Not Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

0

 

 1. öğretmenin anlattığı her şeyi yazmayın. Ana noktaları, ana noktaları destekleyen ayrıntı ve örnekleri kendi cümlelerinizle yazın.
 2. notlarınızı numaralama ve harfleme sistemine uygun olarak alın. Böylece notlarınız daha düzenli olacaktır. Bunun için aşağıdaki örneklerden birini seçebilirisiniz.

1.                                         I.                                          A.

1.1.                                     A.                                         a.

1.1.1.                                1.                                         (a)

1.1.2.                                2.                                         (b)

1.2.                                           a.                                    b.

1.2.1.                                   b.                                B.

1.2.2.                             B.                                         a.

2.                                         II.                                            b.

Her tuttuğunuz notta aynı maddeleştirme yöntemini kullanmalısınız. Böylece karışıklığı önlemiş olursunuz.

 1. her ders için ayrı not kağıdı kullanılmalıdır.
 2. derste kaçırılan noktaları not kağıdına ilave edebilmek için not kağıdında boşluklar bırakılmalı. Dersten sonra bu boşluklar doldurulmalıdır.
 3. dersten mümkün olduğunca kısa bir süre sonra notlar gözden geçirilmeli, boşluklar doldurulmalı, ek bilgiler ilave edilmeli, önemli yerler belirtilmelidir.
 4. eğer öğretmenin anlattığı konu zihninizde soru işareti oluşturmuşsa bunu notunuzun yanına “?” ile belirtiniz. Öğretmenin kişilik yapısına bağlı olarak hemen veya daha sonra öğretmene sorulmalıdır.
 5. kısaltma kullanılmalı. Böylece daha az zamanda daha çok not tutabilirisiniz. Kendinize bir not tutma alfabesi geliştirin. Aşağıdaki kısaltma şekillerini not tutarken kullanabilirisiniz.

a)      sesli harfleri çıkarınız: örneğin: Drst nt ldktn snr (derste not aldıktan sonra)

b)      kelimelerin baş harflerini kullanınız: Psikolojik danışma ve rehberlik yerine Psk. Dan. Reh. Yazabilirsiniz. Bu kısaltma şeklini sizde geliştirebilirisiniz. Kimisi de şu şek,ilde yazabilir. P.d.r.

c)      kısaltmalardan sonra nokta koymayın: “psikolojik danışma ve rehberlik” cümlesini Psk Dan Reh veya PDR şeklinde yazabilirisiniz. Eğer not tutarken kullandığınız noktalama işaretlerini sayarsanız ne kadar fazla kullanıldığını anlayabilirisiniz. Ayrıca hızınızı da ne kadar yavaşlattığını da.

d)      Kelimeler yerine Standard semboller geliştirebilirisiniz. Aşağıdakiler size yardımcı olabilir. Sizde bunu kendiniz geliştirebilirisiniz. Benden tavsiye mantık dersindeki sembolleri kullanabilirisiniz. Aşağıdakilerin bazı semboller mantık dersinden size tanıdık gelebilir.

İLGİLİ YAZI :  Sadece Özel Üniversitede Okuyanları Anlayacakları 10 Kural

═ eşittir

≠ eşit değildir

≈ yaklaşık olarak

→ devam işareti

* konunun sonu

* * dersin, bölümün sonu

& örneğin

> küçük

< büyük

? yazılıda sorulabilir

± eksiği veya fazlası

‼ şaşırma

☼ aydınlatılması gerekiyor

♫ ses tonu arttı

X çarpı

8. dikkatin önemli noktalara çekilmesi için renkli kalemler, BÜYÜK HARFLER, daire veya kare içine alma kullanılabilir.

9. şekil, şema ve tablolar atanmamalıdır. Bunlar düzyazıdan daha açık anlatım olanağına sahiptir. Sizlerde bazı notlarınızı şekil, şema şeklinde yazabilirisiniz. Böylece konuyu daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin bir önceki maddeyi şekille not tutalım.

 

10. dersi teybe kaydetmeyin. Dersi teybe kaydetme çok zaman alıcı bir tekniktir. Çünkü tekrar o dersi dinlemek zorunda kalır. Teybe kullandığınız zaman dersin ana noktalarını anlayamazsınız, öğretmenin beden dilinin farkına varamazsınız.

11. not tutarken bir önceki bölümdeki dinleme etkinliklerini ve öğretmenin kullandığı ipuçlarından faydalanarak en önemlileri yazınız. Önemsizleri yazarak zaman kaybetmeyin.

12. mümkün olduğunca küçük yazmaya gayret edin. Küçük yazarken okuyamayacağınız şekilde de yazmayın. Not kağıdının tamamını kullanmaya özen gösterin. Böylece not alırken daha az gereksiz hareket yapmış olursunuz. Bu da size zaman kazandırır.

13. sayıları yazıyla değil sayı olarak yazın. (sekiz yerine 8 yazılması gibi)

14. not alırken az ve öz kelime yazmaya gayret edin. Böylece öğretmeni arkanıza yaslanarak dinleme ve seyretme olanağını yakalayabilirsiniz. Böylece sadece kelimeleri değil, dersin mesajını, ana düşüncelerini yakalamış olursunuz.

15. kendi geliştirdiğiniz kısaltmaları kullanmaya özen gösterin. Böylece kullandığınız kısaltmaları daha iyi anlayacaksınız.

16. derse aktif olarak ta katılın. Sadece not alacağım diye uğraşmayın. Hem belirtilen tekniklerle not alır ve derse aktif olarak katılırsanız öğretmenin size karşı olumlu bir bakış açısı olacaktır.

İLGİLİ YAZI :  Kara Tahtada Harikalar Yaratan Öğretmen

17. yazı yazma egzersizleri yapın. Hızlı yazı yazmaya çalışın. Böylece yazı yazmanız daha da hızlı olacaktır.

            DERSTEN SONRA NE YAPMALIYIZ:

Dersten sonra tuttuğunuz notları temize geçirin. Bu sizin için çok iyi bir tekrar olacaktır. Derste tuttuğunuz notları tekrar ederken şu hususlara dikkat ediniz.

 1. tuttuğunuz notları mutlaka aynı gün tekrar edin,
 2. derste anlatılanları zihninizde henüz yeniyken gerekli yerlerde açıklama yapın,
 3. dersin ana hatlarını aklınıza gelen destekleyici bilgiler ile tamamlayın,
 4. bilmediğiniz bir terimin anlamını araştırın. Derste belirsiz noktaları açıklığa kavuşturun.

Böylece bilgi kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçecektir. Notlarınızı temize geçerken monoton şekilde sadece yazarak geçirmeyin. Anahtar sözcükler şeklinde özetleyerek geçirin. Böylece öğrenme gerçekleşecektir.

Not Almada Sorunlar Ve Çözümleri

SORUN

ÇÖZÜM

“zihnim dağılıyor ve sıkılıyorum” Sınıfın önüne otur. Konuyu önceden incele. Derste yanıtlanmasını beklediğin sorular hazırla.
“öğretmen çok hızlı konuşuyor” Kısaltma sistemini geliştir. Kısaltmalar kullan. Daha sonra doldurmak için boşluk bırakın.
“Öğretmen konuyu dağıtıyor” Konuyu önceden gözden geçirerek örgütlenme ilkelerini belirle. Dersten sonra notlarını tekrar düzenle.
“bazı düşünceler uygun görünmüyor” Bu düşünceleri notunda sayfanın yanına veya parantez için alın.Daha sonra notlarını gözden geçirirken kontrol et.
“her şey önemli görünüyor veya hiçbir şey önemli değil” Ya konu hakkında bilgi sahibi değilsin veya anahtar kavramları belirleyemiyorsun. Konuyu anlamamışsın. İlgili ders kitabından konuyu incele.
“tüm yeni teknik terimleri telaffuz edemiyorum” Yeni teknik terimleri okunduğu gibi kaydet. Notlarını tekrar gözden geçirirken doğrusunu yaz.
“öğretmen terimleri açıklamadan kullanıyor” Anlamadığın terimleri kaydet. Kitabın sözlük kısmına veya sözlüğe bakarak notunda bıraktığın boş yere anlamını yaz.
“öğretmen doğrudan kitaptan okuyor” Kitaptan pasajları işaretle. Öğretmenin yorumlarını not kağıdının yanına yaz. Notuna nerede bulunduğunu kaydet.
İLGİLİ YAZI :  Renk Testi ile Karakterinizi Bulun!

 

Yazar: Ahmet YILDIZ
Kaynak: www.kisiselbasari.com

Sorularınız İçin: iletisim@ahmetyildiz.com