Almanya´da Yüksek Lisans

1

- almanya 300x198 - Almanya´da Yüksek LisansAlmanya’da Master (Yüksek Lisans – MA / MSc)

Yüksek öğrenim yelpazesinin geniş olduğu Almanya’da klasik bilim dallarının yanında “Uygulamalı Kültür Bilimleri” vs. gibi yeni gelişmekte olan bilim dalları dahil 400’ü aşkın bilim dalında öğrenim görmek mümkündür. Artık her Bölümde (Türkiye’deki gibi) uluslararası “Lisans” ve “Yüksek Lisans” programları açılmıştır.

“Klasik” Alman Yüksek Öğrenim sisteminde yakın tarihe kadar Türkiye ve Amerika’daki Üniversitelerden farklı olarak ayrı bir “Master” ya da “Yüksek Lisans” programı yoktu. Öğrenci üniversiteye başlarken doğrudan Türkiye’deki Master ya da Yüksek Lisans programı denkliğindeki bölümlere kaydını yaptırmış olmaktaydı ve de Türkiye’de Lisans seviyesinde Üniversite bitirip (normal Üniversite mezunu) Almanya’ya okumaya gelenlerde denklik sorunları ortaya çıkmaktaydı. Bazen bu durum, Türkiye’de Üniversite bitirdiği halde Almanya’da 2. sınıftan itibaren üniversiteye başlatma şekline kadar dönüşmekteydi.

Almanya’da uygulanan bu sistemden dolayı hem dış ülkelerden Almanya’ya hem de Almanya’dan dış ülkelere giden öğrenciler denklik problemleriyle karşı karşıya kalmaktaydılar. Türkiye’den gelen öğrencilerin diplomaları kısmen kabul edilmekte ve bu öğrenciler çoğu derslerin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmaktaydılar. Bundan dolayı Almanya’daki eğitim ücretsiz olmasına rağmen Almanya, öğrenci değişiminde ABD ve İngiltere’ye nazaran çok gerideydi. Bu problem karşısında üniversiteler yeni bir yüksek öğrenim sistemini yürürlüğe koydular.

2000 yılı içerisinde ilk defa uygulamaya konulan bu sistemle üniversiteler değişik bölümlerde Master eğitimine başlamışlardır.

Bunun sonucunda son birkaç senedir Almanya Yüksek Öğrenim sistemini hızla değiştirmekte ve Türkiye’deki sistemin aynısını, yani Lisans / Yüksek Lisans (Bachelor / Master) sistemini uygulamaya başlamış bulunmaktadır. Bunun Türkiye’den giden öğrenciler için ayrı bir avantajı daha bulunmaktadır. Yani öğrenci 6 sömestir (3 yıl) sonunda “Bachelor” (Lisans) diplomasını alıp isterse iş hayatına atılabilir, isterse öğrenimine 4 sömestr (2 yıl) daha devam edip “Master” (Yüksek Lisans) diplomasını alabilir. Master yaptıktan sonra ise, öğrenci isterse direkt olarak “Doktora”ya başlayabilir. Türkiye’de Üniversite bitirip Almanya’ya Master için giden öğrenciler artık denklik sorunu yaşamamakta ve hemen Master’a başlayabilmektedirler. Bu sistemin bir diğer anlamı da, bütün Avrupa ve Türkiye bünyesinde geçerli, şeffaf ve anlaşılabilir bir değerlendirme sistemi oluşturmak ve bu şekilde de Avrupa’da değişik üniversitelerde görülen derslerin bütün üniversiteler tarafından tanınmasını sağlamaktır. Türk Üniversitelerinin de uygulamaya koyduğu ECTS (European Credit Transfer System) kredi sistemi ve Leonardo da Vinci (LDV), Sokrates / Erasmus programlarının amacı da budur.Alman Üniversitelerindeki yeni eğitim sistemine göre artık şu “Uluslararası” dereceler verilmektedir:
Undergraduate / Bachelor (B.A. / B.Sc.): Türkiye’deki “Lisans” Diplomasına denktir.

İlgini Çekebilir:   Meslek Nasıl Seçilir?

Graduate / Master (M.A. / M.Sc.): Türkiye’deki “Yüksek Lisans” Diplomasına denktir. Post-graduate / Promotion (Ph.D.): Türkiye’deki “Doktora”ya denktir.

Avantajları:

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora için sınav yoktur.

LES, ÜDS, GRE, GMAT, TOEFL vb. sınavları yoktur. Not ortalaması şartı yoktur.

Üniversite (Lisans) 3 yıldır. Master 2 yıldır. Çok farklı bir alanda Master yapmak mümkündür.

Eğitim ücretsizdir. Üniversite öğrencilerine her türlü ulaşım ücretsizdir.

Denklik sorunu yoktur. Alınan diplomalar Uluslararası nitelik taşırlar ve YÖK tarafından tanınırlar.

Çok miktarda yabancı öğrenci talebi var

Kaynak:www.avrupada.com

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.