Aile içi gerginlik iştahsızlık yapıyor

0

- siddet1 - Aile içi gerginlik iştahsızlık yapıyorAnnelerin en büyük sorunlarından biri olan “iştahsızlık”, hastalıktan ziyade çocuğun psikolojik durumundan kaynaklanabilmektedir.

Bu nedenle iştahsız bir çocuk için öncelikle fiziksel bir rahatsızlığın olup olmadığı araştırılırken diğer yandan ruhsal çatışmalarının olup olmadığı, duygusal bir probleminin bulunup bulunmadığına da bakılmalıdır. Annelerin, çocuğunun iştahının açılması için doktordan iştah açıcı şurup istediğini, ancak bu tür ilaçların bir yararı olmadığını vurgulayan Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Pediatri Bölüm Başkanı Dr. Nevin Aykol, iştahsız çocukları ağzına aldığı lokmayı evirip çeviren, yavaş çiğneyen, yutamayan, tabağındaki yemeği bitiremeyen, nazlanan çocuklar olarak tanımladı.

Çocuğun iştahını azaltan etkenler Pütürlü gıdalara zamanında alışmamış olması. Yemek öncesi su içmesi, şekerli gıdalar yemesi. Öğün aralarında çikolata, pasta, meyve suyu vb. gibi yüksek kalorili gıdalar yemesi, aşırı süt tüketmesi. Yemek öncesi yorucu fiziksel aktivitelerde bulunması. Sevmediklerini yemeye zorlanması. Yemek sırasında TV seyretmesi. Ev ortamında huzursuzluk.

Ne yapılmalı? Az porsiyon verin, isterse tekrar verin ve başarısını övün. Sizi taklit eder unutmayın, yemek seçiyorsanız o da seçer. Sebze yemekleri, karışık besinlere, keskin tat ve kokulu (pırasa, lahana, kereviz…) gıdalara karşı isteksiz olurlar, zorlamayın.

Kaynak: Zaman

İlgini Çekebilir:   Cinselliği Arzuyu Sabote Eden Şeyler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.