Cuma, Ocak 17, 2020

Arabanızın renk ve modeli kişiliğinizi gösteriyor

Editör Önerileri

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Arabanızın renk ve modeli kişiliğinizi gösteriyor
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

- Haber3 - Arabanızın renk ve modeli kişiliğinizi gösteriyor  - Haber3 - Arabanızın renk ve modeli kişiliğinizi gösteriyor

Kimi için lüks, kimi için hayal, kimi için de iş olan arabalar, modelleri ve renkleriyle kullanıcısının davranış biçimi, kişilik yapısı ve yaşam anlayışını gösteriyor.

Araba modelleri ile davranış biçimleri üzerine yapılan araştırmaya göre,  kadınlar arabanın kendisini daha rahat ve özgür hissetmesine katkı verdiğini  belirtirken; erkekler arabayı sosyal ve ekonomik statü olarak kabul ediyor.

Modellerde lüks ve sedan arabaları prensipli ve çalışkan; lüks hacback  arabaları güven ve kontrol hissini farklı olma ve fark edilme güdüsünü tatmin  etmek isteyenler ve station-lüks minibüsleri ailesine düşkün kişiler tercih  ediyor. Araba beyaz renk duygusal, ailesine önem veren, özellikle toplumsal  kurallara dikkat eden, kendisiyle barışık, ilgi ve saygı bekleyen kişilerin;  siyah ise kısmen muhalif, gizemi seven ama bir o kadar da karizmatik kişilerin  beğenisini gösteriyor.

Uluslararası Psikologlar Derneği Başkanı, Psikolog ve refloksoloji Uzmanı  Halil Tabur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arabaların yüzyılı geçen bir  serüvene sahip olduğunu ve zaman içinde model, güç ve kalite açısından hızlı bir  değişim geçirdiğini söyledi.

Arabaların hayatın ayrılmaz parçası haline geldiğini, özellikle erkek  çocuklarının erişkinlikte hatırladığı ilk oyuncağının araba olduğunu dile getiren  Tabur, “Arabalar yetişkinler için oyuncak mıdır bilinmez ama dünyalarında çok  önemli yeri olduğu kesindir” dedi. Tabur, “At, avrat, silah” sözünün eski olsa  da hala geçerliliğini koruduğunu dile getirerek, “Avradın bugünkü karşılığı  kadın olmuştur. Silah, para yerine geçerken kimisi için eğitimdir ama herkes atın  yerini arabanın aldığını bilir” diye konuştu.

ABD İLE İNGİLTERE GÜÇ-GÖSTERİŞ, İTALYA VE FRANSA TASARIM DÜŞKÜNÜ

Halil Tabur, bürokrasi içinde görev yapan, devleti temsil eden kişilerin  mevkilerine göre ağır lüks zırhlı araçlara binerken, gençlerin çoğu zaman spor  lüks bir arabaları tercih ettiğini; spor lüks arabaları zengin ama yaşı ilerlemiş  kişilerin, toplumsal bakıştan çekindikleri için tercih etmediklerini ifade etti.

Araba tercihlerinin ülkelere göre de değişebildiğini anlatan Tabur,  araştırmalara göre ABD ile İngiltere güç ve gösterişe yönelik yatırım yaparken,  Japonya ve Almanya lüks meraklısı, İtalya ve Fransa’nın ise tasarım ve dizayn  düşkünü olduğunu söyledi.

ERKEKLER, ARABAYI SOSYAL VE EKONOMİK STATÜ OLARAK GÖRÜYOR

Uluslararası Psikologlar Derneği tarafından, araba tercihleri ve insan davranışlar arasındaki bağlantıya ilişkin 100 bayan ve 100 erkekle araştırma  yapıldığını anlatan Tabur, araştırmanın 18-40 yaş arası şehirli kişilerle yüz  yüze gerçekleştirildiğini belirtti. Tabur, görüşmenin farklı sosyo ekonomik  düzeydeki kişilerle yapıldığını ifade etti.

Tabur’un verdiği bilgiye göre araştırmada, arabanın kadın ve erkek için  farklı anlamlar taşıdığı ortaya kondu. Her 100 bayandan 81′i yanından geçen lüks  bir spor arabaya dikkatli baktığını ifade ediyor. Her 100 bayandan 93′ü arabayı  erkeğin sosyo ekonomik gücünün göstergesi olarak görüyor.

Araştırmaya katılan her 100 bayanın 72′si arabanın kendisini daha rahat  ve özgür hissetmesine katkıda bulunduğunu belirtiyor. Yine bayanların gözdesi  araba marka ve modelleri, erkeklerin gözde modellerinin aynı olmadığı ortaya  çıkıyor.

Her 100 erkekten 93′ü arabayı sosyal ve ekonomik statü olarak görüyor.  Her 100 erkekten 87′si arabayı rahatlık ve özgürlük olarak tanımlıyor. Her 100  erkekten 82′si piyangodan bir para çıkması koşuluyla ilk yapacağı alışverişin  lüks bir ev, ikicisinin ise lüks bir araba olduğunu belirtiyor.

 “SEDAN” PRENSİPLİ; “HACBACK” GÜVEN ARAYANLARIN TERCİHİ

Öte yandan, dışa dönük ve aile yaşantısına önem veren paylaşımcı tipler  “jip” tercih ederken, daha bencil ve sosyal sınırları dar olan karakterler daha  küçük arabaları tercih ediyor. Spor arabalar özgürlüğüne düşkün genç kalmaya  çabalayan kişilerin tercihi iken, lüks ama “ağır, uzun, sedan” arabalar  çevreyle daha kontrollü ilişkiler kuran prensipli ve çalışkan kişilerin tercihi  oluyor.

Büyük lüks sedan arabalar, statü ve konumu gösterdiği için çoğu zaman  şoför tarafından kullanılıyor, ama lüks hacback arabalarda şoför kullanılmazken  bu tarz arabaları kendi işini kendisi yapmayı seven kendisiyle barışık sosyal  tipler kullanıyor. Hacback arabalarda özellikle lüks olan seriler, güven ve  kontrol hissini farklı olma ve fark edilme güdüsünü tatmin ediyor. Station ve  lüks minibüsler ise aileye düşkün kişilerin tercihleri arasında yer alıyor.

Lüks arabalar aynı zamanda kaporta ve iç güvenlik sistemleri açısından da  zengin olduğu için güven ve kontrol hissini yaşatıyor.

SİYAH RENK GİZEMLİ; BEYAZ RENK DUYGUSAL

Arabalar, renkleriyle de sürücülerinin kişilikleriyle ilgili ipucu  veriyor.

Beyaz renk daha duygusal, ailesine önem veren, kurallara özellikle  toplumsal kurallara dikkat eden kendisiyle barışık ilgi ve saygı bekleyen  kişilerin tercihi olurken; siyah renk kısmen muhalif, kendiyle çok barışık  olmayan, kendini çok fazla açmayan kişilerin tercih ettiği renk olarak dikkati  çekiyor.

Siyah renk, aynı zamanda benlik sınırları çok açık olmayan, gizemi seven  ama bir o kadar da karizmatik kişilerin tercihi olabiliyor. Bu nedenle tüm  dünyada askeri ve sivil bürokraside makam araçlarının rengi siyah tercih  ediliyor.

A.A

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Arabanızın renk ve modeli kişiliğinizi gösteriyor

Yeni İçerikler

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Küçük Şeyler Deyip Geçmeyin

En iyi şeyler küçük çıkınlarda taşınırmış. Küçük bir beden çoğu kez büyük bir ruha yataklık edermiş. Ufak balıklar lezzetli olurmuş. Ateşe küçük odunlar atılırsa...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -