa yüksek öğrenim mi daha çok tercih ediliyor?

İngilizcesi zaten iyi olan öğrenciler doğrudan yüksek öğrenime başvuruyor. Ancak dili yetersiz olanların ya Türkiye’de önce İngilizcelerini geliştirmeleri ya da Amerika’da önce bir dil okuluna gitmeleri gerekiyor. Tabii, Fulbright burslarından faydalanabilmek için öncelikle iyi derecede İngilizce bilmek şart.

Amerikan eğitim sistemi ile Türk eğitim sistemi arasındaki farklar neler?

Amerikan eğitim sistemi bizimkine kıyasla tartışma ve araştırmaya daha açık. Öğrenciler nispeten daha serbest. Yine genel olarak Amerika okullarındaki imkanlar bizimkilerden daha fazla. Buna karşılık bizim eğitim sistemimizde verilen bilgiler daha fazla ve kapsamlı. Amerikan liselerinde ise ders dışı kültürel, sportif, sosyal, sanatsal faaliyetlere bize göre daha fazla fırsat veriliyor.

İlgini Çekebilir:   Zor İnsanlar İle Yaşamak Mayın Tarlasında Yürümeye Benzer

ABD’de eğitim sistemi eyaletler arasında farklılıklar gösteriyor mu?

Ufak tefek detaylar dışında hayır. Amerika’da öğrencilerin yasal zorunlulukları neler?

Amerikan vatandaşı olmayan ve Amerika’da oturma ve çalışma hakkı olmayan yabancı öğrencilerin okullarına tam zamanlı kayıt olmaları ve öğrenimlerini aksatmamaları gerekir.

Öğrencilerin çalışma izni var mı, varsa ne tür işlerde çalışabilirler? Bu sayede masraflarının ne kadarını karşılayabilirler?

Yabancı öğrencilerin normalde kampus dışında çalışmaları yasak veya çok sınırlıdır. Kampus dışında yasal çalışma için ki bu normalde 20 saati geçmez, izin gerekir. Kampuste iş için ise yabancı öğrenci danışmanına başvurmak gerekir. Bütün bu işler genelde Amerika’ya gittikten sonra ve çoğu kez 1. seneden sonra gündeme gelebilir. Genellikle düşük ücretli bu işler öğrencilerin masraflarının bir bölümünü karşılayabilir. Bunun istisnası akademik bakımdan üstün performans göstermiş öğrencilere verilen asistanlıklardır. Asistanlıklar da genellikle haftada 20 saatlik bir çalışmayı gerektirmesine karşılık bütün masrafları karşılayabilir.

ABD’de Türk öğrencilere staj imkanı var mı?

Evet AISEC ve IAESTE gibi kuruluşlar vasıtasıyla ABD’de staja gidilebilir. Ayrıca yabancı öğrencilerin Amerika’da akademik öğrenimlerini tamamladıktan sonra konularında 1 yıla kadar “practical training” yani staj yapmaları mümkün. Bu süre J vizesi ile gidenler için 18 aya kadar çıkabilir. Yurtdışında eğitim almak isteyen bir öğrenci niçin Amerika’yı tercih etmeli? ABD’de eğitim almanın avantajları ve diğer ülkelerden farkları neler?

Aslında hangi ülkeye gidileceği öğrencinin tercihine kalmıştır. Öğrenciler sağlanan bütün imkanları, hayat şartlarını vs. inceleyip kendileri için en uygununu seçmeliler. Amerika’nın diğer pek çok ülkeye kıyasla yabancı öğrencileri kabul, eğitme ve misafir etme konusunda gayet donanımlı olduğu söylenebilir.

Öğrenciler Amerika’nın daha çok hangi bölgelerini tercih ediyor?

Öğrenciler genellikle Florida, California ve Hawai gibi eyaletleri tercih ediyor. Ancak ailelerin de devreye girmesi ve Amerika’nın hemen her bölgesinde çıkan fırsatlar sonucunda öğrenciler farklı bölgeler dağılıyorlar. Bilinçli öğrenciler akademik açıdan kendisi için en uygun okul nerede ise oraya gidiyor. Yine de kuzeydoğu bölgesinde ve Kalifornia’da yoğunlaşma olduğunu söyleyebiliriz. Yurtdışında eğitim almaya giden bir öğrencinin gittiği yerde Türkiye’dekinden çok farklı bir kültürle karşılaşacağı bir gerçek. Bu noktada ne gibi zorluklar çıkabilir ve tavsiyeleriniz ne olur?

İlgini Çekebilir:   Disleksi Olan Çocuklar Harfleri Nasıl Görüyor?

Evet, Amerikan kültürü ve Türk kültürü arasında çok önemli farklar var. Bu yüzden Türkler için Amerika’ya alışmak zaman alabilir. Hazırlıksız olarak Amerika’ya giden öğrenciler bazen bundan çok sıkılıp bunalabiliyorlar. Bunu nispeten kolayca atlatmakta en önemli faktör İngilizceyi çok iyi ve bütün yönleriyle öğrenip kullanabilmek. Ayrıca gitmeden önce Amerika’yı iyi tanıyıp öğrenmek şart. Bu sadece televizyon dizilerini veya Hollywood filmlerini izlemekle olmaz. Bunun dışında Amerika hakında bol bol okumak ve öğrenmek lazım.
Amerikalılar bizlere göre kişisel özgürlüklerine ve tercihlerine biraz daha düşkünler. Arkadaş ve çevre edinmek için en iyi yol okuldaki kulüp faaliyetlerine katılmaktır. Üniversitelerde hemen hemen her faaliyetin bir kulübü vardır. Neye merakınız ya da yeteneğiniz varsa derslerden vakit bulduğunuz ölçüde mutlaka katılın derim.
Diğer taraftan Amerikalıların çoğu Türkiye ve Türkler hakkında hiçbir şey bilmezler. Bu oraya giden öğrencileri başta rahatsız edebilir. Buna karşın Türk öğrencilere karşı herhangi bir negatif tepki ya da tutum da yoktur. Yurtdışında yabancı bir kültürde okumaya ve yaşamaya hazırlıklı olrak giden bir öğrenci fazla bir sıkıntıyla karşılaşmayacağı gibi hoş ve verimli bir ortam bulacaktır.

Kaynak: www.atlasedu.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.