Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı

  HAYAT, KAFA KARIŞTIRICI seçenekler ve birbiriyle çatışan menfaatlerle doludur. Hayatınız, daha iyi veya daha kötü bağlamda yaptığınız seçimler ve aldığınız kararlar tarafından şekillenir. Aradaki ayrım anlam biliminin ötesine geçer.

  Akıllı Seçimler Yapmak – W.Granville Brown

  Bir tercih, seçenekler arasından yapılan bir tercihtir. Diğer taraftan bir karar bir sonuca ulaşmayı veya bir konuya dair bir yargıda bulunmayı gerektirir. Bu ayırımı anlamanız hayatınızı yönlendirmeniz konusunda size yardımcı olur. Bu konuda bir örnek verecek olursam; Lisa adında bir arkadaşım Las Vegas’da çalışıyor ve buranın yıl boyu süren güneşinin altında çalışmayı seviyordu. Ancak Lisa çalıştığı yerde yükselememekten, yükselmesine dair konan engellerden sürekli şikâyet ediyordu.

  Sonunda, çalıştığı şirket ona bir terfi teklifinde bulundu: Boston’daki yeni şubeyi yönetmesini teklif etti. Bu üzerinde fazla düşünülmesine gerek olmayan, basit bir karar gibi görünmesine rağmen, sanki birçok seçeneği varmış gibi Lisa’nın aklı karıştı.

  Bunun öncesinde, eğer Lisa’nın başka şehirlerde parlak bir kariyeri olmuş olsaydı, Lisa seçeneklerle karşı karşıya olabilirdi. Fakat seçenekler; bildiği şeyler olan güvenlik ve konfora karşın, geleceğe dair bilmediği bir fırsat arasındaydı. Lisa içinde kaldığı ikilemden dolayı bir karara varmak için kıvranıyordu. Her şeye rağmen, çoğu zaman seçeneklerle karşı karşıyasınızdır. Örneğin; sokağa çıkma yasağına uyar mısınız yoksa onu ihlal mi edersiniz?Adsız akıllı seçimler yapmanın 5 basamağı - Ads z17 - Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı akıllı seçimler yapmanın 5 basamağı - Ads C4 B1z17 - Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı

  Kazancınızın tamamını harcamayı mı yoksa onun bir bölümünü biriktirmeyi mi tercih edersiniz?

  Kısacası, hayatınızın içinde sahip olduğunuz seçenekleri bir kez fark ettiğinizde; bu seçeneklerin hepsinin bir değerlendirmesini yapabilir ve sizin için en doğrusuna karar verebilirsiniz. Ayrıca, bunun farkında olmanız ister istemez gerekecek çünkü tercihiniz ve tercihinizin getireceği sonuçlarla baş etmek, üstesinden gelmek zorundasınız. Kısacası seçimlerinizin sorumluluğunu kabul etmek zorundasınız. Kim olursanız olun, cazibenin, hırsın ve arzunun kurbanı olabilir ve imanınız ve inançlarınız sarsılmış olabilir. Fakat tüm bunlara rağmen, seçimler yapmak için özgür bir iradeye sahip olduğunuzu unutmayın.

  Yapmayı gerçekten istemediğiniz bir şeyi kimsenin size yaptıramayacağını kabul etmek zorundasınız. Bu tıpkı aynada kendine bakmak gibi, yansıyan bir gerçeklikle yüzleşmek gibidir ve kaçınılmazdır.akilli-secimler-yapmanin-5-basamagi akıllı seçimler yapmanın 5 basamağı - Ak ll  Se imler Yapman n 5 Basama   - Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı akıllı seçimler yapmanın 5 basamağı - Ak C4 B1ll C4 B1 Se C3 A7imler Yapman C4 B1n 5 Basama C4 9F C4 B1 - Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı

  Özellikle karşılaştığınız en çetin durumlarda dahi azimle devam etme konusunda kendinize inancınız varsa, özgür bir iradeye sahip olduğunuzu ve bunu siz istemedikçe başkalarının yönlendiremeyeceğini kabul etmek zor olmayacaktır. Günümüzde hemen herkes meşhur ya da kötü şöhretli olabilir. İdoller ve ünlüler genellikle insanlara mükemmel bir hayatın varlığını somutlaştırırlar. Bir idol hata yaptığında, ihanete uğramışsınız gibi hissedersiniz. Ancak bu duygu  geçtikten sonra sadistçe bir sevinç hissedebilirsiniz.

  Buradaki psikoloji, onların (idollerin, ünlülerin) düşüşlerinin ya da hatalarının sizi yükselttiğini varsaymanızdır. Ama inanın bu doğru değil. Burada yükseliş basit bir şekilde içinizdeki ruhun yükselişini gösterir. Bu yükseliş ise ilk olarak kararlarınızla başlar. Seçenekleriniz; inançlarınız, paradigmalarınız, davranışlarınız ve sonuçlarla baş etme ya da edebilme kabiliyetiniz ile şekillenmiş bir nevi paketlenmişlerdir.

  Kendi kararlarınızı kendiniz alabilirsiniz ancak bu hesap verebilirlik ve sorumluluk ölçüsüyle olmalıdır. Olumsuz bir sonuç elde ettiğinizde; bu sonuca dair bahaneler ve gerekçeler öne sürer ya da elde edilen mevcut olumsuz sonucu yaratan sebeplere dair bir dizi açıklama yapma eğiliminde olursunuz. Bazı durumlarda, hakkınız olduğu duygusu devreye girer. Bu duyguyu başarılarınıza bağlı olarak hissedebilirsiniz. Kısacası akıllıca olmayan kararlar almaya yetkiniz ve hakkınız olduğunu ve “ben bu hoşgörüyü hak ediyorum”

  diye düşünürsünüz. Şunu unutmayın ki, karakteriniz; seçenekleriniz kolay olduğunda kendinize nasıl davrandığınızla değil, hayatınız zor olduğunda kendinize nasıl davrandığınızla belirlenir. Tabi ki zorluk ya da sıkıntı karakterinizi inşa eden şey değildir, fakat onu ortaya çıkaran şeydir. Bu nedenle kendinize şu soruyu sormanız çok önemlidir: Nasıl, hangi yolla hayatımda seçimler yapabilirim?secim-yapmak-crop_orig akıllı seçimler yapmanın 5 basamağı - secim yapmak crop orig - Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı akıllı seçimler yapmanın 5 basamağı - secim yapmak crop orig - Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı

  Akıllıca seçimler yapmak için size aşağıda sıraladığım beş basamağı takip edin:

  1) Mantık çerçevesinde ve tasarlayarak düşünün: Kendinize doğru soruları sorun. Örneğin; Bu yapılması gereken doğru şey mi? Bu beni ve/veya ailemi nasıl etkileyecek? Bunu niçin yapıyorum ya da yapacağım?

  2) Sonuçlarla başa çıkın: Seçimlerinizle ortaya çıkacak sonuçları sahiplenin.

  3) Eylemlerinizin sorumluluğunu kabul edin.

  4) Eylemlerinizin veya yaptıklarınızın hesabını verebiliyor olun.

  5) Kendinize karşı dürüst olun.

  Yukarıda sıralanan beş adımı hakkıyla yerine getirirseniz, sizi ileriye taşıyacak, ilerlemenizi sağlayacak akıllıca seçeneklere hakim olursunuz. Böylece olduğunuz yerde kalmaz veya geriye dönmez ya da pişmanlıklarla dolu bir hayat yaşamak zorunda kalmazsınız.

  W. Granville Brown, sertifkalı bir yaşam koçu ve “5 Simple Steps to Choosing Your Path”in yazarı.

  Günümüzde hemen herkes meşhur ya da kötü şöhretli olabilir. İdoller ve ünlüler genellikle insanlara mükemmel bir hayatın varlığını somutlaştırırlar. Bir idol hata yaptığında, ihanete uğramışsınız gibi hissedersiniz. Ancak bu duygu geçtikten sonra sadistçe bir sevinç hissedebilirsiniz. Buradaki psikoloji, onların (idollerin, ünlülerin) düşüşlerinin ya da hatalarının sizi yükselttiğini varsaymanızdır.

  akıllı seçimler yapmanın 5 basamağı - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Kişisel Gelişim İçin İlke Sözler

  1. Başarı kazanmanın kendisidir. 2. Eğer büyük düşünürseniz büyük yaşarsınız. Mutluluk içinde...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk

  İnsanları Tanıma Sanatı Üzerine

  Sizce neden insanlari tanimak bir sanat olarak...
  akıllı seçimler yapmanın 5 basamağı - BEY N VE HAFIZA - Akıllı Seçimler Yapmanın 5 Basamağı

  İletişimde kalın!

  76,156BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,386TakipçilerTakip Et