Akran Zorbalığı Depresyona Yol Açıyor

  Türkiye genç nüfus yoğunluğu nedeniyle, akran zorbalığı açısından risk grubunda. Akran zorbalığına maruz kalan çocuklarda, psikosomatik belirtiler ile depresyon gibi sorunların artıyor.

  Bir veya birden çok öğrencinin, kendilerinden daha güçsüz öğrencileri, kasıtlı ve sürekli olarak rahatsız etmesiyle sonuçlanan ve kurbanın kendisini koruyamayacak durumda olduğu bir saldırganlık türü olan “akran zorbalığı” ile ilgili açıklama yapan uzmanlar, akran zorbalığının tüm dünyada yaygın bir sorun olduğunu dile getirdi.

  “Ülkemiz, genç nüfus yoğunluğu nedeniyle, akran zorbalığı açısından risk grubunda” görüşünü ifade eden uzmanlar, lise öğrencileri arasında yapılan bir çalışmada, öğrencilerin yüzde 33′ünün sözel, yüzde 35.5′nin fiziksel, yüzde 28.3′ünün duygusal ve yüzde 15.8′inin ise cinsel içerikli zorbalığa uğradığının saptandığını belirtti.

  akran zorbalığı - Akran Zorbal    Depresyona Yol A  yor - Akran Zorbalığı Depresyona Yol Açıyor akran zorbalığı - Akran Zorbal C4 B1 C4 9F C4 B1 Depresyona Yol A C3 A7 C4 B1yor - Akran Zorbalığı Depresyona Yol Açıyor
  Ülkemiz, genç nüfus yoğunluğu nedeniyle, akran zorbalığı açısından risk grubunda

  AİLELERE, TOPLUMA VE MEDYAYA GÖREVLER DÜŞÜYOR

  “Akran zorbalığına maruz kalan çocuklarda, psikosomatik belirtiler ile depresyon gibi sorunlar artıyor. Akran zorbalığı öğrenciler için ciddi bir travma, etkileri de okul dönemi ile sınırlı kalmayıp yaşam boyu sürebiliyor. Ayrıca akran zorbalığının yol açtığı psikiyatrik sorunlar süreğenlik de göstermektedir. Çeşitli çalışmalarda, zorbalığın kurbanlarla birlikte, okuldaki tüm öğrencileri etkilediği belirtilmektedir. Çözümü, ancak okul yöneticileri, okul rehberlik servisi, öğretmenler, okul hemşiresi ve gerektiğinde hekimden oluşan çok disiplinli bir ekibin koordineli bir şekilde çalışması ile mümkündür.

  Zorbalık herhangi bir biçimde ortaya çıktığında uygun tepki vermemek, tekrarlama riskini desteklemek demektir. Öğrencilerin okul ortamı içinde kendilerini güvende hissedebilmeleri için, sorumlu yetişkinler tarafından dinleneceklerini ve zorbalığa karşı tolerans gösterilmeyeceğini bilmeleri gerekir. Öğrencilere problem çözme, sosyal desteklerini artırma gibi stresle baş etme yöntemleri öğretilmelidir. Ancak o zaman, öğrencilerin akran etkisi olarak adlandırılan zorbalıkla karşılaştıklarında ya da buna tanık olduklarında müdahalede bulunmaları sağlanabilir.”

  KaynakFormsante
  akran zorbalığı - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Akran Zorbalığı Depresyona Yol Açıyor
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Alışveriş Yapmadan Duramıyor Musun? Hastasın !

  Alışveriş (Oniomania) hastalığı ciddidir... Günümüzde pazarlama stratejileri hastalığı tetikliyor. Tıpkı duygulanım...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  akran zorbalığı - BEY N VE HAFIZA - Akran Zorbalığı Depresyona Yol Açıyor

  İletişimde kalın!

  76,139BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,389TakipçilerTakip Et