Aşk’a Adanmış İki Eser

0

Osmanlı sultanlar sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ ın 17 yaşındaki kızı Mihrimah ile evlenmek isteyenlerden biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Mimar Sinan’dır.Padişah Kızını Rüstem Paşa’ya verir.Koca Sinan Mihrimah sultana deli divane aşıktır.Ama aşkına bir türlü ulaşamamıştır, bu sevgiyi ve güzelliği onun yolunda en güzel sanat eserleriyle süslemeye karar vermiştir.

Mihrimah kelime anlamı ile Farsçada Mihr-ü Mah yani “Güneş ve Ay” anlamına gelmektedir.Bunu daha anlamlı hale getirmek için yola koyulan Koca Sinan ilk önce Üsküdar’da 1540 yılında yapımı 8 yıl süren Mihrimah Sultan Camii ni ,daha sonrada Edirnekapı’ da en yüksek tepelerden birine Küçük bir camii daha inşa eder.Bu camii nin 38 metrelik  tek minaresi bulunmaktadır.

Herşey güzel fakat işin güzemli ve çekici tarafı şudur:

Bu iki camiyi aynı anda görebilen bir yerden bakıldığında ,21 mart günü gece ile gündüzün eşit olduğu günde görülen manzara çok şaşırtıcıdır.Edirnekapı camiinin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar’da ki caminin ardından Ay doğar! Akıllara zarar ve hayret verici bir olay değilmi?

Buradaki video’da ise hikayenin anlatımını izleyebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI :  Başarının sırrını açıklayan ayet!