Aşk Paradoksu: Neden Aşık Oluruz?

  Aşk zor bir paradoks. Bu paradoksun çözümünü ise psikoloji nasıl yorumluyor. Bu yazımızda psikolojik açıdan “İnsanın Neden Aşık Olduğunu” araştırdık.

  Adrienne Rich , aşkın gerçekleri nasıl arıttığı üzerine gözlemlediklerini yazdı: “Saygın bir ilişki; yani iki kişinin de “aşk” sözcüğünü kullanma hakkına sahip olduğu bir ilişki; hassas, şiddetli ve sıklıkla iki kişiyi de dehşete düşüren bir süreçtir, birbirine söyleyebilecekleri gerçeklerin arıtıldığı bir süreçtir.” Fakat bu ikilikler arasındaki aşk, hem elektriklenmeye hem de öfkeye katkıda bulunur; heyecan ve dehşetin, arzu ve hayal kırıklığının, özlem ve kaybetmenin etkileşimidir. Aynı zamanda bu karşılıklı arındırıcı gerçeğe giden yolumuzun gerekli bir kurguyu geçmesi gerektiği gerçeğidir; bize tamamen yabancı bir insana aşık olmakla kalmayız , bu kişinin iç dünyamızdaki eksiklikleri nasıl doldurabileceğinin fantezisiyle aşık oluruz.

  Psikanalist Adam Phillips, bu merkezi paradoksa sıradışı bir netlik ve zerafetle, Missing Out: In Praise of the Unlived Life’da açıklık getirir ve şöyler der:

  “Bütün aşk hikayeleri hayal kırıklığı hikayeleridir… Aşık olmak, sahip olduğunuzu bilmediğiniz bir hayal kırıklığının hatırlatılmasıdır (kişinin şekillenmiş hayal kırıklıkları ve kişinin bu hayal kırıklıklarını iyileştirme çabasıdır). […] Garip bir şekilde, birini bekliyordunuz ancak o gelene kadar kim olduğunu bilmiyordunuz. Hayatınızda eksik bir şeylerin olduğunun farkında olun ya da olmayın, istediğiniz kişiyle tanıştığınızda bu eksikliğin farkına varırsınız. Psikanalizin bu aşk hikayesine ekleyeceği, aşık olduğunuz kişinin gerçekten hayalinizdeki erkek veya kadın olup olmadığı hakkındadır. Onlarla tanışmadan önce onları hayal ettiniz, hiçlikten değil; hiçbir şey hiçlikten gelmez, önceki deneyimlerinizden geldiler; hem gerçek hem de hayal edilenlerdi. Onları öyle bir kesinlikle tanıyorsunuz ki, çünkü halihazırda belirli bir hisle tanıyordunuz onları ve tam olarak onları beklediğiniz için onları tanıyormuş gibi hissediyorsunuz; yine de sizin için oldukça yabancılar. Onlar, aşina olduğunuz yabancı bedenler.”

  Bu aşinalığın ve yabancılığın ikiliği, her öfkeli aşığın birbiri ile yakından tanışık olduğu, varlığın ve yokluğun geçirgen ilişkisinde görüntülenir. Phillips şöyle der:

  “Hayalinizdeki insanla tanışmayı ne kadar hayal ve umut etseniz de, onlarla tanıştığınız anda onları özlemeye başlarsınız. Görünen o ki, bir objenin yokluğunu hissetmek için onun varlığı gereklidir. Buluşmadan önceki bir tür özlemdir bu, ancak onların yokluğundaki hayal kırıklıklarınızı tam olarak hissetmek istiyorsanız, onlarla tanışmak zorundasınız.

  […]

  Aşık olmak, tutkunuzu bulmak; hakkında ya da tarafından farkına varmadan hayal kırıklıkları yaşadığınız şeyleri konumlama, resimleme, temsil etme çabasıdır.”

  Kaynakdusunbil
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Madde Bağımlılığının 8 Belirtisi

  Son yıllarda madde bağımlılığının yaş ortalaması gitgide düşüyor. Özellikle çocuklar arasında...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,644BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  251TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et