Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler

0

Unutkanlık ve hafızayı kullanamama herkesin en büyük düşmanlarından biri. Aklımızı daha iyi kullanmak ve hatırlama gücünü artırmak elimizde. Nasıl mı?

Unutkanlık sorunu, yaslanan insanin en önemli korkularındandır. Özellikle 50´li yaslar sonrasında ufak tefek unutkanlıklar ile ciddi bellek sorunları birbirine karıştırılır.

Orta yaslıların nerdeyse yarısı kendilerinde bir bellek kaybı sor ununun başladığını zanneder. Hemen belirtelim! Bunların çoğu küçük ve hoş unutkanlıklardır. Hayati tatlandıran ve keyif katanlar biraz da bu nükteli olaylardır!

aklını kullan Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler akl n  kullanBelleği güçlü tutmanın pek çok püf noktası, uyulması gereken çok sayıda kuralı var. Harvard Tip Okulu öğretim üyesi Dr. Horon P. Nelson zinde bir beyne sahip olmanın temel kurallarını söyle sıralıyor:

1. Hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği sorununu önleyin ya da kontrol altına alın.

Hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği sorununu önleyin ya da kontrol altına âlin. Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Hipertansiyonu ve kolesterol y ksekli i sorununu  nleyin ya da kontrol alt na  linKalbiniz için kötü olanın beyniniz için de kötü olduğunu unutmayın.

2. Alkolü azaltın.

Hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği sorununu önleyin ya da kontrol altına âlin. Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Hipertansiyonu ve kolesterol y ksekli i sorununu  nleyin ya da kontrol alt na  linErkeklerin iki, kadınların bir ölçüden (bir ölçü içkiyi “bir bardak şarap´ olarak kabul edebilirsiniz) daha fazla alkol kullanması beyin hücrelerini tahrip etmektedir.

3. İyi ve kaliteli uyku uyuyun.

İyi ve kaliteli uyku uyuyun. Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler  yi ve kaliteli uyku uyuyunİyi bir uyku için ortalama 8 saat gerekir. Kaliteli uyku beynin yeni öğrenilenleri pekiştirmesini sağlar. Öğrenilmiş bilgilerin pekiştirilmesinin uzun süreli belleğin en önemli desteği olduğu biliniyor.

4. Stresinizi iyi yönetin.

Stresinizi iyi yönetin Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Stresinizi iyi y netinÖlçülü ve kontrollü stres dikkati yoğunlaştırmakta, odaklanmayı arttırmaktadır. Kontrolsüz, uzun süreli ve aşırı stres ise dikkati sürdürme kapasitesini yok etmekte, unutkanlığı tetiklemekte, kortizon hormonunu yükselterek beynin bellek için önemli bölümlerinde hasar geliştirmektedir.

5. Yeni şeyler öğrenmeye devam edin.

Yeni şeyler öğrenmeye devam edin. Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Yeni  eyler   renmeye devam edinHer yeni bilgi ve beceri birer bellek egzersizidir. Yeni sporlar, hobiler, araştırma alanları, heyecanlı ve zevkli problemler, ezberlenen yeni şiirler ve yeni diller beyniniz için en güçlü vitaminlerdir.

6. Tembelliği bırakın.

Tembelliği bırakın. Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Tembelli i b rak nZihinsel faaliyetlerinizi sınırlamayın. Özellikle televizyon seyretmek gibi pasif faaliyetleri azaltın. Televizyon karsısında geçirdiğiniz saatler sadece bedensel değil, ruhsal sağlığınızı da kötü yönde etkiler.

7. Her gün egzersiz yapın.

Her gün egzersiz yapın Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Her g n egzersiz yap nGünde 30–45 dakika, haftada en az 4 gün yürümeye, is saatlerinde daha çok aktif olmaya, kısa mesafelerde taşıt kullanmamaya çalısın. Özellikle yürümenin beyin sağlığı ve yeniden yapılanma sürecini olumlu yönde etkilediğini gösteren çok sayıda kanıt var. Beynin yeni yetenekler kazanabilmesi beyin hücreleri arasında güçlü ve yoğun yeni bağlantılar oluşturabilmesinin baslıca desteklerinden biri de düzenli ve ilimli egzersizlerdir. Bizim önerimiz fırsat buldukça yürümenizdir

8. Kullandığınız ilaçları yeniden gözden geçirin.

Kullandığınız ilaçları yeniden gözden geçirin Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Kulland   n z ila lar  yeniden g zden ge irinÖzellikle beyni etkileyen ilaçları doktor önerisi olmadan kullanmayın. Depresyon giderici, uyku verici, ruhsal gevşetici ilaçlara komsu, es dost tavsiyeleri ile başlamayın.

9. Reçetesiz satılan ilaçları rastgele yutmayın.

Reçetesiz satılan ilaçları rastgele yutmayın Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Re etesiz sat lan ila lar  rastgele yutmay nDoğal ya da zararsız diye kullanabileceğiniz bitkisel ürünlerin (valerianlar), besin desteklerinin (melatonin) ve diğerlerinin (hüperzin, Sem”e) beyin hücrelerinizi üzebileceğini, zihinsel fonksiyonları bozabileceğini unutmayın. Antihistamik- antialerjik ilaçları özellikle alüminyum içeren antiasitleri ve uyku kolaylaştırıcıları doktorunuzla konusmadan uzun süre kullanmayın.

10. Vitaminlerden yararlanın.

Vitaminlerden yararlanın Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Vitaminlerden yararlan nE ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerin, selenyum gibi serbest radikal avcısı minerallerin hücreleri oksitlenmekten koruyan güçlerinden faydalanabilirsiniz. Yeteri kadar B vitamini, özellikle B12 vitamini aldığınızdan emin olun. Dengeli bir beslenmenin de yaslılıkta vitamin eksikliğine yol açabileceğini hatırlayın.

11. Hayata bağlı kalın.

Mutluluğa giden adımları takip edin Aklını Daha İyi Kullanmak İsteyenlere Öneriler Mutlulu a giden ad mlar  takip edinHayatınıza önem katan bağları iyice sıkılaştırın. Huzurunuzu koruma ve güçlendirmeye bakin. Aileniz, dostlarınız, isiniz, hemşerilik ve vatandaşlık bağlarınıza, inançlarınıza daha sıkı sarılın, insanlarla daha sık birlikte olmaya, aileniz ve arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler kurmaya ve sosyal aktivitenizi çoğaltmaya çalısın. İyi sosyal ilişkileri olan yaslılarda bellek fonksiyonları bozulmuyor. Sosyal ilişkiler bir taraftan zihinsel egzersizleri yoğunlaştırıyor, diğer taraftan çeşitli olayların ruhsal travmalarını hafifletmeye yardımcı olur.