Amerika´da Hem Çalış Hem Gez Hem de Öğren

0

Work and Travel; kısa adıyla WAT programı, dünyanın pek çok ülkesinden üniversite öğrencilerine yaz tatilleri boyunca ABD’de basit işlerde çalışma ve orada bulundukları sürece cep harçlıklarını çıkarma şansı sunan bir kültürel değişim programıdır.

WAT programı ile üniversite öğrencileri; 1. farklı kültürlerle tanışırlar
2. Konuşma İngilizcelerini geliştirme şansı bulurlar
3. iş deneyimi ve tek başına yaşama tecrübesi kazanmış olurlar
4. kendi kültürlerini ABD’de yaşayan ve diğer ülkelerden gelmiş insanlara tanıtırlar
5. Amerika’yı gezme ve tanıma şansı bulurlar

Kimler Katılabilir? Wat programına 4 yıllık örgün eğitim veren üniversitelerin hazırlık, 1,2 ve 3. sınıfında bulunan ve en az orta düzeyde İngilizce bilen öğrenciler katılabilir. Ayrıca yüksek lisans eğitimi alan ve yüksek lisansının ilk senesinde bulunan öğrencilerin başvuruları değerlendirilecektir.

Yukarıdaki şartların dışında; 1. 18-25 yaş arasında olmak
2. daha önce ABD vize başvurusu reddolmamış olmak
3. başarılı ve ciddi bir öğrenci olduğunu ispatlayabilecek durumda olmak (not ortalamasının 4 üzerinden 2 ve üzerinde olması gerekir)
4. farklı şartlar altında çalışmaya hazır olmak
5. farklı kültür ve inançlara saygılı olmak

Çalışma Alanları : Oteller ve tatil köyleri
Oteller ve tatil köyleri daha çok turizm-otelcilik bölümü öğrencileri için, branşları ile ilgili deneyim kazanmaları açısından tercih edilen çalışma alanlarıdır. İngilizce seviyesi intermediate-advanced arasında değişen öğrenciler daha çok housekeeping ve food&beverage departmanlarında çalışabilirler. Bu sektörde çalışan öğrencilerin konaklama ve yemek ihtiyaçları işveren tarafından karşılanabilinmektedir. En fazla sezonluk eleman alımı yapılan otel pozisyonu Housekeeping (kat görevlisi) dir. Housekeping pozisyonunda görev, oda sakinlerinin dışarıda olduğu saatlerde odaların temizlik ve bakımlarının yapılmasını sağlamaktır. Housekeeping görevi, İngilizcesi zayıf olan adaylar için idealdir.Günde ortalama 7-8 saat çalışılır ve öğrenci belirli sayıda bir odanın bakımından sorumlu olur. Oda sakinlerinin çıkış yaparken odaya bahşiş bırakmaları adettendir. Bu da housekeeping pozisyonunda çalışan adaylar için çoğu zaman iyi bir ek gelir olmaktadır.Otellerde resepsiyon, lobi, restaurant gibi bölümlere sadece deneyimli ve iyi derecede İngilizce konuşabilen adaylar alınmaktadır.

İLGİLİ YAZI :  Resme Bak Kişiliğini Gör

Eğlence parkları
WAT katılımcıları için en çok sunulan iş seçeneği eğlence parklarıdır. Bu işletmelerde çalışan öğrenciler aynı zamanda yoğun ziyaretçiler nedeniyle bol bol İngilizce pratik yapma şansı bulurlar. Eğlence parklarında çalışacak öğrencilerin güler yüzlü, sorumluluk sahibi, uzun saatler ayakta çalışmaya hazır ve iyi İngilizce konuşabilen kişiler olması gerekir. Eğlence parkı çalışanları aynı zamanda çalıştıkları eğlence parklarındaki aktivitelerden ücretsiz ya da çok indirimli fiyatlarla yararlanırlar. Eğlence parkı işlerini tercih eden öğrenciler birçok farklı pozisyonlarda aşağıdaki pozisyonlarda çalışırlar.

· Ride Operator ( Lunaparkta oyuncak vs çalıştıran kişi) · Game Operator

· Yiyecek ve içecek servisi · Fotoğrafçı

· Restaurant / fast food pozisyonları · Mağazalarda kasiyerlik ve stand elemanı

· Güvenlik elemanı · Temizlik ve bakım

· Havuz işleri ve cankurtaranlık

· Otopark görevlisi · Animasyon

Saatlik ücret genellikle 6,0 ile 7,5 $ arasıdır. Eğlence parklarında çalışan öğrenciler 2. iş bulma konusunda pek zorluk çekmezler. Gerek park içinde gerekse dışarıda genellikle birçok çalışma olanağı mevcut olmaktadır. Bölgeye göre değişmekle birlikle, bazı eğlence parkları 15 Ağustos – 1 Eylül civarında sezon yavaşlar ve çalışma saatleri azalır. Bu nedenle, eğer Eylül sonuna kadar WAT programında çalışmayı düşünüyorsanız, çalışacak olduğunuz eğlence parkının düşük sezon başlangıç tarihlerini ve sezon bitiş tarihlerini öğrenmenizi öneriyoruz.
Bazı eğlence parkları sezon bitiminde kalan personelini diğer şubelerine aktarmakta, faaliyetlerine böyle devam etmektedir.
Eğlence parklarında çalışmak istiyorsanız, mutlaka erken kayıt yaptırmalı ve iş seçiminizi mümkün olduğunca çabuk tamamlamalısınız.

Restaurantlar (garsonluk, komilik, aşçılık gibi)
Restaurantlar özellikle serviste çalışan öğrenciler için oldukça kazançlı bir iş koludur. Bununla beraber daha ağır bir iş olduğunu, iyi İngilizce konuşabilmeniz gerekeceğini ve bu konuda tecrübenin faydalı olacağını düşünmekte fayda vardır. Her tür kafe ve restoranda servis görevlisi, garson, kasiyer veya temizlik görevlisi olarak çalışabilirsiniz. Garson, kasiyer ve servis görevlisi olursanız saat ücretiniz 2 Dolar civarındadır ancak servis ücreti ve bahşişlerden yüklüce para kazanır, ayda ortalama 1000–1500 Dolar’dan fazla gelir elde edersiniz. Temizlik görevlisi olur, yani bulaşık yıkamakla görevlendirilirseniz üzülmeyin. Orada statüden çok para kazanıyor olmanız önemlidir ve karşılaşacağınız bulaşıklar öğrenci evlerinde görmeye alışık olduğunuz türde yıllanmış kaplardan oluşmaz. Ayrıca Amerikan yemek kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan “fast food “ işletmeleri, yaz ayları ile birlikte “WAT” programına katılan öğrencileri işe almak için en çok talepde bulunan sektörlerden birisidir. Bu sektörde çalışan öğrenciler, hem maaş olarak uygun bir ücret kazanırlar hem de yemek masrafları daha az olacağından maaşlarından tasarruf sağlarlar.

İLGİLİ YAZI :  Ne kadar panik ataksınız?

Alış veriş merkezleri ve Süpermarketler(kasiyerlik, satış, stok)
Alış veriş merkezleri yaz döneminde kapalı yerlerde çalışmak isteyen ve daha önce bu konuda deneyimi olan öğrenciler için idealdir. Öğrenciler İngilizce seviyelerine göre satış elemanı, reyon sorumlusu, kasiyer veya arka planlarda çalışabilirler. Alış veriş merkezlerinde çalışack öğrencilerin 4 ay boyunca çalışmaya müsait olmaları gerekir.Süpermarket v mağazalarda öğrenciler, kasiyer, tezgâhtar, stand elemanı ya da temizlik ve bakım elemanı olarak görevlendirilirler. Bu tür işlerde genellikle müşterilerle ilişkiler daha yoğun olur. Milli parklar
ABD’de bulunan milli parklar içindeki konaklama tesisleri, hediyelik eşya mağazaları ve restaurantlar özellikle doğa sporlarıyla ilgilenen ve büyük şehir karmaşasından uzakta bir yaz tatili geçirmek isteyen öğrenciler için idealdir. Amerikalıların doğaya olan düşkünlüklerinin bir sonucu olarak Amerika´da birçok ulusal park bulunmaktadır. Yaz aylarında Amerikalıların en gözde tatil beldelerinden biri olan Ulusal Parklarda bir çok iş imkanı bulunmaktadır.. Bu parklar içerisinde yer alan birçok farklı alanda çalışma imkânı bulabileceğiniz gibi boş zamanlarınızda doğa ile iç içe bir ortamda tatil yapma olanağını bulacaksınız.

Cankurtaranlık Türkiye’de lifeguard sertifikası ve deneyimine sahip öğrenciler çeşitli havuz, su parkı ve plajlarda cankurtaran olarak çalışabilirler. Ayrıca pek çok firma sertifika için gerekli eğitimi bünyesinde sunduğundan lifeguard sertifikasına sahip olmayan ama iyi yüzücü olan öğrenciler de bu işler için başvurabilir. Lifeguard adaylarının gerçekten iyi yüzücü olmaları yanında çok iyi İngilizce konuşabilmeleri ve anlayabilmeleri gerekir. Gittiğinizde işveren, sizin pozisyon için uygun olup olmadığınızı test edecektir. Bu testte sizden 500 m. yi 10 dakikadan kısa sürede yüzmeniz, 25 metreden kıyıya insan taşıma vb. beceriler göstermeniz istenecektir. Bu testten geçemezseniz, işveren sizi işe alınmayacaktır. Plajlarda bir başka popüler iş türü ise, limonata, fast food, şezlong ve şemsiye kiralama pozisyonlarıdır. Bu pozisyonlarda da her yıl çok sayıda öğrenci mükemmel zaman geçirmekte ve bol kazanç sağlamaktadır. Havuz ve plaj pozisyonlarında çalışmayı tercih eden öğrencilerin, doğal olarak uzun süre güneş altında kalmaya ve sıcak havada çalışmaya hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

İLGİLİ YAZI :  Finlandiya Eğitimi Hakkında 52 Önemli Tespit

Work and Travel Programı Kapsamında Çalışılamayacak İşler:
Work and Travel USA programına katılan öğrenciler aşağıdaki işlerden herhangi birinde çalışamazlar. · Au-Pair, çocuk bakıcılığı

· Kamp Danışmanlığı · Tıpla ilgili branşlar ve hasta bakımı gerektiren herhangi bir iş

· Öğretmen · Uçaklarda ve gemilerde mürettebat ya da kaptan

· Üreticiden ürünü alıp üçüncü partiye satmayı içeren tüm satış işleri · Çocuk kampları (Camp counsellor)

· Hukuk ile ilgili işler Kaynak: alternatifecs.com