Perşembe, Kasım 7, 2019
 • Kişisel Gelişim
 • Başarı Video

Akıl Defterimden Notlar

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
mümin sekman - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Akıl Defterimden Notlar
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

Üniversite yıllarımdan beri düzenli olarak yaptığım gündelik entelektüel faaliyetlerimden biri, her gün aklımdan geçen düşünceleri not etmek. Adeta, kendime sekreterlik yapıyorum!

Yıllar önce fark ettim ki, aklımdan her gün binlerce düşünce geçiyordu ve onların içinden en kaliteli olanları yakalamak için hiçbir şey yapmıyordum.

Bir gün bu düşünceleri değerlendirmeye karar verdim. Beynimde akan düşünce ırmaklarının üzerine, akıl barajları kuracaktım. O tarihten sonra geçen yıllar içinde, düzenli olarak düşüncelerimi not aldım. Hobi olarak başlayan şey, kariyere ve yaşam biçimine dönüştü.

İsterdim ki, her insan bir yandan gündelik hayatını sürdürürken, bir yandan da gün içinde aklına gelen güzel fikir, cümle veya tespitleri not alsın.Kendi aklından geçen kaliteli fikirleri kaydetsin. Bu notlarını bir ömür boyu biriktirsin.

İnsanlar bu notları iki şekilde değerlendirebilir.

 1. Yıllar sonra bu notları okuyarak, aklının gelişim evrelerini izleyebilir.
 2. Bu Akıl defterini bir kitap gibi bastırıp, çocuklarına ve akrabalarına hediye edebilir. Baskı teknikleri o kadar gelişti ki, herhangi bir metni, bir kitap gibi, küçük bir bedel karşılığında, 10 adet bile bastırmak artık mümkün.

Bence herkes çocuğuna böyle bir “entelektüel miras” bırakmalı.

Burada önemli olan, o kişinin bir kitap yazmış olması değil, fikirlerini kitap gibi kalıcı hale getirmesi. Kişi 10 adet de bastırabilir, önemli olan baskı sayısı değil, içindeki düşüncelerin sayısı ve yaşanmışlığı.

Böyle bir çalışmanın kapağındaki üst başlık şöyle olmalı: Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şeyler var! Bu arada Twitter gibi web siteleri de bu amaç için kullanılabilir. Günlük faaliyetler sırasında akıldan geçen düşüncelerin kayda geçirilmesi, en iyilerinin seçilmesi ve bu fikirlerin derli toplu bir halde sergilenmesi kişisel tarih oluşturma ve kişisel aydınlanma için çok yararlı bir çalışmadır.

Unutmayın, kültür biriktirmek ve kaydetmek demektir.

Düşünce tarihi de bu düşünceyi doğrular. Dünyadan binlerde düşünen insan geçti ama biz bugün felsefeyi Antik Yunandan başlatıyoruz. O dönemde dünyanın başka yerinde, kimse düşünmüyor muydu? Elbette düşünüyorlardı ama sorun şu ki, sadece düşünüyorlardı!

Antik Yunan devletlerinde yaşayanlar, düşünmekle kalmıyor, düşündüklerini yazıyla kayda geçiriyor, düşünce biriktiriyor, böylece bir sonraki kuşağın üzerine basıp daha yükseğe ulaşabileceği zemini oluşturuyorlardı. Platonun yazıları, Aristonun düşünme zeminini oluşturuyordu. Aristonun yazıları ise bir sonraki kuşağın.

Unutmayın, kültür biriktirmek ve kaydetmek demektir.

Günlük olarak aklınızdan geçenleri kaydetmekle insanlık tarihine katkıda bulunamasanız bile, aile tarihinize katkıda bulunabilirsiniz.

Şimdi sırada, aklımdan geçenlerden bir demet düşünce var. Konu serbest olsa da, her zamanki gibi başarı ana tema…

 • Başarı toplama gibidir, insanı çoğaltır. Başarısızlık çıkarma gibidir, insanı eksiltir. Aşk çarpma gibidir, insanı şaşırtır! Peki ya ayrılık?
 • Bazı insanlar hayatın içinden basıp geçer iz bırakır, bazı insanların içinden hayat yakıp geçer is bırakır.
 • Attan düşmeyi öğrenmedikçe, ata binmeyi öğrenmiş sayılmazsın der bir İspanyol atasözü. Ayrılık aşka, kaybetmek kazanmaya dahil.
 • En derin saygı duyduğum iki insan türü: Bir, görkemli bir şekilde kazanmasını bilenler. İki, asil bir şekilde kaybetmesini bilenler.
 • Size hayat hakkında bir iyi bir de kötü haberim var. İyi haber: kötü olan her şeyin bir sonu var! Kötü haber: İyi olan her şeyin bir sonu var!
 • Epiktetos demiş ki, Felsefe öğreniminde ilerlemek istiyorsan, ruhu ilgilendirmeyen işlerde aptal görünmekten korkma! Bir işte çok başarılı olmak, ironik bir şekilde başka birçok işte başarısız olmakla gelir!
 • Hayatı düşünmeden yaşayanların, düştükten sonra kara kara düşünmek zorunda kalmaları ne trajikomiktir.
 • Bugüne kadar okuduğum kitaplar içinde entelektüel kapasitemi en fazla zorlayanı, bugün okuduğum çamaşır makinası kullanma kılavuzu oldu!
 • Başkalarının beğenisine dayalı başarılar önce özgürleştirip, sonra köleleştirir.
 • Geniş kitleler tarafından çok beğenilen bir şey yapmak, nemfoman bir kadınla evlenmeye benzer, başlangıçta keyfiniz yerindedir ama bir süre sonra…
 • Asimetrik psikolojik hakikatler: 1. büyük aşklar kavgayla başlar. 2. büyük kavgalar aşkla başlar.
 • Asimetrik hayat hakikatleri: 1. Her kazandığında bir şeyler kaybedersin. 2. Her kaybettiğinde bir şeyler kazanırsın.
 • Şehvetli yalanlar yalın doğrulardan daha çok ilgi görüyorsa, karakterli kalmak önemli biri olmaktan daha değerli hale gelmiş demektir.
 • Ruhumda derin izler bırakan, aşka dair fikirlerden biri şöyle �sıradan insan kendine uygun birini bulmaya çalışır, büyük insan ise kendini!
 • Doğa yasası; Sadece kolay olanı yapmaya gönüllüyseniz, hayat gittikçe zorlaşır. Zorlu yolu seçerseniz, önce zorlaşıp, sonra kolaylaşır!
 • Büyük başarısızlıklar görüş bozukluğu, büyük başarılar ise gönül bozukluğu yapar insanda.
 • İnsanları kader karşılaştırır, karakterleri yaklaştırır, kararları anlaştırır.
 • Güzel bir özlü söz duymak, kafanızın içinde havai fişek patlamasına benzer, geçici bir aydınlanma yaşarsınız ama önünüzü görmeye yetmez!

Yazar: Mümin Sekman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -mümin sekman - mutlu  ocuk kare - Akıl Defterimden Notlar

Yeni İçerikler

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı,...

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan...

Kişisel Sınırlar ve İletişim

Ugur, çocukları uyutmaya giden karısının çantasının içindeki telefonuna gizlice bakıyordu ki tam o sırada karısı salona girdi ve yine büyük bir kavga koptu.Yıldız’ın kayınvalidesi...

Gençlik Dönemi

Kişi fırtınalarla başa çıkmak için bu dönemde rehbere ihtiyaç duyuyor. Sık değişen sınav sistemi ile birlikte kendisinde ve ailesinde artan kaygılar gençlerin kişilik gelişim sürecini...

Türkler Hediyeye Para Harcamayı Seviyor

Mastercard, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede hediye alışverişi tercihlerini yayınladı. Buna göre, Türkiye’de her 6 kişiden 1’i sevdikleri için hediye almaya...
- Advertisement -mümin sekman - 2019 08 13 14 13 13 - Akıl Defterimden Notlar