“Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından okurların en çok paylaştığı 10 alıntıyı sizin için derledik.

1.

Kendimizle konuşmamız çok önemlidir çünkü iç konuşmalarımız ne hissedeceğimizi, ne hissettiğimiz ne yapacağımızı, ne yaptığımız ise hayatta ne olacağımızı belirler.

sy.123

2.

Çalışkanlık kelimesi 11 harften oluşur ve bu 11 harfin 10’u “alışkanlık”tır.

sy.145

3.

Atalete Yöneten Bazı İnanç ve Düşünceler
1. Değişmezlik İnancı: “Böyle gelmiş böyle gider.”
2.Gereksizlik İnancı: ” Yapsam da ne değişecek ki”
3. Erteleme İnancı: “Bunu daha sonra yapabilirim.”
4. Anlamsızlık İnancı: “Bunu yapmayı istemek çok saçma”
5. Kontrolsüzlük İnancı: “Bunu yapabilmek insanın elinde değil”
6. Yetersizlik İnancı: “Ben bunu yapmak için henüz yeterli değilim.
7. Mükemmelliyetçilik İnancı: “En iyisini yapıncaya kadar hiçbir şey yapmamalıyım.”

sy.93

4.

Büyük şehirde yaşayan insanın beyni – sürekli klip yayınlayan müzik kanalları gibi – hareketli ve renkli ama kopuk ve sığ görüntülerle doluyordu.

sy.25

5.

“Kurnaz insanlar okumayı küçümser. Basit insanlar ona hayran olur. Akıllı insanlar ise ondan faydalanır.” diyen Bacon, nasıl okumak gerektiğini şöyle anlatıyor: “Yalanlamak ve reddetmek için okuma. İnanmak ve herşeyi kabul etmek için de okuma. Konuşmak ve nutuk çekmek içinde okuma. Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.

sy.138

6.

Kendinize sürekli neyi yapamayacağınızı anlatmayı bırakın, neyi nasıl yapabileceğinize de kafa yorun. Kafanızı neyi kanıtlamaya zorlarsanız, onu size kanıtlar. Başarısız biri olduğunuza ve hiçbir şey yapamayacağınıza (ya da yapmak istemediğinize) konsantre olursanız, beyniniz bunları doğrulayan verileri aklınıza getirecektir. Kendinizin ana muhalefet partisi olmayı bırakın, zaten dış dünyada yeterince engelleyici bulunuyor!

sy.161

7.

Beyninizi pozitif bilgilerle besleyin. Okuduğunuzda size güç ve enerji veren kitapları ”denk geldikçe” değil sistematik olarak okuyun. Çünkü her gün beyninize milyonlarca negatif veri giriyor, beyninizi kirletiyor. Beyninizi pozitif şeylerle beslemezseniz o negatif veriler size egemen olacak, pozitif düşünme refleksleriniz kaybolacaktır.

sy.80

8.

Çevremizde olan olaylar, başımızın üstünde esen rüzgârlar gibidir. Aklımızın yelkenleri, olayları yorumlama şeklimizdir. Aynı nehirde, esen aynı rüzgâr ile, farklı gemiler, farklı yönlere gidebilmektedir. Farkı yaratan, rüzgârın hangi yönden estiğinden çok, yelkenlerimizi nasıl tuttugumuzdur.

sy.78

9.

Becerilerini en üst seviyeye getirmeden bir şeyler yapmaya çalışmayanlar ,bu becerilerin sonuçlarından yararlanamadiklari için şevklerini de bir süre sonra yitirirler.

sy.86

10.

İnsanların çoğu kendine değer vermediği için işini iyi yapmayan, işini düzgün yapmadığı için kendisine de değer verilmeyen insandır.

sy.127

KİTAP HAKKINDA:

Bir şeyi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
Onu niçin yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.
İsterseniz nasıl yapacağınızı biliyorsunuz.
Yapmamakla neler kaybettiğinizi ve
yaparsanız neler kazanacağınızı biliyorsunuz.
Ama yine de hiçbir şey yapmıyorsunuz.
Sizi durduran nedir?
Atalet!
Atalet, isteksizlik ile yorgunluğun, tembellik ile depresyonun, yavaşlıkla yılgınlığın, hayal kırıklığı ile kayıtsızlığın, tükenmişlik ile tepkisizliğin ‘ortaya karışık’ halde bir inşanın ruhunu ele geçirmesidir.
‘Üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etme’ ve ‘yumurta kapıya gelmeden harekete geçmeme” halleri tipik atalet göstergeleridir.
Bu kitap, ataletli ruh halinden kurtulmak isteyenler içindir. Atalet halini analiz eden ve ataletle başa çıkma yollarını gösteren, Türkçede ilk ve tek kitaptır.
“Tanrı bize iki yuvarlak organ verdi: biri oturmak, diğeri düşünmek için. Başarımız hangisini daha çok kullanacağımıza bağlı.'”
-Ann Landers-
Yazar: Mümin Sekman
Yayın Yönetmeni: Mustafa Küpüşoğlu
Yayınevi : Alfa Yayıncılık

Bültenimize üye olun

Sitemize yeni eklenen içeriklerden ve en güncel yazı, foto ve videolardan haberdar olmak için üye olunuz.

12 Yaşında Bir Kıza Yazılanlara Bakın

12 Yaşında Bir Kıza Yazılanlara Bakın 'Merhaba ben Ayla, 12 yaşındayım' diye internete giren küçük...

Uyurken Konuşmak Neyin Göstergesi?

Uykumda konuşuyormuşum, bu bir hastalık mı? Uykuda Konuşma Nedir? Uyku sırasında konuşma eylemidir. Bir parasomni (uyku...

Aşkın belirtileri nelerdir?

Psikoloji İstanbul Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Filiz Kaya aşkın belirtilerini anlatıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde...

- ads -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here