Affedilmeyecek 2056 Nükleer Günah

Advertisement- ahmet yildiz kitaplari - Affedilmeyecek 2056 Nükleer Günah

Daha geçen gün 12 Şubat 2013‘te Küzey Kore yer altında 7kt’luk bir deneme daha gerçekleştirdi, bu sorumsuz ergen davranışından dolayı tüm dünya ülkeleri Kuzey Kore’yi kınadı; ama daha fazlası yapılmalı. Hashimoto Hocamızın hazırladığı bu video sizi çok şaşırtabilir. (Şahsen bizi şaşırtmıştı.)

Videonun konusuna dönersek, hikayemiz 1945′te Los Alamos adlı şirin bir kasabada başlıyor. OradaFeynman Hocamız da dahil tüm koca kafalar, ikinci dünya savaşı şartlarında Almanya’dan önce bombayı yapmak için uğraşıyor ve ilk denemeyi gerçekleştiriyorlar. Korkunç bir patlama. Sonra Hiroşima (Little Boy 16 kt), Nagazaki (Fat Boy 21kt) atomik katliamları gerçekleştiriliyor. Buraya kadarki bölümü hepimiz biliyoruz. Peki, sonra? Daha sonra denemeler olmuştur tabi; ama 10′u geçmiyordur diye düşünüyorduk.

Fakat bilanço öyle değilmiş: 2053 + 3 tane de Kuzey Kore’nin attığı bombayı düşünürsek toplam 2056 adet kayıtlı nükleer günah yaşanmış ana gezegenimizde. Eğer inanmıyor ve küçük denemeler olduğunu düşünüyorsanız bombaların şiddeti için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

1946 – Bikini Atoll. WW2 sonrası nükleeri bol bulmuş ABD Pasifik Okyanusu denemelerden

Sanıyorum bundan daha büyük bir günah, bundan daha büyük bir kitlesel, ulusal, global, galaktik aptallık olamaz. 2004 yapımı bu çarpıcı videoyu hazırlayan tahmin edileceği üzere bir Japon, Isao Hashimato. Fakat bu duyarlılık için illaki başımıza bir felaket gelmesi gerekmiyor. Felaket gelmiş zaten, insan olarak bu gezegende, bu korkunç bombaların yapabilen bir türün mensubu olarak doğmuşuz. Bazıları Ay’a kaçabilir ama ya kalanlar? İçimizdeki bu korkunç şeyi taşıdığımız sürece Ay, Mars, Tau Ceti, Alpha Centauri vb. çok mu güzel olacak sanki?

Eskiden sigara nasıl hoş gösteriliyorsa, günümüz şehir yaşantısında et yemek nasıl hoş gösteriliyorsa, nükleer bombalar da bir zamanlar propaganda amaçlı hoş gösterilmeye çalışılıyordu. Yandaki mide bulandırıcı pasta buna en çarpıcı örnek. Peki tarihteki denemiş en korkunç bomba hangisiydi. 1961 Tsar Bombası (57 Mt) Rusya’nın kuzeyinde soğuk savaş döneminde denemeye cüret edildi ve Dünya’nın canına okudu.

Ne oldu bitti mi peki? Hayır, hâlâ ülkelerin ellerinde kullanılandan daha fazla nükleer savaş başlığı var. İsrail’e bakın hele yememiş içmemiş bomba biriktirmiş haylaz şey!

Eldeki Nükleer Bomba Listesi

eldeki-nükleer-bomba-listesi  - eldeki n  kleer bomba listesi - Affedilmeyecek 2056 Nükleer Günah  - eldeki n C3 BCkleer bomba listesi - Affedilmeyecek 2056 Nükleer Günah

Üniversite olarak soruyoruz: Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Neyin hazırlığı bu? İntiharın mı? Açıkça görülüyor ki üzerinde gezindiğiniz bu güzel mavi gezegeni hak etmiyorsunuz. Eğer bunu sürdürmeyi devam ederseniz AE olarak en kısa zamanda gezegenin tahliyesini istemek zorunda kalacağız, yoksa sadece insan türü değil, yaşam değil, gezegen de elden gidecek, lütfen kendinize gelin!

Dersimizi Carl Sagan Hocamızın sözleriyle kapatıyoruz.

Barış sizinle olsun.

Kaynak: ayevrenkenti

Filozoflardan Mutluluk Üzerine

“Mutluluk, düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeylerin uyumiçinde olduğu andır.”Mahatma Gandhi (1869-1948) Hem bireysel hem de...

Zekânın Tanımları ve Tarihsel Gelişimi

Zekâ, diğer pek çok psikolojik değişken gibi, doğrudan gözlenemeyen çok karmaşık yapılardan (construct) biri,...

Mindfulness Hayatı Nasıl Etkiler?

Farkındalık Nedir, Ne Demektir? “Farkındalık” (mindfulness), mevcut ana odaklanmak anlamına gelir. Yani farkındalık, mevcut hâliyle “deneyim”e odaklanmak...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.