Asperger Sendromlu teşhisi konulan bir kadın, depresif atak geçirdiği sırada sahibi olduğu 4 yaşındaki Rottweiler köpeği onu bu kriz anında yalnız bırakmıyor. Üstelik davranışları ve hareketleri ile kadına destekte bulunuyor ve sakinleşmesi için gayret gösteriyor.

Danielle Jacobs’a 2013 yılında Asperger Sendromu teşhisi kondu.Asperger Sendromu Geçiren Kadın
Jacobs zaman zaman ansksiyete ve panik atak yaşamaktadır.dog-asperger-meltdown-jacobs-3
Yaşanan panik atak sırasında köpeğin davranışları çoğu insanı duygulandırdı. Tüm dünyada 600 bin kişi tarafından izlendi.dog-asperger

Asperger sendromu nedir?

Asperger sendromu (AS) ya da Asperger bozukluğu, sosyal etkileşimde zorluklar ve sınırlı, stereotipik ilgi ve etkinliklerle tanımlanan otistik spektrum bozukluklarından(OSB) biridir. AS diğer OSB’lerden dil ve bilişsel gelişimde genel bir gecikme olmamasıyla ayrılır. Her ne kadar standart tanı ölçütleri arasında belirtilmemişse de motor sakarlık ve atipik dil kullanımına sıklıkla rastlanır.

Asperger sendromunun adı Avusturyalı çocuk doktoru Hans Asperger’den gelmektedir. Asperger, 1944 yılında, tedavi için gelen sözel olmayan iletişim becerileri eksik, yaşıtlarıyla empati kuramayan ve fiziksel olarak sakar olan çocukları tanımlamıştır. Elli yıl sonra AS Hastalıkların ve İlgili Sağlık Sorunlarının Uluslararası İstatistiksel Sınıflaması’nda (ICD-10) ve Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Sınıflandırması’nda (DSM-IV) Asperger bozukluğu olarak tanınmıştır. AS’nin birçok yönü hakkında cevaplanmamış sorular bulunmaktadır; örneğin AS ile yüksek işlevli otizm arasındaki ayrım şüphelidir; kısmen buna bağlı olarak AS’nin prevalansı kesin olarak belirlenmemiştir. Her ne kadar araştırmalar genetik kökenli olduğunu desteklese ve beyin görüntüleme teknikleri beynin özel bölgelerinde yapısal ve işlevsel farklılıklar tespit etmiş olsa da AS’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Asperger sendromu için tek bir tedavi yoktur ve çeşitli müdahalelerin etkinliği yalnızca sınırlı veri ile desteklenmektedir.

İLGİLİ YAZI :  Madde Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?